Kiedy sadzić hortensje bukietowe?

Hortensje bukietowe to rośliny idealne dla początkujących ogrodników, którzy szukają efektownie kwitnących kwiatów bez dużych wymagań. Wielkie, stożkowate kwiatostany staną się naszą dumą i sprawią, że każde wejście do ogrodu będzie wprowadzać nas w dobry nastrój. Jak to osiągnąć? Wyjaśniamy, kiedy sadzić hortensje bukietowe, by w sezonie rozwinęły się bujnie i zdrowo.

Zaplanuj wiosenne sadzenie hortensji bukietowej już teraz! Odwdzięczy ci się pięknymi kwiatami
Zaplanuj wiosenne sadzenie hortensji bukietowej już teraz! Odwdzięczy ci się pięknymi kwiatami123RF/PICSEL

Hortensja bukietowa, czyli roślina dla każdego!

Istnieje wiele odmian hortensji bukietowej (nazywanej także wiechowatą), więc z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że roślina jest w stanie zadowolić każdego ogrodnika. Najczęściej spotkamy się z ozdobnymi kwiatami w różnych odcieniach bieli i różu. Hortensje bukietowe rosną szybko i kwitną długo, a do tego wybierać można zarówno wśród odmian dość dużych i rozłożystych, jak i niższych, które świetnie sprawdzają się w mniejszych ogrodach.

Kiedy sadzić hortensję bukietową?

Wyróżnia się dwa najlepsze terminy na zaproszenie hortensji bukietowej do ogrodu. Pierwszy z nich to wiosna - sadzenie hortensji bukietowej zaplanować należy na marzec lub pierwszą połowę kwietnia. Ważne jest zrobienie tego przed rozwojem liści. Sadzenie wykonać można także na przełomie września i października, gdy liście już opadną.

Warto wiedzieć: Doświadczeni miłośnicy hortensji podkreślają jednak, że dzięki wiosennemu sadzeniu rośliny szybciej adaptują się do nowych warunków i są bardziej odporne na letnie upały. Zmniejsza się także ryzyko narażenia ich na przymrozki.

Gdzie posadzić hortensje?

Niezależnie od miejsca, które wybierzemy, hortensja bukietowa będzie prezentować się pięknie i wyróżniać na tle innych roślin. Nie ma zbyt dużych wymagań związanych ze stanowiskiem. Dobrze radzi sobie nawet w słońcu, lecz trzeba pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Optymalnym rozwiązaniem jest posadzenie hortensji bukietowej w miejscu półcienistym. Przyda się jej sąsiedztwo innych krzewów, np. iglaków, które osłonią roślinę przed wiatrem. Ułatwi jej to zimowanie.

Jaka ziemia do hortensji?

By zapewnić roślinie najlepsze warunki, zadbajmy o żyzne, przepuszczalne podłoże, które jest bogate w próchnicę. Powinno mieć lekko kwaśny odczyn o pH mieszczącym się w zakresie 4,5-6,5. Do ewentualnego rozluźnienia gleby wykorzystać można kwaśny torf lub kompost.

Jak sadzić hortensje bukietowe?

Gdy wybraliśmy już stanowisko i mamy przygotowaną ziemię, przystępujemy do działania w ogrodzie. W pierwszej kolejności usuwamy dokładnie wszystkie chwasty, by nic nie przeszkadzało naszej hortensji w rozwoju.

Wykopujemy dół o wielkości dwa razy większej od bryły korzeniowej. Wsypujemy ziemię, umieszczamy hortensję, którą następnie obficie podlewamy. Wokół świeżo posadzonej rośliny rozsypujemy korę. Jej warstwa powinna mieć około 10 centymetrów grubości. Ściółkowanie zabezpieczy ziemię przed nadmierną utratą wilgoci, a w dalszej perspektywie ochroni również system korzeniowy przed niskimi temperaturami.

O tym trzeba pamiętać: Jeśli marzy nam się widok co najmniej kilku krzewów w ogrodzie, trzeba zachować między nimi dystans. Hortensje bukietowe sadzimy obok siebie, ale w odległości nie mniejszej niż jeden metr.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas