Podłogi drewniane, a ogrzewanie podłogowe

Jeszcze niedawno ogrzewanie podłogowe montowano wyłącznie w kuchni i łazience. Dziś, coraz częściej wchodzi ono (dosłownie) na salony - a to dlatego, że nowoczesne podłogi drewniane współpracują z nim coraz lepiej - niemal tak dobrze jak płytki ceramiczne. Najwyższa pora na rozwianie mitów związanych z ogrzewaniem drewnianych podłóg.

Aby wybrać podłogę idealną, warto wcześniej poznać technikę produkcji paneli
Aby wybrać podłogę idealną, warto wcześniej poznać technikę produkcji paneliAdobe Stock

W ostatnich latach ogrzewanie montowane pod podłogą osiąga apogeum popularności. Trudno się dziwić. Jest to niezwykle ekologiczne rozwiązanie, sprzyjające zarówno naszemu zdrowiu, jak i środowisku. Jego działanie jest korzystne dla alergików, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnego ogrzewania nie wywołuje ono ruchów powietrza i nie podnosi kurzu. Ponadto, do ogrzania takiej samej powierzchni potrzebna jest znacznie mniejsza ilość energii. Oznacza to, że przy dłuższej eksploatacji oszczędzamy nawet do 6% kosztów w skali roku. I to przy jednoczesnym uzyskaniu przestrzeni w ogrzewanym pomieszczeniu. Co więcej - mniej zużytej energii to zdrowsze środowisko.

Ceramiczne materiały zdecydowanie najlepiej radzą sobie z wyższymi temperaturami, ze względu na ich niski opór cieplny. Stąd też podłogi z płytek ceramicznych były pierwszymi, pod którymi fachowcy stosowali tego typu ogrzewanie.  Niestety, nie zawsze pasują one do danego pomieszczenia lub wystroju wnętrza, a w porównaniu, chociażby z drewnem, tracą na przytulności. Do niedawna w branży wnętrzarskiej panował pogląd, że pod drewnianymi podłogami nie ma możliwości montażu ogrzewania. Nie jest to jednak prawdą. Techniki produkcji takich podłóg się zmieniły, co pozwala na większą elastyczność w doborze materiału. Należy jednak pamiętać, żeby podejmując decyzję, dobrze ją wcześniej przemyśleć.

- Decydując się na ogrzewanie podłogowe nie musimy rezygnować z podłogi drewnianej. Warto jednak, przed jej wyborem dowiedzieć się, czy ogrzewanie będzie działało efektywnie. Jak to zrobić? Najlepiej poprzez zapoznanie się z wartościami kluczowych współczynników, określonych w parametrach desek, które chcemy kupić. Mowa tu głównie o przenikaniu i oporze ciepła oraz kurczu. Dowiedzmy się, jakie są wartości tych współczynników, porównajmy z konkurencyjnymi technikami produkcji podłóg drewnianych i wybierzmy taką, która daje najlepszy stosunek jakości do ceny - radzi ekspert Venifloor.

Panele i ogrzewanie podłogowe

Aby wybrać podłogę idealną, warto wcześniej poznać technikę produkcji paneli, co pozwoli nam na zrozumienie, jak będą się one zachowywać z zamontowanym pod nią ogrzewaniem. Dzięki temu będziemy mogli podjąć decyzję najlepszą dla naszego mieszkania czy domu. Panele drewniane, które najlepiej sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym, to płyty HDF wykończone naturalnym materiałem - fornirem. W zależności od gęstości włókien ich rdzenia oznaczane są odpowiednimi symbolami - LDF dla paneli o najmniejszej gęstości, MDF o średniej, HDF dla najbardziej gęstych. Różna jest również ich grubość, co znacząco wpływa na istotne dla nas parametry.

Przenikanie ciepła przez panele to, najprościej mówiąc, ilość ciepła, która dostaje się do pomieszczenia mimo bariery, jaką stanowi podłoga. Zwykle im grubsze panele, tym mniej ciepła przepuszczają. Wartość tego współczynnika nie powinna być niższa niż 0,10 m2 x K/W. Przykładowo, wielowarstwowe płyty 16-to milimetrowe nie spełniają tego wymogu, podczas gdy deski fornirowane o grubości 8,5 mm już tak.

Współczynnik oporu ciepła to przeciwieństwo wyżej opisanego parametru, dlatego jego wartość powinna być jak najniższa. Zgodnie z ustalonymi standardami, aby drewniane panele sprawdziły się przy ogrzewaniu podłogowym, wartość tego współczynnika nie powinna przekraczać 0,15 m2 K/W. Według badań, w tym przypadku również lepiej wypada podłoga fornirowana. Przy desce fornirowanej 8,5 mm wynik to 0,09 m2 K/W, co jest wartością zbliżoną do płytek ceramicznych. Z kolei wartość dla paneli trójwarstwowych o grubości 16 mm to 0,157 m2 K/W, a więc więcej niż zalecana dla ogrzewania podłogowego norma. Wniosek? Inwestycja w forniry pozwoli nam na cieszenie się ogrzewaną podłogą, która - abstrahując od wszystkich pozytywów płynących z posiadania drewnianego podłoża - będzie z nim współpracować niemal równie dobrze co płytki.

Ostatnim, niezwykle ważnym parametrem, o którym nie możemy zapomnieć, jest współczynnik kurczu. Pod wpływem ciepła drewno zmienia swój kształt, dlatego parametry jego kurczliwości powinny mieć jak najniższe wartości. Odpowiednio zbudowane deski z rdzeniem z płyty HDF nie ulegną skurczeniu i nie pojawią się między nimi nieestetyczne szpary.

Podłoga na lata

Oprócz tych trzech najważniejszych czynników, przy wyborze podłogi drewnianej warto również zwracać uwagę na kwestie wizualne. Oczywiście musi ona pasować kolorystycznie do naszego wnętrza, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że przy ogrzewaniu podłogowym powinna być odsłonięta jak największa jej część. Szczęśliwie, panele podłogowe mają tę zaletę, że znakomicie imitują (a w przypadku fornirów nie imitują, bo wierzchnia warstwa jest naturalna) najróżniejsze rodzaje drewna - w tym egzotyczne.

Praktycznym rozwiązaniem jest również zastosowanie przy panelach odpowiedniego lakieru ochronnego, utrwalanego światłem UV. Dodatkowe wykorzystanie korundu, czyli tlenku aluminium w takim lakierowaniu, gwarantuje ochronę na lata, pomaga przy pielęgnacji drewna i zapewnia antypoślizgową powierzchnię. Wszystko po to, aby cieszyć się podłogą w niezmienionej formie jak najdłużej.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas