Piękna roślina o leczniczych właściwościach. Każdy powinien mieć ją w swoim domu

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

​Anginka to urokliwa roślina ozdobna, która cieszyła się ogromną popularnością w czasach PRL-u. Zawdzięczała to nie tylko swojemu oryginalnemu wyglądowi, ale również wspaniałym właściwościom leczniczym. Dlaczego warto mieć anginkę w swoim domu i jak o nią dbać?

Niebywała roślina o pięknym zapachu i właściwościach leczniczych. Dlaczego warto mieć anginkę w domu?
Niebywała roślina o pięknym zapachu i właściwościach leczniczych. Dlaczego warto mieć anginkę w domu?gabriela0168123RF/PICSEL

Anginka - co to za roślina?

Anginka, czyli pelargonia pachnąca, to roślina z rodziny bodziszkowatych, znana także pod nazwą "geranium". W naturze występuje w Afryce, głównie na wschodnich i południowych terenach kontynentu. Dorasta zazwyczaj do około metra wysokości.

Roślina charakteryzuje się małymi, zielonymi liśćmi pokrytymi drobnymi włoskami. Są one szorstkie w dotyku i wydzielają specyficzny, lekko cytrusowy zapach. Delikatne kwiaty anginki mogą przybierać barwę białą, bladoróżową lub purpurową, jednakże warto pamiętać, że w domowych warunkach roślina ta nie zawsze zakwita.

Anginka i jej właściwości lecznicze. Nieoceniona przy walce z bólem gardła i infekcjami

Anginka znana jest przede wszystkim ze swoich wspaniałych leczniczych właściwości. Jej liście zawierają dużą ilość olejków eterycznych, które wykazują działanie przeciwwirusowe, antybakteryjne, przeciwzapalne oraz łagodzące ból. 

Nie bez powodu nazwa rośliny przywodzi na myśl anginę — w końcu wykorzystywana jest do naturalnej walki właśnie z tą chorobą. Oprócz tego substancje zawarte w geranium pomagają przy:

  • bólu gardła, 
  • infekcji górnych dróg oddechowych, 
  • katarze, 
  • bólach reumatycznych, 
  • bólach głowy.

Co więcej, olejki eteryczne zawarte w liściach anginki mają właściwości relaksacyjne. Dzięki temu roślina ta może pomóc w łagodzeniu stresu, a także w problemach ze snem.

Substancje zawarte w geranium pomagają m.in. przy bólach reumatycznych.
Substancje zawarte w geranium pomagają m.in. przy bólach reumatycznych.123RF/PICSEL

Pielęgnacja anginki. Jak dbać o roślinę w warunkach domowych?

Anginka nie jest rośliną wymagającą, co sprawia, że jest doskonałym wyborem dla wszystkich miłośników roślin doniczkowych, nawet tych początkujących.

Geranium najlepiej rośnie w półcieniu, otrzymując rozproszone światło. Należy jednak unikać bezpośredniego słońca, które może poparzyć delikatne liście i kwiaty tej rośliny. Anginka najlepiej czuje się w temperaturze między 16 a 23 st. C., co oznacza, że potrzebuje nieco chłodniejszej przestrzeni niż niektóre inne pelargonie.

Roślina doskonale poradzi sobie w uniwersalnym podłożu, jednak najpiękniej będzie rosła w przepuszczalnej ziemi z dodatkiem warstwy keramzytu na dnie doniczki.

Aby anginka pięknie i zdrowo się rozwijała, młode rośliny warto przesadzać co roku wiosną, a te starsze raz na kilka lat.

Podlewanie anginki. Na co trzeba uważać?

Podlewanie stanowi ważny element pielęgnacji anginki, a zastosowanie kilku zasad ułatwi nam utrzymanie rośliny w dobrej kondycji.

Pamiętajmy, że anginka dobrze znosi przesuszenie, a przelanie rośliny może skończyć się dla niej gniciem korzeni. Z tego powodu lepiej powstrzymać się od nadmiernego podlewania. Z kolei w okresie zimowym należy ograniczyć podlewanie do minimum, ponieważ roślina w tym czasie potrzebuje znacznie mniej wody.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas