Koleus Blumego: Jak go pielęgnować?

Koleus Blumego, znany również jako pokrzywa brazylijska, jest rośliną ozdobną i nadaje się do uprawy na balkonie, parapecie, ale także w ogrodzie. Dzięki swoim charakterystycznym liściom stanowi piękną ozdobę każdego wnętrza oraz rabaty. Z tego artykułu dowiesz się, jak dbać o koleusa Blumego oraz jak go prawidłowo przesadzać i rozmnażać.

Koleus Blumego to roślina występująca na terenie Afryki i Azji
Koleus Blumego to roślina występująca na terenie Afryki i Azji123RF/PICSEL

Co to jest koleus Blumego?

Koleus Blumego jest rośliną ozdobną, która ma wielobarwne i charakterystyczne ulistnienie. Liście pokrzywy brazylijskiej są duże i ząbkowane, a ich kolor może być bordowy, fioletowy, ale u niektórych odmian także żółty lub pomarańczowy. Kwiaty koleusa są drobne, fioletowe lub biało-niebieskie i zebrane są w luźne grona. Roślinę tę w naturze można spotkać w tropikalnych miejscach - w Azji czy Afryce. Koleus Blumego osiąga wysokość do kilkudziesięciu centymetrów, ale nie przekracza półtora metra. Pokrzywa brazylijska nadaje się do uprawy zarówno na gruncie, jak i w pojemnikach. Wystarczy zapewnić jej odpowiednią pielęgnację oraz pamiętać o kilku zasadach. Roślina z pewnością odwdzięczy się pięknym kwitnieniem.

Stanowisko dla koleusów

Pokrzywa brazylijska lubi stanowiska zacienione, osłonięte od deszczu i wiatru
Pokrzywa brazylijska lubi stanowiska zacienione, osłonięte od deszczu i wiatru123RF/PICSEL

Koleus Blumego pochodzi z tropikalnych krajów, więc w temperaturze poniżej siedmiu stopni Celsjusza roślina zrzuca swoje liście. Koleusy najlepiej czują się w miejscach półcienistych. Pamiętaj, że silny wiatr i ulewy nie wpływają korzystnie na ich stan. Jeśli planujesz uprawianie koleusa Blumego w domu, wybierz miejsce na parapecie, gdzie w ciągu dnia jest dużo cienia. Bezpośrednie nasłonecznienie może sprawić, że roślina szybko uschnie.

Wymagania glebowe rośliny

Koleus Blumego nie ma dużych wymagań glebowych. Ziemia powinna być lekko wilgotna i przepuszczalna. Najlepiej sprawdzi się podłoże organiczne o odczynie 5,8-6,0 pH. Idealnie nadawać się będzie substrat torfowy.

Podlewania koleusa oraz nawożenie

Koleus brazylijski nadaje się do uprawy w ogrodzie, w domu i na balkonie
Koleus brazylijski nadaje się do uprawy w ogrodzie, w domu i na balkonie123RF/PICSEL

Koleus Blumego wymaga umiarkowanego podlewania, ale latem należy robić to codziennie. Dlaczego? Ponieważ koleus jest rośliną egzotyczną: nie toleruje suszy i źle ją znosi. W ogrodzie częstotliwość podlewania dostosuj do panującej na zewnątrz pogody. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do zgnilizny korzeni i wystąpienia chorób grzybowych.

Wiosną i latem możesz nawozić koleusa Blumego nawozem do roślin zielonych, co pomoże w uzupełnieniu niezbędnych składników odżywczych. Jesienią postaw na nawóz ze zwiększoną dawką potasu: pozwoli to na prawidłowe przezimowanie koleusów. Pamiętaj jednak, że nadmierne nawożenie może wpłynąć na kolor liści pokrzywy brazylijskiej, a nawet jej zaszkodzić.

Jak zimować koleusa Blumego w ogrodzie?

Jeśli koleusy Blumego znajdują się w ogrodzie lub na balkonie, stwórz im odpowiednie warunki do przezimowania. Musi to być pomieszczenie, w którym temperatura waha się w granicach 14-16 stopni Celsjusza. Pokrzywa brazylijska źle znosi suche i mocno nagrzane miejsca. Pierwszymi objawami jest zrzucanie liści oraz pojawienie się szkodników.

Jak wysiewać koleusa Blumego?

Wysiew koleusów Blumego najlepiej zaplanować od połowy marca. Siewkom zapewnij wysoką wilgotność powietrza, przykrywając je folią spożywczą. Pamiętaj o zrobieniu w folii kilku dziurek, aby zapewnić roślinom prawidłową wymianę gazową. Dodatkowo zrób otwory w dnie doniczki, aby nie zalegał w niej nadmiar wody. Temperatura, w której trzymane są siewki, powinna wahać się w okolicach 21-22 stopni Celsjusza. Gdy roślina osiągnie 10-12 centymetrów wysokości, uszczyknij wierzchołki pędów, aby koleus ładnie się rozkrzewił.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas