Pracowałam dziesięć lat za najniższą krajową. Jaką emeryturę dostanę?

Większość Polaków przechodzi na emeryturę po ukończeniu 60 i 65 lat, kolejno w przypadku kobiet i mężczyzn. Zazwyczaj mogą się już oni pochwalić minimalnym, upoważniającym do pobierania najniższej emerytury stażem pracy. Co w przypadku osób, u których jest on zdecydowanie niższy i wynosi np. dziesięć lat?

Najniższa emerytura przysługuje osobom z wymaganym stażem pracy
Najniższa emerytura przysługuje osobom z wymaganym stażem pracy 123RF/PICSEL
  • emerytom, którzy urodzili się przed 1949 rokiem - obowiązują ich świadczenia emerytalne oparte na zasadach sprzed wprowadzonej reformy z 1999 roku
  • emerytom, którzy urodzili się po 1949 roku - ich świadczenie podlega rozdziałowi na dwa systemy. Część środków trafiała bowiem na konto indywidualne prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a część uzyskiwał Otwarty Fundusz Emerytalny. 

Od 2014 roku OFE stał się opcją dobrowolną, więc wciąż można z niego korzystać, ale nie ma już takiego obowiązku.

Wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego oraz:

  • zwaloryzowanego kapitału początkowego
  • środków zapisanych na subkoncie
  • średniego dalszego trwania życia.

Ustawowy wiek emerytalny wynosi w Polsce 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Podczas przejścia na emeryturę równie ważny jest staż pracy - 20 i 25 lat dla kobiet oraz mężczyzn. Czasem zdarza się jednak, że przyszły emeryt nie zgromadził wymaganej ilości lat pracy, ale osiągnął wiek emerytalny i chce pobierać świadczenie. Na jakie kwoty może liczyć?

Jaką emeryturę można dostać po 10 latach pracy za najniższą krajową?

Osoba, która osiągnęła wiek emerytalny, ale przepracowała zaledwie dziesięć lat, nie może liczyć na emeryturę, nawet tą minimalną, a jej świadczenie zostanie wyliczone na podstawie zgromadzonego przez nią kapitału. Jeśli przez cały ten okres pracowała za najniższą krajową, to będzie mogła liczyć na około 300 zł w przypadku mężczyzn oraz około 250 zł w przypadku kobiet.

WAŻNE: Jeśli wyliczona kwota będzie niższa, niż wartość emerytury minimalnej, ZUS niestety jej nie podwyższy. Minimalny staż pracy wynosi bowiem kolejno 20 i 25 lat pracy dla kobiet i mężczyzn i jest on niezbędny do otrzymania choćby minimalnego wynagrodzenia. 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas