Mączka bazaltowa na ślimaki: Jak stosować?

Z pewnością wielu ogrodników do pielęgnacji roślin wykorzystuje mączkę bazaltową. Ten ekologiczny, a do tego niedrogi produkt świetnie nadaje się do nawożenia plonów, użyźniania gleby i ochrony roślin przed chorobami. Jednak, jak się okazuje, mączka bazaltowa ma o wiele więcej zastosowań, a jednym z nich szczególne warto się zainteresować. Jest to idealny sposób na ślimaki, które w ekspresowym tempie mogą doprowadzić nasze uprawy do ruiny. Jak wykorzystać ją do tego zadania? Sprawdź koniecznie, a żarłoczne ślimaki będą omijać twoje rośliny szerokim łukiem.

Mączka bazaltowa może być stosowana w ogrodzie nawet jesienią
Mączka bazaltowa może być stosowana w ogrodzie nawet jesienią123RF/PICSEL

Mączka bazaltowa - niepozorny produkt o wielkiej mocy

Produkt ten wykorzystywany jest już od ponad stu lat w ogrodnictwie i choć wyparły go gotowe, specjalistyczne środki do ochrony roślin, to dalej chętnie jest stosowany przez wielu miłośników uprawy roślin. Mączka bazaltowa to produkt naturalny, który powstaje poprzez zmielenie skały bazaltowej, zawierającej wiele cennych substancji korzystnie wpływających na rośliny. Świetny wpływ na nie ma m.in. tlenek krzemu, który wzmacnia je i uodparnia na choroby, ale w mączce można znaleźć także takie mikroelementy jak miedź, mangan, żelazo, cynk. Dlatego też produkt świetnie nadaje się do nawożenia nieurodzajnej i wyeksploatowanej gleby. Jest to więc doskonały sposób na odżywienie roślin, zarówno ozdobnych, jak i owocowych i warzywnych, na poprawienie ich kondycji i zebranie obfitych plonów.

Jednak mączka bazaltowa skrywa o wiele więcej zastosowań, przez co zdecydowanie jest produktem, którym powinien zainteresować się każdy ogrodnik. Co zasługuje na uwagę, to fakt, że może pomóc uporać się z powszechnym, a wyjątkowo uciążliwym problemem, jakim są ślimaki pustoszące nasze uprawy.

Jak działa mączka bazaltowa na ślimaki?

Co zrobić, by zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Mączka bazaltowa idealnie nadaje się do tego zadania. Wystarczy obsypać nią grządki dookoła, aby stworzyć mechaniczną barierę, która utrudni przejście żarłocznym szkodnikom. Mączka oblepi ciała ślimaków i utrudni im poruszanie się, przez co te zniechęcą się do dalszej wędrówki. Dodatkowo, w mączce bazaltowej występuje miedź, której te mięczaki nie tolerują, więc tym bardziej mogą omijać taką zaporę szerokim łukiem. Popularnym sposobem na ślimaki jest też stworzenie bariery z taśmy miedzianej.

Za mączką bazaltową przemawia również fakt, że jest to produkt w pełni naturalny i ekologiczny, a co za tym idzie bezpieczny dla uprawianych roślin. Do tego, dzięki zawartości liczny makro i mikroelementów przy okazji wzbogaci glebę i wesprze wzrost roślin.

Jak stosować mączkę bazaltową do walki ze ślimakami?

Rozsyp mączkę bazaltową wokół roślin, by utworzyć barierę przed ślimakami
Rozsyp mączkę bazaltową wokół roślin, by utworzyć barierę przed ślimakami123RF/PICSEL

Zastosowanie mączki bazaltowej na ślimaki jest bardzo proste. Należy obsypać ziemię wokół grządek z uprawami, robią zaporę przed szkodnikami. Aby stworzyć 3-4 m bariery, potrzebny będzie 1 kg mączki.

Mączkę bazaltową należy rozsypywać w dni suche, a unikać wykonywania tego zabiegu w dni wietrzne i deszczowe. Oczywiście, środek będzie działać jedynie do najbliższych opadów deszczu, które zmyją utworzoną zaporę. Jednak będzie to podwójna korzyść, gdyż po wniknięciu w glebę mączka zasili podłoże w minerały. Po ustaniu opadów wystarczy ponownie utworzyć barierę z mączki, by ślimaki nie zniszczyły naszych upraw.

Pamiętaj!

Wykorzystywanie mączki bazaltowej do ochrony przed ślimakami należy sobie darować w miejscach, gdzie rosną rośliny kwasolubne (np. hortensje, różaneczniki, borówki amerykańskie czy wrzosy). Produkt ten ma bowiem odczyn lekko zasadowy, więc może podwyższać pH gleby, co zdecydowanie nie przysłuży się gatunkom kwasolubnym.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas