Mączniak prawdziwy: Jak pozbyć się pasożytów niszczących rośliny?

Mączniak prawdziwy to nazwa całej grupy chorób wywołanych przez grzyby atakujące nadziemne części roślin, takie jak liście, łodygi, kwiaty czy owoce. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na ich pozbycie się. Jak wygląda mączniak prawdziwy i w jaki sposób można go zwalczyć? Wyjaśniamy.

Mączniak prawdziwy to jedna z często występujących chorób roślin, charakteryzująca się grubym, białym nalotem
Mączniak prawdziwy to jedna z często występujących chorób roślin, charakteryzująca się grubym, białym nalotem123RF/PICSEL
Mączniak prawdziwy to jedna z często występujących chorób roślin, charakteryzująca się grubym, białym nalotem
Mączniak prawdziwy to jedna z często występujących chorób roślin, charakteryzująca się grubym, białym nalotem123RF/PICSEL

Każdy miłośnik ogrodnictwa chce, by jego rośliny wyglądały efektownie i zdrowo. Niestety czasem zdarza się, że atakują je pasożyty. Jedną z popularnych chorób ogrodowych jest mączniak prawdziwy.

Mączniak prawdziwy - jak wygląda?

Mączniak prawdziwy to popularna choroba dotykająca wiele roślin. Wywołują ją grzyby z rzędu mączniakowców. Jest to bardzo duża grupa - szacuje się, że istnieje ich ponad 100 gatunków. Najczęściej atakują one przy ciepłej i wilgotnej aurze - idealną porą roku jest więc dla nich wiosna oraz lato.

Mączniak prawdziwy może zainfekować różne gatunki roślin, zarówno tych uprawianych w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie. Wyjątkowo upodobał sobie róże oraz inne rośliny ozdobne, takie jak azalie, petunie czy werbeny. Często pojawia się również na drzewkach i krzewach owocowych oraz uprawianych w przydomowym ogrodzie warzywach. Rzadziej można go spotkać na domowych roślinach doniczkowych, takich jak np. fiołek alpejski.

Mączniak prawdziwy - objawy choroby

Wykrycie, że roślina została zaatakowana przez mączniaka prawdziwego, jest stosunkowo proste. Zazwyczaj choroba ta wywołuje charakterystyczne objawy, do których należą:

  • biały, mączny nalot pojawiający się na różnych częściach rośliny - może on atakować jedynie liście lub łodygi lub pojawić się również na pąkach, kwiatach, a nawet owocach,
  • brązowienie i zwijanie się liści, a następnie ich opadanie,
  • zahamowanie wzrostu rośliny

Najbardziej charakterystycznym objawem jest jasny osad, który wygląda, jakby roślina została posypana grubą warstwą mąki - stąd nazwa tej choroby.

Mączniak prawdziwy - jak zwalczyć? Kiedy pryskać rośliny?

W przypadku wykrycia mączniaka prawdziwego konieczne jest szybkie działanie, które ochroni roślinę przez całkowitym zniszczeniem. Najlepiej sprawdzają się tutaj opryski. Na rynku dostępnych jest wiele środków grzybobójczych, przeznaczonych do walki z tym pasożytem.

Aby przynosiły one oczekiwane rezultaty, muszą być wykonywane regularnie. Najlepiej pryskać zaatakowane rośliny 1-2 razy dziennie przez minimum tydzień.

Mączniak prawdziwy - domowe sposoby

Z wywołaną przez grzyby chorobą można sobie radzić również mniej inwazyjnymi metodami. Są one polecane osobom, którym zależy na stosowaniu ekologicznych, bezpiecznych dla otoczenia środków. Jest to również dobre rozwiązanie, gdy mączniak prawdziwy atakuje warzywa lub drzewa i krzewy owocowe.

Skutecznym sposobem na walkę z chorobami grzybowymi - w tym z mączniakiem prawdziwym - jest zastosowanie roztworu z szarego mydła i sody oczyszczonej.

Aby go przygotować, należy 2 litry wody wymieszać z jedną łyżeczką sody i 5-10 ml szarego mydła w płynie. Następnie powstałym w ten sposób środkiem pryskamy roślinę - już następnego dnia po zabiegu widoczne będą pierwsze efekty. Aby zwalczanie mączniaka prawdziwego było skuteczne, ten rodzaj oprysku najlepiej powtarzać kilkukrotnie w odstępach 2-3 dni.

Czytaj również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas