Jeśli storczyk tak wygląda, to sięgnij po nożyczki. Później obsypie się kwiatami

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Przekwitanie storczyków to rzecz normalna i nie należy się nią martwić. Jeśli troszeczkę o niego zadbamy, to po kilku miesiącach znów obsypie się kwiatami. W takiej sytuacji trzeba mu jednak trochę pomóc i go przyciąć w odpowiedni sposób. Niby prosta czynność, a może roślinie pomóc i zapewnić jej lepszy start przed kolejnym kwitnięciem.

Nie bój się ucinać storczyka. To mu pomoże!
Nie bój się ucinać storczyka. To mu pomoże!123RF/PICSEL

Dlaczego trzeba ucinać storczyki?

Jeśli ktoś zastanawia się, po co ucinać storczyki, to spieszymy z odpowiedzią. Okazuje się, że zabieg jest konieczny po to, aby pobudzić roślinę do dalszego wzrostu, a w przyszłości - po kilku tygodniach spoczynku - kwitnienia. Okazuje się, że wszystkie storczyki trzeba przyciąć wtedy, kiedy łodyga jest pusta i pozbawiona pąków kwiatowych. Kiedy wykonywać cięcie? Wszystko zależy od tego, w jakiej kondycji jest nasz storczyk i kiedy przestał kwitnąć.

Jak ucinać storczyka?

Ucinanie storczyka jest łatwe i nie trzeba się go obawiać. Kiedy roślina przekwitnie, warto obserwować przez jakiś czas jego łodygi, ponieważ może się pojawić nowa odnoga, która niebawem pokryje się pąkami. Jeśli nie, wtedy można pobudzić storczyka i uciąć tę zieloną część. W którym miejscu? Wystarczy zrobić to nad trzecim, tzw. oczkiem, czyli wyraźniejszym jaśniejszym zgrubieniem (licząc od dołu). 

Uwaga: Nie trzeba się przejmować, jeśli po jakimś czasie łodyga uschnie, to normalne dla tych roślin. Po jakimś czasie powyżej cięcia może albo wyrosnąć nowa odnoga, albo ta część całkowicie uschnie.

Jeśli widzimy, że łodygi storczyka faktycznie usychają, to je ucinamy: albo tylko martwe części, a jeśli w całości, to jak najbliżej korzenia. 

Jak ucinać korzenie storczyka?

Co zrobić z korzeniami storczyka? Jeśli chodzi o te, które schowane są w osłonce, to nimi się raczej nie powinniśmy przejmować. Cięcia mogą one wymagać wyłącznie przed przesadzaniem: wtedy pozbywamy się wyłącznie części brązowych i chorych. A co z tzw. korzeniami powietrznymi, czyli tymi jaśniejszymi, które są zazwyczaj szare? Nie usuwajmy ich nadmiaru, bo pełnią bardzo ważną funkcję, czyli czerpią wilgoć z otoczenia. Usuwać można tylko te, które zmieniają kolor i stają się całkowicie suche.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas