Jest niewielka, ale ma spory apetyt. Potrafi zupełnie zrujnować ogród. Jak z nią walczyć?

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Zjadają korzenie, niszczą rośliny i wyjadają owoce. Są niewielkie, ale mają ogromny apetyt. Swoim zachowaniem doprowadzają jednak do białej gorączki niejednego działkowca. W kilka chwil potrafią bowiem zupełnie zrujnować wypielęgnowany dotąd ogród. Jak pozbyć się nornic z ogródka? Spróbuj tych domowych sposobów.

Jak pozbyć się nornic z ogródka? Wyniosą się i nigdy nie wrócą
Jak pozbyć się nornic z ogródka? Wyniosą się i nigdy nie wrócą123RF/PICSEL

Jak pozbyć się nornic z ogródka? Tak wypłoszysz je z ogrodu

- Jakież było moje zdziwienie, kiedy wraz z roztopami zauważyłam, że z moich tulipanów nie zostało już nic. Jedynie niewielkie otwory w ziemi, będące dowodem obecności nornic. Wyjadły nawet te cebulki, które zasadziłam, zgodnie z zaleceniami, w koszyczkach. W moim ogrodzie nornice to prawdziwa plaga - donosi pani Jadwiga.

Niewielkie gryzonie, z pozoru niewinne, wyglądem przypominające chomiki czy myszy polne, w rzeczywistości mogą doprowadzić do ogromnych, ogrodowych szkód. Dlatego też są prawdziwym wrogiem działkowców, którzy jak ognia strzegą przed nimi swoje rośliny i grządki.

Niekiedy jednak nawet pomimo największych wysiłków, nornice i tak zadomowią się na działce, rozpoczynając swoją żarłoczną przygodę. A wtedy należy działać jak najszybciej.

Czy nornice wychodzą na powierzchnię? Tak zauważysz ich obecność

Nornice, głównie roślinożerne, są prawdziwym utrapieniem ogrodników. Szczególnie upodobały sobie bowiem nie tyle owoce i warzywa, ile ich nasiona, których szukają w ziemi, dewastując niemal cały ogród.

Mało wprawiony ogrodnik może mieć niewielki problem z ustaleniem, kto jest odpowiedzialny za szkody wyrządzone na jego działce. "Dzieła" nornic często bywają bowiem mylone z obecnością kretów. Obydwa gatunki powodują co prawda podobne zniszczenia, jednak nornice nie stawiają charakterystycznych dla kretów kopców. Jak wyglądają dziury po nornicach? Ich obecność w ogrodzie rozpoznamy po:

  • korytarzach i koleinach o średnicy ok. 5 cm, drążonych około 10-15 cm pod ziemią,
  • podgryzaniu systemów korzeniowych i cebuli roślin,
  • żywieniu się nasionami owoców i warzyw,
  • naruszeniu systemów korzeni pod ziemią,
  • nadgryzieniu zielonych części roślin.

Jak walczyć z nornicami w ogrodzie?

Nornice są aktywne cały rok. Nieustannie należy więc mieć się na baczności. Kiedy zauważymy jakiekolwiek oznaki ich obecności w ogrodzie, warto od razu wziąć się do działania. Co pomoże wypłoszyć gryzonie z działki?

Nornice wręcz nie cierpią niektórych zapachów. W ogrodzie, wraz z nadejściem wiosny, warto więc zasadzić te rośliny, które wydzielają drażniącą dla gryzoni woń - czarny bez, wilczomlecz, porzeczkę czy miętę. Naturalną broń przeciwko nornicom znajdziemy również w kuchni. Czosnek, starty na tarce o drobnych oczkach i rozrzucony w okolicach miejsc aktywności nornic da im do zrozumienia, że najwyższy czas, by wynieść się z ogrodu. Podobnie zadziała też rozsypany niedaleko wejść do podziemnych tuneli cynamon.

Nornice odstraszy czosnek. Starty na tarce o grubych oczkach rozrzuć w okolicach wejść do tuneli
Nornice odstraszy czosnek. Starty na tarce o grubych oczkach rozrzuć w okolicach wejść do tuneli123RF/PICSEL

W ogrodzie warto umieścić również wbite w glebę drewniane pale czy drągi. Te staną się bowiem punktem obserwacyjnym dla ptaków drapieżnych, które kolejno same zajmą się problemem.

Walka z nornicami, jak często podkreślają ogrodnicy, bywa niejednokrotnie wyjątkowo nierówna. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem okazać mogą się środki chemiczne, mające za zadanie wypłoszenie gryzoni z ogrodu.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas