Mycie i czyszczenie nagrobków: domowe sposoby i praktyczne porady

Regularne dbanie o stan płyty nagrobnej to mniej pracy przy każdym kolejnym czyszczeniu. Systematyczne porządki pozwalają na uniknięcie ryzyka pojawienia się trudnych do usunięcia plam i zabrudzeń. Choć czyszczenie nagrobków można powierzyć specjalistycznej firmie, bez problemu wykonamy to we własnym zakresie – domowymi sposobami.

Czyszczenie nagrobków można wykonać we własnym zakresie
Czyszczenie nagrobków można wykonać we własnym zakresie .

Prezentacja partnera

Nagrobki wystawione są na działanie wielu czynników zewnętrznych: w zależności od pory roku wysokich i niskich temperatur, opadów deszczu i śniegu czy promieni słonecznych. Na ich powierzchni zbierają się i zalegają opadające z drzew liście, większych i mniejszych rozmiarów gałęzie czy igły. Z czasem porasta je również mech i pojawia się brud. Wszystko to niekorzystnie wpływa na stan i kondycję płyty nagrobnej, prezentuje się nieestetycznie i oznacza konieczność regularnego czyszczenia.

Najlepiej robić to przynajmniej dwa razy w roku, aby uniknąć sytuacji, gdy zbierający się brud będzie zalegał na nagrobku zbyt długo.

Może to bowiem powodować nie tylko trudne do usunięcia i mało atrakcyjne wizualnie przebarwienia, ale wręcz trwałe uszkodzenia.

Mycie nagrobków: praktyczne porady

Na cmentarz zabrać ze sobą warto zmiotkę, szufelkę, worek na śmieci, delikatną w dotyku szmatkę kuchenną, szczoteczkę do mycia naczyń, niewielki nożyk lub sekator (przyda się do usunięcia chwastów), ciepłą wodę (można ją nalać np. do termosu) oraz ochronne rękawiczki.

Sprzątanie grobu najlepiej zacząć od pozbycia się zalegających liści i gałęzi, starych wiązanek oraz wypalonych zniczy. Następnie przejść można do konserwacji płyty nagrobkowej. Tutaj także nie trzeba zaopatrywać się w wyszukane detergenty - wystarczy skorzystać z produktów, które każdy z nas posiada w domu. Sięgnąć można po takie alternatywne środki, jak kwasek cytrynowy, sodę oczyszczoną, szare mydło, sok z cytryny czy ocet.

Należy jednak pamiętać, że octem nie powinno czyścić się granitu.

W tym przypadku bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie soda oczyszczona połączona z wodą utlenioną. Jeśli decydujemy się na ocet, nie zapominajmy o tym, by zawsze zmieszać go z wodą (w minimalnym stosunku 2:1). Nierozcieńczony może bowiem powodować odbarwiania i plamy. Natomiast wraz z wodą nadaje on połysku i sprawia jednocześnie, że brud na płytach nagrobnych osiada dużo trudniej. Co więcej, to rozwiązanie ekologiczne - rezygnujemy z sięgania po toksyczne detergenty.

Z takimi materiałami jak granit, marmur czy piaskowiec powinno się obchodzić ostrożnie i delikatnie. Przed zastosowaniem wybranego środka do pielęgnacji płyt nagrobnych bądź wymienionych wyżej alternatyw, warto zrobić próbę na niewielkiej powierzchni, która znajduje się w najmniej widocznym miejscu. W ten sposób upewnimy się, że konkretny produkt będzie dla danej powierzchni odpowiedni. Jeśli mamy już pewność, że nie pojawią się odbarwienia, smugi lub inne niepożądane efekty - nakładamy środek na szmatkę i polerujemy.

Trudny do usunięcia zaschnięty wosk

Szczególnie problematyczny do usunięcia jest zaschnięty wosk. W żadnym razie nie próbujmy go zdrapywać nożem bądź innymi ostrymi narzędziami. Jak więc sobie z nim poradzić? Wosk polewajmy gorącą wodą, a następnie odczekajmy, aż stanie się miękki. Dopiero wówczas postarajmy się go usunąć kuchenną szczoteczką do mycia naczyń.

Lepiej jednak zapobiegać niż czyścić: nie układajmy zniczy bezpośrednio na płycie grobu oraz wybierajmy produkty, które wyposażone są w specjalne podstawki.

Żeby nasza praca nie poszła na marne, a jednocześnie nie występowało ryzyko pojawienia się trudnych do usunięcia plam z wosku, warto wybierać znicze wyposażone w podstawki. Tym bardziej, że mogą one posiadać dodatkowe walory dekoracyjne. Znicze Bispol wykonane są z wysokiej jakości surowców i gwarantują długi czas palenia. To z jednej strony praktyczne rozwiązania, jak wspominana podstawka, z drugiej - oryginalne wzornictwo, ciekawe kolory i rozpraszające światło kształty szkła.

Przywrócenie płycie nagrobnej pożądanego wyglądu jest dużo prostsze, gdy sprzątamy systematycznie, czyli przynajmniej dwa razy w roku. Ale też wówczas, gdy stosujemy różnego rodzaju podstawki pod znicze - w ten sposób nie dokładamy sobie pracy. Regularność w dbaniu o groby najbliższych sprawi, że każde następne czyszczenie będzie po prostu dużo łatwiejsze.

Prezentacja partnera

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas