Kiedy wysiewać pomidory? Tajniki domowej uprawy

Nic nie może równać się ze smakiem i aromatem pomidorów z własnej grządki lub doniczki. Ich samodzielna uprawa wymaga jednak pewnej wiedzy na temat warunków i sposobów pielęgnacji. Zastanawiasz się, kiedy wysiewać pomidory na rozsadę? Nie przegap najlepszego terminu, by w sezonie letnim cieszyć się smakiem soczystych i dorodnych warzyw. Prezentujemy instrukcję wysiewu pomidorów krok po kroku. Z tym zadaniem poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy.

Domowa uprawa pomidorów nie jest zarezerwowana wyłącznie dla profesjonalistów
Domowa uprawa pomidorów nie jest zarezerwowana wyłącznie dla profesjonalistów123RF/PICSEL

Wysiew pomidorów z nasion: Na co zwrócić uwagę?

Choć sadzonki pomidorów można kupić w sklepach, wiele osób decyduje się na samodzielny wysiew pomidorów z nasion, dzięki czemu na naszą domową uprawę mamy wpływ od początku do końca. W nasiona jednak należy zaopatrywać się w sprawdzonych, specjalistycznych centrach ogrodniczych.

Są one zazwyczaj sprzedawane w papierowych torebkach, które nie chronią zbyt dobrze przed wilgocią, więc kluczowe staje się ich prawidłowe przechowywanie. Konieczne jest także sprawdzenie daty przydatności do siewu. Stare lub źle przechowywane nasiona tracą zdolność kiełkowania, więc cały nasz wysiłek związany z uprawą pomidorów może pójść na marne.

Kiedy wysiewać pomidory? Co przygotować?

Wysiew pomidorów na rozsadę rozpoczynać można już pod koniec lutego, ale wielu ogrodników zadanie to planuje na marzec, najpóźniej początek kwietnia. Trzeba wziąć pod uwagę, że nadmierne zwlekanie spowoduje opóźnienie oraz zmniejszenie plonów.

Niezbędne jest zaopatrzenie się w lekkie i przepuszczalne podłoże - zakupić je można w sklepie ogrodniczym. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować je samodzielnie na bazie ziemi kompostowej lub torfowo-kompostowej. Dobrym pomysłem jest dodanie perlitu albo wermikulitu.

Wysiew pomidorów na rozsadę: Instrukcja

Czas na domową uprawę pomidorów! Jak przeprowadzić wysiew? Przedstawiamy porady, dzięki którym każdy może zacząć swoją ogrodniczą przygodę.

  • Umieść podłoże na tacce do wysiewu lub w multipaletach. Rozłóż równomiernie nasiona i przykryj je cienką warstwą gleby - powinna mieć grubość maksymalnie jednego centymetra.
  • Ziemię spryskaj niewielką ilością wody.
  • Całość należy trzymać w temperaturze powyżej 20°C - świetnie nadaje się do tego słoneczny parapet. Pojemniki z nasionami możesz przykryć folią, by zapewnić im optymalne warunki. Konieczne jest jednak codzienne wietrzenie.
  • Gdy zauważysz, że pojawiły się siewki, tacki przenieś w chłodniejsze miejsce. Temperatura w przedziale od 15 do 19°C będzie odpowiednia.
  • Pojawienie się pierwszych listków jest sygnałem, że rośliny możesz przesadzić pojedynczo do większych doniczek.
  • W drugiej połowie maja, kiedy warunki na zewnątrz stają się bardziej sprzyjające, pomidory można przesadzić do gruntu lub do dużych donic, które docelowo będą znajdować się na balkonie.

Jak zapewnić sobie obfite plony?

Właściciele ogrodów i działek często stawiają na uprawę pomidorów w tunelach foliowych. Wiąże się to z tym, że najlepszym dla nich stanowiskiem jest miejsce ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Niezbędne jest regularne i częste podlewanie pomidorów, zwłaszcza podczas upalnych dni.

Nie można zapomnieć o nawożeniu. Choć dostępne są chemiczne preparaty, ogromnym zainteresowaniem cieszą się naturalne nawozy z drożdży do pomidorów. Doskonale sprawdza się również gnojówka z pokrzywy. Co ciekawe, można używać jej nie tylko do podlewania! Zamienić ją warto w oprysk, który ochroni rośliny przed chorobami i szkodnikami, zwłaszcza żarłocznymi mszycami.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas