Od czego zacząć remont łazienki? 7 niezbędnych kroków

Remont łazienki to zazwyczaj spora inwestycja finansowa, a nierzadko też czasowa. Z tego powodu wszystkie prace warto wcześniej odpowiednio zaplanować – dzięki temu unikniesz kosztownych niespodzianek czy zbędnych przestojów. Od czego zacząć remont łazienki i jak rozplanować kolejność prac? Podpowiadamy!

Zastanawiasz się jednak, jakie meble uwzględnić na liście, planując remont łazienki?
Zastanawiasz się jednak, jakie meble uwzględnić na liście, planując remont łazienki? .

Remont łazienki od podstaw? Zacznij od projektu!

Wiesz, jak powinna wyglądać Twoja wymarzona łazienka? A może kilka detali wymaga jeszcze doprecyzowania? Niezależnie od tego, jak brzmią odpowiedzi na te pytania, planując wykonanie remontu łazienki, przed rozpoczęciem prac warto przygotować jej projekt. To najlepszy moment na to, by wyznaczyć poszczególne strefy we wnętrzu, zastanowić się, jak rozmieścić meble łazienkowe czy przemyśleć, jakie szafki pod umywalkę najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniu.

Chcesz zrobić generalny remont łazienki, ale brakuje Ci pomysłów lub masz wątpliwości, czy Twoje rozwiązania okażą się funkcjonalne. W takim przypadku możesz skorzystać z pomocy projektanta. Jego wsparcie może okazać się nieocenione bez względu na to, jaki metraż ma Twoja łazienka. Wbrew pozorom bowiem duże wnętrze także można urządzić niepraktycznie bez opracowania jego szczegółowej koncepcji.

Remont łazienki - materiały, wyposażenie i meble

Planując generalny remont łazienki krok po kroku, warto przygotować harmonogram prac
Planując generalny remont łazienki krok po kroku, warto przygotować harmonogram prac.

Gdy projekt łazienki będzie gotowy, możesz zabrać się za tworzenie listy zakupów. W tym przypadku nie ma większego znaczenia, czy chcesz robić remont łazienki samemu, czy korzystając z pomocy fachowców - w dużym skrócie potrzebne Ci będą płytki i akcesoria do ich układania, urządzenia sanitarne oraz meble. Co zatem uwzględnić na liście zakupów, planując remont łazienki? Co jest potrzebne do wykonania? Materiały niezbędne do wykończenia podłóg, ścian i sufitów to:

  • płytki podłogowe i ścienne,
  • fuga na podłogę i ściany,
  • klej do płytek podłogowych i ściennych,
  • preparat gruntujący do podłogi i ścian,
  • farba do malowania sufitu.


Chcąc wykonać remont łazienki od podstaw, na liście zakupów nie może również zabraknąć urządzeń sanitarnych i armatury:

  • kabiny prysznicowej i/lub wanny,
  • umywalki,
  • toalety,
  • baterii łazienkowych - prysznicowych i/lub wannowych oraz umywalkowych.


Zastanawiasz się jednak, jakie meble uwzględnić na liście, planując remont łazienki? Co kupić, by niepotrzebnie nie zagracić przestrzeni? Za absolutne minimum możesz uznać szafkę podumywalkową, a dodatkowo szafkę lub półkę wiszącą bądź szafkę słupek. Zwiększą one funkcjonalność pomieszczenia, jednocześnie go nie przytłaczając.

Jak zaplanować remont łazienki?

Planując generalny remont łazienki krok po kroku, warto przygotować harmonogram prac. Co robić po kolei, przeprowadzając remont łazienki? Co najpierw należy wykonać, a co powinno zostać zrobione później?

Krok 1: Przygotowanie powierzchni

Etap ten polega przede wszystkim na usunięciu wszystkich starych i zepsutych elementów wyposażenia czy materiałów wykończeniowych, w tym skuwaniu płytek czy zdrapywaniu farby, jeśli istnieją pokryte nią powierzchnie. Należy przy tym uważać, by nie uszkodzić płytko schowanych instalacji czy rur.

Krok 2: Prace hydrauliczne

Na tym etapie należy przeprowadzić wszelkie niezbędne prace hydrauliczne. Najczęściej wykonywane czynności to wymiana rur, montaż przyłączy oraz instalacją wężyków podłączeniowych - na przykład do pralki czy baterii łazienkowych.

Krok 3: Przygotowanie instalacji elektrycznej

 Kolejny etap to sprawdzenie stanu instalacji elektrycznej, a w razie konieczności - jej wymiana. Aspekt ten muszą mieć na uwadze zwłaszcza osoby mieszkające w starszych blokach lub domach.

Wybieraj produkty dedykowane łazienkom
Wybieraj produkty dedykowane łazienkom.

Krok 4: Wymiana grzejników i wentylacji

Remont łazienki to doskonały moment na to, by wymienić grzejnik lub wentylator. Jest to zalecane szczególnie tym osobom, którym zdarzało się wyjątkowo marznąć po kąpieli lub prysznicu czy borykały się z wysoką wilgotnością w pomieszczeniu z powodu problemów z odprowadzaniem pary wodnej. Montaż nowego, wydajnego grzejnika i wentylatora odczuwalnie zwiększy komfort korzystania z łazienki.

Krok 5: Układanie płytek i malowanie

Gdy instalacje będą już gotowe lub wymienione, możesz zaplanować wyrównywanie wszystkich powierzchni oraz wykonanie hydroizolacji przeciwwilgociowej, która jest niezbędna w pomieszczeniach narażonych na działanie wody. Są to niezbędne prace poprzedzające układanie płytek na ścianach i podłogach oraz malowanie sufitu.

Co kupić, by niepotrzebnie nie zagracić przestrzeni?
Co kupić, by niepotrzebnie nie zagracić przestrzeni? .

Krok 6: Montaż urządzeń sanitarnych

Jeśli robisz generalny remont łazienki, najpewniej zdecydowałeś się też na wymianę wszystkich urządzeń sanitarnych. Ich montaż odbywa się właśnie na tym etapie - po położeniu płytek oraz malowaniu, przychodzi czas na instalację kabiny lub wanny, umywalki, toalety oraz mebli.

Remont łazienki to doskonały moment na to, by wymienić grzejnik lub wentylator
Remont łazienki to doskonały moment na to, by wymienić grzejnik lub wentylator.

Krok 7: Montaż oświetlenia i zakup dodatków

Wybierając oświetlenie do łazienki, pamiętaj, że nie każda lampa nadaje się do pomieszczenia o tak wysokiej wilgotności. Wybieraj produkty dedykowane łazienkom. Nie zapomnij o praktycznych dodatkach, jak wieszaku na ręcznik, wieszaku na papier toalety, lustrze, mydelniczce czy szczotce do toalety.

materiały promocyjne partnera
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas