Mocny dziób, płochliwa i nieśmiała natura. Jak zachęcić grubodzioba do wizyty w ogrodzie?

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Grubodzioby to jedne z najpopularniejszych pestkojadów w Polsce. Przy sprzyjających warunkach potrafią dożyć nawet 11 lat, a ich charakterystyczne odgłosy unoszą się w powietrzu podczas lotu. Zdarza się, że wytrawne ucho usłyszy ich śpiew, jednak najczęściej skutecznie tłumią go liście w koronach drzew. Okres lęgowy tych wyjątkowych ptaków przypada na maj oraz czerwiec. Jeśli chcemy stać się świadkami narodzin nowego życia, zaprośmy je do ogrodu. Jak zwabić grubodzioby? Podpowiadamy.

Jak zaprosić grubodzioba do ogrodu?
Jak zaprosić grubodzioba do ogrodu?123RF/PICSEL

Jak wygląda ptak grubodziób?

Grubodziób bez trudu góruje nad wróblem, a jego silny dziób może bez trudu rozgnieść przeszkodę o wadze dochodzącej do 70 kg. Uważa się go za największego łuszczaka zamieszkującego tereny Polski. Po czym rozpoznać ten wyjątkowy gatunek? Warto przede wszystkim przyjrzeć się dość masywnej sylwetce, sporej głowie, krótkiej szyi i ogonowi. Cechą charakterystyczną samców jest ich intensywny upierzenie. Bez trudu dopatrzymy się odcieni czekoladowych brązów, różu, beżu, szarości, a w odpowiednim świetle nawet granatu czy fioletu.

U samic dominuje szarawy kolor piór oraz mniej błyszcząca, a bardziej matowa reszta ciała. W trakcie godów dziób grubodzioba przybiera odcień, który łączy w sobie odcienie niebieskiego oraz szarości. W pozostałym czasie ptak niezmiennie ma kolor beżowy. Grubodzioby to smakosze nie samych owoców, ale tego, co kryje się w ich środku. Prawdziwym rarytasem są dla nich pestki, które bez trudu rozłupują za pomocą dziobu. Narząd ten skrywa w sobie nie tylko wielką moc, ale także czułość. Specjalnie karbowany na krawędziach oraz wewnątrz, ułatwia ułożenie oraz rozprawienie się nawet z najtwardszą pestką.

Dlaczego warto zaprosić grubodzioba do ogrodu?

Choć grubodzioby częściej widywane są zimą, kiedy chętnie wlatują do przygotowanych karmników, wiosną i latem także możemy je spotkać. Cieplejsze pory roku najchętniej spędzają ukryte w gęstych koronach drzew, sprytnie schowane przed niebezpieczeństwem. O swojej obecności informują donośnym dźwiękiem, który przypomina jednosylabowe "tikanie".

Grubodzioby gustują w pestkach i nasionach
Grubodzioby gustują w pestkach i nasionach123RF/PICSEL

Częste wizyty grubodzioba w ogrodzie uchronią przestrzeń przez samodzielnym rozsiewaniem się licznych roślin. Głównym pokarmem tych wyjątkowych ptaków są wysuszone nasiona drzew liściastych oraz iglastych, a także pestki leszczyny i jaworu. Ciekawskie stworzenia nie pogardzą także przysmakami ukrytymi w dzikich czereśniach i gruszkach. Zdarza się, że rozszerzają dietę o młode pączki, kwiaty, bezkręgowce, owady czy pająki. W sezonie wiosennym chętnie wyjada żerujące na uprawach gąsienice.

Patenty na zwabienie grubodzioba

Jak najskuteczniej przyciągnąć grubodzioba do ogrodu? Ornitolodzy doradzają inwestycję w karmniki, które następnie zostaną wypełnione pestkami, orzechami, zbożem lub ziarnami słonecznika. Wiosną, latem i jesienią do przydomowych przestrzeni przyciągną je wysokie i mocno dojrzałe drzewa. Odpowiednio rozwidlone przestrzenie zachęcą gatunek do wicia gniazd i sprowadzania na świat piskląt. Jakie rośliny posadzić w ogrodzie? Postawmy na klony, buki oraz graby.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas