Jaki jest najlepszy nawóz do hortensji bukietowej? Nie przegap tych terminów

Karolina Słodkiewicz

Opracowanie Karolina Słodkiewicz

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) to krzew, który coraz częściej zdobi ogrody. To bardzo duże i imponujące rośliny, które swoim kwitnieniem zachwycają aż do jesieni. Aby tak jednak było, należy odpowiednio nawozić hortensję bukietową. Kiedy i jak to poprawnie robić? Wykorzystaj nawozy z tymi składnikami.

Hortensja bukietowa obficie kwitnie, jeśli jest odpowiednio nawożona.
Hortensja bukietowa obficie kwitnie, jeśli jest odpowiednio nawożona.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Jakie warunki uprawy lubią hortensje bukietowe?

Hortensja bukietowa jest krzewem ozdobnym coraz częściej uprawianym w przydomowych ogrodach. Roślina charakteryzuje się stożkowatymi kwiatostanami. Przybierają barwy od białego, przez żółty, aż po różowy. Krzew może urastać od 80 cm aż do 4 metrów wysokości.

Hortensja bukietowa kwitnie od przełomu czerwca i lipca aż do października. Aby cieszyć się dużą ilością kwiatów, roślinie trzeba zapewnić odpowiednie warunki uprawowe. Bez nich rozwój krzewu może być zaburzony.

Hortensja bukietowa najlepiej lubi glebę żyzną i próchniczną. Powinna być ona stale wilgotna, ale nie mokra. Odczyn ziemi powinien być kwaśny, między 4 a 5,5 pH. Stanowisko dla hortensji bukietowej musi być słoneczne, wtedy będzie najlepiej kwitnąć. Rosnąć może także w miejscu półcienistym kosztem mniejszej ilości kwiatów.

Ziemia krzewu powinna być stale nawilżona. Z tego powodu hortensję bukietową należy regularnie podlewać. W czasie upałów najlepiej robić to wcześnie rano lub późnym wieczorem. Wodę lejemy jedynie na glebę pod rośliną. Unikamy moczenia liści i pędów hortensji.

Kiedy nawozić hortensje bukietowe?

Nawożenie hortensji bukietowej jest niezbędne do obfitego kwitnienia. Regularnie wykonywany zabieg sprawi także, że krzew z roku na rok będzie większy i mocniejszy. Rzadziej będzie dochodzić do ataków szkodników czy chorób.

Hortensje bukietowe należy nawozić od wiosny do jesieni, czyli przez cały sezon. Wzbogacanie gleby zaczynamy wcześnie, bo już od przełomu marca i kwietnia. Wykonujemy je regularnie co 4 tygodnie, aby poprawić rozwój i kwitnienie krzewu. Z taką regularnością zabieg przeprowadzamy do sierpnia.

Od sierpnia do października hortensję bukietową nawozimy jedynie raz w miesiącu. To pozwoli roślinie na przygotowanie się do zimy. Zatrzymany zostanie rozwój krzewu i łatwiej mu będzie wejść w stan spoczynku zimowego.

Jaki nawóz do hortensji bukietowej wybrać?

Hortensję bukietową nawozimy nawozami organicznymi. Podstawą odżywiania jej ziemi powinien być więc kompost, obornik oraz biohummus. Te preparaty poprawią strukturę i żyzność podłoża. Dostarczą także składników odżywczych, jednak może być ich za mało. Używa się ich jedynie raz w trakcie sezonu.

Z tego powodu hortensje bukietowe nawozimy preparatami mineralnymi. Najlepszym wyborem będą nawozy specjalnie przeznaczone do tych właśnie krzewów. Można także skorzystać z odżywek do różaneczników. Są one wyposażone w najważniejsze składniki, które pobudzą wzrost i kwitnienie hortensji.

Pod koniec sierpnia hortensję bukietową nawozimy odżywkami bogatymi w fosfor i potas. Rezygnujemy z tych bogatych w azot, który wspiera rozwój, by ułatwić roślinie przygotowanie się do spoczynku. Nawóz fosforowo-potasowy pomoże roślinie w zawiązywaniu pąków na następny rok. Wesprą również mrozoodporność krzewu.

Jak nawozić hortensje bukietowe?

Hortensję bukietową nawozimy najczęściej poprzez glebę. Nawozy mineralne granulowane oraz nawozy organiczne wysypujemy przy korzeniach krzewu i delikatnie mieszamy je z podłożem. Hortensję możemy nawieźć także płynną odżywką.

Wystarczy, że nawóz rozwodnimy z wodą i preparat jest gotowy do podlewania. Taką odżywkę możemy także wykorzystać do dolistnego nawożenia hortensji bukietowej. Wystarczy, że przelejemy ją do opryskiwacza do roślin i będziemy regularnie używać zamiast odżywiania doglebowego.

Zobacz również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas