Magnolia: Warunki uprawy i pielęgnacja

Magnolia to jedno z ulubionych drzew wielu Polaków. Zwiastuje nadejście wiosny – obficie kwitnie, zanim pozostałe rośliny zaczną się zielenić. Uwagę przykuwają jej ogromne biało-różowe kwiaty. Które odmiany magnolii nadają się do uprawy w naszych warunkach klimatycznych i najdłużej kwitną? Jak pielęgnować magnolię, by każdego roku zdobiła nasz ogród? Dlaczego magnolia nie kwitnie?

Jak pielęgnować magnolię?
Jak pielęgnować magnolię? ©123RF/PICSEL

Gatunki magnolii

Magnolia purpurowa
©123RF/PICSEL

W polskich warunkach klimatycznych najlepiej sprawdzą się gatunki, które są odporne na mróz i kwitną, gdy niskie temperatury nie są już zagrożeniem. Zalicza się do nich:

- magnolię japońską – osiąga do 5 metrów wysokości, kwitnie na biało na przełomie kwietnia i maja, ma kulisty pokrój.

- magnolię gwiaździstą – osiąga do 3 metrów wysokości, białe kwiaty pojawiają się już pod koniec marca.

- magnolię purpurową – niezwykle efektowna, jej kwiaty są białe w środku i rubinowe na zewnątrz.

- magnolię Siebolda – kwitnie w kwietniu i maju, ma piękne białe kwiaty.

Wymagania magnolii

Magnolia wspaniale się rozwija, jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki. Roślina preferuje próchniczą, przepuszczalną i lekko kwaśną glebę. Najlepiej sadzić ją w nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru miejscach, co ochroni drzewo przed wiosennymi przymrozkami. Po posadzeniu magnolii, ziemię wokół pnia powinno się też wyściółkować za pomocą torfu lub kory. Uchroni to przed nadmiernym wysychaniem gleby i będzie dodatkowym zabezpieczeniem zimą. Warto też wiedzieć, że magnolie nie lubią przesadzania.

Pielęgnacja magnolii

Kwitnące magnolie
©123RF/PICSEL

Magnolie są dość wrażliwe na suszę, dlatego w takiej sytuacji konieczne jest ich regularne i obfite podlewanie. Szczególnie w okresie wegetacji nie można dopuszczać do długotrwałego przesuszenia gleby (zwłaszcza jeśli drzewko jest młode). Magnolia nie wymaga regularnego przycinania, usuwać należy pędy uszkodzone przez wiatr. Powinno się je obcinać tuż nad prawidłowo rozwiniętym rozgałęzieniem lub nad zdrowym pąkiem. Najwcześniej można to zrobić w maju, najlepiej zanim roślina się zazieleni.

Nawożenie magnolii

Aby magnolia mogła obficie kwitnąć, konieczne jest nawożenie. Warto rozpocząć je już w marcu i powtarzać raz w miesiącu aż do lipca. Najlepiej sprawdzi się kompost lub nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących o przedłużonym działaniu.

Jak zabezpieczyć magnolię przed zimą?

Oprócz ściółkowania gleby wokół pnia, jesienią korzenie magnolii warto zabezpieczyć korą sosnową. Wystarczy uformować z niej kopczyk o wysokości ok. 30 cm. Młode drzewka można również w całości otoczyć słomą, agrowłókniną lub matą trzcinową.

Dlaczego magnolia nie kwitnie?

Błędy w pielęgnacji
©123RF/PICSEL

Jeśli magnolia nie kwitnie, najczęściej przyczyną jest jej przemarznięcie zimą. Dlatego drzewo należy odpowiednio zabezpieczać jesienią, zwłaszcza gdy jest młode, sadzimy odmianę wrażliwą na mróz lub roślina nie rośnie w miejscu osłoniętym od wiatru.

Kwitnienie magnolii zależy też od gatunku i sposobu rozmnażania. Jeśli roślina wysiewana była z nasion, na pierwsze kwiaty musimy poczekać nawet kilka lat. Na szczęście w sprzedaży dostępne są sadzonki rozmnażane przez szczepienie, które kwitną już w ciągu 2-4 lat od posadzenia.

Częstym błędem w pielęgnacji magnolii jest także ich zbyt wczesne cięcie. W przypadku młodych drzew najlepiej z tego zabiegu w ogóle zrezygnować, bo roślina może zacząć chorować, a w najlepszym wypadku nie zakwitnie wiosną. Słabe kwitnienie magnolii może być również spowodowane zbyt rzadkim nawożeniem rośliny w sezonie wegetacyjnym.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas