Lilak pospolity (bez): Co trzeba o nim wiedzieć?

Lilak pospolity, czyli bez, najpiękniej prezentuje się w maju! Każdy, kto spaceruje na świeżym powietrzu, na pewno musiał się na niego natknąć, bo trudno jest nie zauważyć kwiatostanów i poczuć wydzielanych przezeń zapachu. Lilaka pospolitego można znaleźć praktycznie w każdym miejscu w naszym kraju, bo masowo porasta parki, skwery, a nierzadko gości w naszych ogrodach. Jeśli cenimy sobie piękne rośliny, to lilak pospolity powinien wdzięcznie prezentować się i ozdabiać nasz dom. Wszystko to, co powinniśmy wiedzieć o lilaku pospolitym, znajduje się poniżej.

Trudno przejść obok bzu obojętnie. Obłędnie pachnie i przepięknie wygląda
Trudno przejść obok bzu obojętnie. Obłędnie pachnie i przepięknie wygląda123RF/PICSEL

Lilak pospolity, czyli bez

Lilak pospolity, znany bardziej jako bez, jest postrzegany jako krzew lub niewysokie drzewo, które może maksymalnie osiągnąć nawet siedem metrów wysokości. Znakiem rozpoznawczym bzu są jego sercowate liście, spomiędzy których wyrastają kwiatostany o interesującym i przyciągającym wzrok wyglądzie. Kwiaty lilaka pospolitego urzekają swoim kolorem, który może przybierać odcienie purpury, fioletu, różu, a także bieli. Oprócz tego bzy bardzo intensywnie i przyjemnie pachną, dlatego tak często goszczą w naszych ogrodach i bez problemu spotykamy je w parkach czy na skwerach.

Uprawa lilaka pospolitego

Uprawa lilaka pospolitego nie nastręcza większego problemu, ale warto pamiętać o kilku znaczących kwestiach. Aby krzew dobrze rósł, potrzebuje gleby żyznej, a także w nasłonecznionego miejsca. Te dwa czynniki są gwarantem, że bez zacznie intensywnie kwitnąć.

Gdzie zasadzić lilaka pospolitego? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby był umieszczony przy froncie domu lub przy oknach, co spowoduje, że piękny zapach będzie unosił się po pomieszczeniach. Oczywiście, lilak pospolity także przyciąga owady, jednak muszą obejść się smakiem, bowiem dla większości z nich nektar - poprzez budowę kwiatostanu - jest dla nich niedostępny.

Jak pielęgnować lilaka pospolitego?

Żeby lilak rósł bujnie, trzeba spełnić jedynie kilka warunków
Żeby lilak rósł bujnie, trzeba spełnić jedynie kilka warunków123RF/PICSEL

Lilak nie potrzebuje zbyt intensywnej pielęgnacji. Od czasu do czasu wymaga jedynie nawożenia, które powinno być stosowane raczej oszczędnie. Zamiast sięgać po preparaty zakupione w sklepach ogrodniczych, lepiej skorzystać po nawozy organiczne, takie jak np. obornik czy niesolony wywar po warzywach. Aby lilak pospolity pięknie rósł, potrzebuje również pielęgnacyjnego cięcia. Z kolei ten zabieg przeprowadza się jesienią i polega na usunięciu pędów chorych i suchych. Jeśli lilak jest za gęsty i zdeformowany, to można również usunąć cześć pędów, ale warto robić to rozważnie. Zbyt silne cięcia lilaków spowodują, że lilak nie będzie kwitł obficie.

Bukiety bzu

Trudno przejść obok kwitnącego bzu, dlatego wiele osób ścina jego kwiatostany i tworzy z nich bukiety. Oczywiście można je ścinać, ponieważ wsadzone do wazonu bardzo długo się utrzymują. Kiedy najlepiej ścinać lub zrywać bez? Idealną porą jest wczesny ranek albo wieczór, ponieważ to wtedy właśnie drobne kwiaty się zamykają i po przyniesieniu do domu będą o wiele trwalsze.

Bukiet z lilaka trzeba - rzecz jasna - umieścić w wazonie. Aby jednak zachować piękno bukietu na dłużej, warto przyciąć końcówkę łodyg pod skosem, co powiększy powierzchnię pobierania wody. Zawartość wazonu warto zmieniać jak najczęściej, najlepiej codziennie, i dodawać do niego odrobinę cukru, jako naturalnej odżywki.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas