Nowe pomysły na zielony zakątek

Wiosną zawsze nas kusi, by dodać ogrodowi blasku lub urządzić balkon na nowo. Ogrodnik Iwona Głuchowska- -Fisz podpowiada, jak łatwo odmienić nasze oazy zieleni.

Już najwyższy czas rozpocząć prace w ogrodzie
Już najwyższy czas rozpocząć prace w ogrodzie123RF/PICSEL

Parawan z pnączy

Ochroni nas przed okiem sąsiadów, wyznaczy miejsce wypoczynku. A poza tym jest dekoracyjny i nietrudno go zrobić. Do boków drewnianej skrzyni przykręć od wewnątrz ramę z 3 łat (o min. grubości 3x7 cm), pomaluj na biało. Przykręć do ramy haczyki, dzięki którym zamocujesz konstrukcję dla pnączy. Zrobisz ją z drucianej siatki, sznurków, żyłek, a nawet z... plastikowych wieszaków. Do spodu skrzyni możesz przykręcić kółka. Pamiętaj, że większość pnączy lubi stanowiska osłonięte od wiatru. W półcieniu dobrze rosną powojniki botaniczne, wiciokrzewy, winobluszcze, w cieniu natomiast bluszcze i hortensje pnące.

Szybka metamorfoza podłogi

Deski kompozytowe przypominają drewniane, nie mają tylko sęków i nie wymagają konserwacji. To rozwiązanie na lata, deskom nie szkodzi deszcz i mróz do tego łatwo i szybko się je układa (na stelażu z kompozytu). Podesty drewniane umożliwiają ekspresową zmianę aranżacji balkonu - wystarczy je rozłożyć na podłodze. Trzeba je jednak min. raz w roku pokryć impregnatem. Lepiej też zdjąć podesty na zimę, będą dłużej służyć.

Barwne kompozycje

Wielogatunkowe, oparte na zasadzie kontrastu, zawsze będą wyglądać znakomicie - obojętnie czy rośliny posadzisz w koszu, czy w długiej donicy. Tę kompozycję tworzą: 1. pelargonia, 2. uczep (bidens), 3. plektrantus, 4. żeniszek, 5. begonia wiecznie kwitnąca, 6. bakopa, 7. lobelia, 8. starzec. Ważne, by rośliny o drobnych liściach zestawić z tymi o liściach dużych, jasną zieleń połączyć z ciemną, a całość urozmaicić dwoma, trzema barwnymi akcentami.

Truskawki i poziomki

Na balkonie też owocują! Do najsmaczniejszych truskawek należy odmiana Albion (powtarza owocowanie), zdobne rozłogi ma Super Star, a Temptation jest mrozoodporna. Z odmian poziomek polecane są Perła Gotha i bezrozłogowa Rugia. Posadź rośliny w żyznej ziemi w odstępach 20-30 cm. Powinna być stale umiarkowanie wilgotna. Zapewnij im dużo słońca i wzmacniaj je np. biohumusem.

Trzy w jednym

Ława, skrzynia plus panel - dzięki takiemu kompaktowemu meblowi urządzisz wygodny kącik do wypoczynku i zyskasz pojemny schowek. Ażurowy panel (wiesza się go na ścianie) można wykorzystać nie tylko jako oparcie dla osoby siedzącej na ławie, lecz także stelaż na półki na kwiaty lub do wieszania ich w osłonkach na metalowych haczykach.

Ściana zieleni

Tak zwane ogrody wertykalne to hit sezonu. Nie tylko wyglądają efektownie, ale też oszczędzają miejsce. Do takiej uprawy nadają się pelargonie, surfinie, petunie, małe sadzonki bluszczy... Właściwie wszystkie rośliny balkonowe, jednak nie za

Mobilny kącik wypoczynkowy

W każdej chwili urządzisz go tam, gdzie chcesz. Jako stolik wystarczy metalowy szpikulec z uszkiem i okrągłą tacą (wykona go każda "złota rączka"), do tego składany fotelik i torba-kieszeń, np. na książkę.

W zielonych ramkach

Rabaty lub warzywnik, jak we francuskich ogrodach, możesz otoczyć płotkiem z bukszpanów. Bukszpan nie jest tani, ale jego zalety to rekompensują. Jest rośliną wiecznie zieloną, łatwo ją rozsadzać i przesadzać. Dobrze znosi mróz i suszę, rośnie w słońcu oraz cieniu. Często go przycinaj! Będzie gęsty i zwarty.

Fontanna w wersji mini

Nawilża powietrze, a według feng shui symbolizuje zdrowie i siły witalne. Dzięki małej pompie elektrycznej woda krąży w fontannie w obiegu zamkniętym. Możesz kupić gotowy zestaw lub tylko pompę i zrobić własny ruczaj w niewielkim pojemniku. W sąsiedztwie posadź hortensje, trawy ozdobne, paprocie.

Więcej światła!

Lampy solarne mają teraz nowe kształty i białe albo ciepłe światło. Sznur lampionów powieś na tarasie, pojedynczy lampion na drzewie. Świecące ważki niech oświetlą miejsce wypoczynku, a solarne kwiaty rabatę lub ścieżkę. Co za efekt!

Kaskady rabat

Takie piętrowe konstrukcje zbudujesz z donic o mocno zróżnicowanej wielkości (jak na zdjęciu) albo z donic kaskadowych, które są bardziej stabilne (mają specjalne zaczepy). Wybieraj do nich rośliny o małej bryle korzeniowej - sprawdzą się zioła, a z ozdobnych, m.in. bratki, stokrotki, poziomki, wyzlin, kalanchoe, celozja, goździk brodaty.

Ścieżka z liści

Co ci będzie potrzebne: liście rabarbaru, cement szybkoschnący, piasek, woda, olej roślinny, folia.

1. Liść posmaruj olejem, rozrób cement z wodą. Na folii rozsyp warstwę piasku, ułóż na nim liść (żyłkami do góry) i pokryj go cementem.

2. Pozostaw odlew do wyschnięcia. Po ok. 3 godz. odwróć go, by liść był na górze, i oderwij go od odlewu.

3. Tak samo wykonaj kolejne elementy ścieżki i ułóż je w zagłębieniach (równych grubości liści) na trawniku.

Warzywnik eko

Powrót do natury. Zamiast opryskiwać warzywa, lepiej posadzić obok nich, jak kiedyś robiły nasze babcie, aksamitki oraz nagietki - ochronią warzywa przed nicieniami korzeniowymi. Nasturcje odstraszą od nich szkodniki (bielinki i mszyce), ułatwią też zwalczanie ślimaków.

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas