Nagminny błąd w sezonie grzewczym. Kaloryfery są gorące, a ty nadal marzniesz

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie, a jak zmniejszyć kwoty widniejące na fakturach za prąd? Nad tym głowi się każdy, zwłaszcza w kontekście podwyżek cen energii oraz aktualnej sytuacji politycznej. 10 stycznia obchodzony jest Dzień Obniżania Kosztów Energii, więc potraktujmy go jako okazję do poznania i przypomnienia prostych trików, które odciążą domowy budżet. Wystarczy, że zamienisz je w codzienne nawyki, a twój portfel odetchnie z ulgą.

Co robić, by cieszyć się w domu ciepłem bez wysokich rachunków?
Co robić, by cieszyć się w domu ciepłem bez wysokich rachunków?123RF/PICSEL

Dzień Obniżania Kosztów Energii - co to za święto?

Prawdopodobnie nie jest ono zaznaczone czerwonym kolorem w naszych kalendarzach, ale o jego istnieniu warto pamiętać nie tylko jeden dzień w roku. Skoro początek stycznia to czas postanowień noworocznych, polecamy, by wśród nich znalazło się także racjonalne gospodarowanie energią, a co za tym idzie - własnymi funduszami.

Obchody Dnia Obniżania Kosztów Energii (przypadającego na 10 stycznia) zostały zainicjowane w 1995 roku przez niezależną organizację Canadian Energy Efficiency Alliance. Celem tego przedsięwzięcia miało być zwrócenie uwagi nie tylko na koszty finansowe, jakie ponosi każde gospodarstwo domowe na co dzień. Równie ważne są kwestie środowiskowe. Nawet niewielkie kroki, jakie podejmujemy w zaciszu własnego domu, mają wpływ na stan planety. Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej jest jednoznaczne z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Jak zmniejszyć zużycie prądu w domu?

Nawet najmniejszy szczegół ma znaczenie w kontekście zużycia energii w domu. Nie musisz od razu wymieniać wszystkich swoich sprzętów, by zobaczyć różnicę w rachunkach. W pierwszej kolejności skup się na prostych czynnościach.

Nie pozwól, by rachunki pożarły twoje oszczędności
Nie pozwól, by rachunki pożarły twoje oszczędności123RF/PICSEL
  • Nie zostawiaj włączonego światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Upewnij się, że zostało ono wyłączone zwłaszcza przed wyjściem z domu lub opuszczeniem pomieszczenia, w którym bywasz rzadko, np. w piwnicy lub na strychu.
  • Nie zostawiaj urządzeń elektrycznych w trybie czuwania. Jeśli ich nie używasz, po prostu odłącz.
  • Ładowarki do telefonów czy innych urządzeń wyjmuj z gniazdka od razu po zakończeniu ich pracy. Warto zainwestować w listwę antyprzepięciową. Dzięki niej wyłączenie kilku sprzętów jednocześnie załatwisz jednym przyciskiem.
  • Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie korzystaj z oświetlenia górnego. Mniejsze lampki (np. na biurku) pozwolą kierować światło do tych stref w pokoju, w którym faktycznie jest potrzebne.
  • Do pracy czy nauki staraj się w jak największym stopniu wykorzystywać naturalne światło. Twoje oczy też będą ci wdzięczne.
  • Przyjrzyj się swojej umowie z dostawcą prądu. Staraj się uruchamiać energochłonne urządzenia (np. pralkę czy zmywarkę) w takich godzinach, które zakładają niższe opłaty za prąd.

Jak płacić mniej za ogrzewanie?

Wyznaczenie Dnia Obniżania Kosztów Energii na 10 stycznia uznajmy również za dobry pretekst do zweryfikowania swoich nawyków związanych z ogrzewaniem. W końcu sezon grzewczy jest ogromnym wyzwaniem logistycznym i finansowym.

  • Niezależnie od rodzaju energii używanej do ogrzania domu, upewnij się, że temperatura w pomieszczeniach nie przekracza 19°C. Zamiast podkręcać termostat, lepiej postaw na założenie grubszego swetra.
  • Zadbaj o to, by grzejniki nie były zasłonięte przez meble i inne elementy wyposażenia wnętrz. Niejednokrotnie na własne życzenie ograniczamy ilość ciepła, które do nas dociera.
  • Przyjrzyj się swoim oknom, które powinny być ustawione na tryb zimowy. Dokręcenie jednej śruby jest w stanie pozytywnie wpłynąć na temperaturę we wnętrzu. Dokładny opis, jak to zrobić, znajdziesz w tym miejscu.
  • Jeśli chcesz przewietrzyć pomieszczenie, rób to krótko, ale przy szeroko otwartych oknach. Upewnij się, że w tym czasie ogrzewanie jest wyłączone.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas