Rośliny odporne na suszę

Chyba każdy, kto ma ogród i działkę, chce, aby rosły w nim przepiękne rośliny, które będą chlubą dla swojego właściciela, a także wprawią w zachwyt lub zazdrość sąsiadów czy gości. Część z nich - oczywiście - wymaga większej uwagi, ale są też takie, które raczej nie niepokojone same pięknie i dumnie się prezentują. Poza tym, jeśli mamy w nawyku zapominać o podlewaniu albo po prostu nie chcemy marnować wody, to warto zainwestować swój cenny czas w rośliny odporne na suszę. Wbrew pozorom, nie wszystkie są ani karłowate, ani pozbawione kwiatów, ale są naprawdę imponujące. Poznajmy rośliny odporne na suszę!

Juka karolińska to jedna z najpiękniejszych roślin odporna na suszę
Juka karolińska to jedna z najpiękniejszych roślin odporna na suszę 123RF/PICSEL

Rojniki

Bezapelacyjnym liderem wśród roślin odpornych na suszę są rojniki. Te rośliny zaliczane do sukulentów przyjmują różną wielkość, ale zazwyczaj nie przekraczają średnicy pięciu centymetrów, choć zdarzają się zdecydowanie większe. Co łączy małe i duże rojniki? Że zbudowane są z mięsistych liści, które układają się w fantazyjną rozetę. Co trzeba wiedzieć o rojnikach? Ich uprawa nikomu nie nastręczy problemów, ponieważ niewiele im potrzeba, aby rosły przepięknie. Ich uprawa powiedzie się zarówno w donicach, ale także na rabatach czy skalniakach. Warto mieć na uwadze fakt, że rojniki uwielbiają słońce i nie potrzebują wody. W takich warunkach ich dekoracyjne liście mogą się przebarwiać!

Choć rojniki są odporne na suszę i nie potrzebują wiele do pełni sił, to jednak źle będą rosły na glebach mokrych oraz w miejscach zacienionych.

Juka karolińska

Jeśli ktoś myślał, że odporne na suszę są tylko sukulenty, które mają wyłącznie dekoracyjne liście, to może się zawieść. Juka karolińska to roślina nader efektowna: tworzy kępę podłużnych i cienkich liści, a latem w czerwcu wypuszcza długą na 150 cm łodygę, na której prezentują się białe dzwonkowate kwiaty. Roślina może być soliterem, czyli głównym, wyeksponowanym elementem ogrodu albo być sadzona w grupach czy szpalerach. Co trzeba wiedzieć o uprawie juki karolińskiej? Przede wszystkim musi prezentować się w miejscach jasnych, nasłonecznionych, ale równocześnie osłoniętych od wiatru. Choć młode juki karolińskie wymagają czasami podlewania, to kilkuletnie okazy są już całkowicie odporne na suszę.

Juka karolińska nie jest podatna na choroby i ataki szkodników. Jest też mrozoodporna, ale w srogie zimy może jednak przemarzać.

Liliowce

Liliowce to jedne z najlepszych kwiatów do ogrodu
Liliowce to jedne z najlepszych kwiatów do ogrodu123RF/PICSEL

Gdy lubimy mieć piękny ogród, ale nie za bardzo przepadamy za pielęgnacją roślin, to liliowce są idealne. Dlaczego? Nie dość, że nie potrzebują przesadnych zabiegów, łatwo dostosowują się do warunków panujących w ogrodzie, to na dodatek są mrozoodporne, odporne na suszę i do tego długowieczne! Jak wygląda liliowiec? Tworzy - podobnie jak juka karolińska - kępę gęsto ułożonych liści, z których prezentują się długie łodygi zwieńczone kwiatami.

Gdzie sadzić liliowce? Najlepiej wybrać dla nich nasłonecznione stanowisko oraz wilgotną glebę w pobliżu oczek wodnych. Ale jeśli taka ekspozycja jest niemożliwa, to poradzi sobie na glebach piaszczystych i przepuszczalnych. Nawet w takich warunkach liliowce są całkowicie odporne na suszę.

Rozchodnik okazały

Piękne rośliny wcale nie muszą sprawiać problemu, co wiemy już w przypadku prezentowanych okazów. Okazuje się, że rozchodnik okazały spełnia powyższe warunki, a jego nazwa ma swoje potwierdzenie w praktyce. Pozornie przez większą część roku roślina wcale nie wyróżnia się z tłumu, to w sierpniu zakwita: tworzą się ciekawe półbaldachy o ciemnoróżowym kolorze. Rozchodnik okazały może dorastać do 60 cm wysokości i nawet bez kwiatostanów prezentuje się ciekawie, ponieważ pokryty jest interesującymi, jajowatymi liśćmi.

Jeśli chcemy, aby rozchodnik okazały prezentował się nienagannie, wystarczy zapewnić mu jasną ekspozycję. To sprawi, że będzie nie tylko odporny na suszę, ale także na ataki szkodników i mróz.

Lawenda

Lawenda to roślina, która coraz częściej spotykana jest nie w słonecznej Prowansji, ale w Polsce! Nie ma co się dziwić, że tak masowo opanowała ogrody, ponieważ obok jej kwiatów trudno przejść obojętnie! Pięknie się prezentują zebrane w grupie, a ich zapachu nie da się porównać z czymkolwiek innym. Nie trzeba też nikomu przypominać, że lawenda ma szereg zastosowań nie tylko w ogrodzie! Może skutecznie odstraszyć komary, kleszcze, a także mole plądrujące nasze zapasy i niszczące garderobę.

Jakie warunki trzeba zapewnić, żeby lawenda była odporna na suszę? Wystarczy tak naprawdę słoneczne stanowisko, a nie będzie trzeba jej ani podlewać, ani nawozić. Wystarczy ją tylko jesienią mocno przyciąć, a wiosną będzie znów w pełnej krasie.

Sprawdź także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas