Rozmnażanie magnolii jesienią

Magnolia to niekwestionowana królowa wczesnowiosennych ogrodów. Niestety jej sadzonki nie należą do najtańszych, więc chcąc mieć w ogrodzie kilka okazów, trzeba wydać niemało pieniędzy. Istnieje jednak prosta metoda rozmnażania magnolii jesienią. Dzięki niej można samodzielnie przygotować sadzonki, z których w przyszłym roku wyrosną wspaniałe rośliny. Jak rozmnożyć magnolię jesienią?

Rozmnażanie magnolii we wrześniu, październiku i listopadzie
Rozmnażanie magnolii we wrześniu, październiku i listopadzie123RF/PICSEL

Kiedy rozmnażać magnolię?

Rozmnażanie magnolii jesienią, to najprostszy, ale nie jedyny sposób pozyskiwania sadzonek rośliny. W zależności od wybranej metody rozmnażania, terminy sadzenia magnolii są różne.

Wysiewanie nasion najlepiej przeprowadzić wiosną. Ziarna można zakopać w inspektach lub bezpośrednio w gruncie. To metoda rozmnażania dla cierpliwych, pierwsze kwiaty na drzewie lub krzewie (w zależności od odmiany magnolii) pojawiają się dopiero po 10 latach!

Magnolię można rozmnażać z nasion
Magnolię można rozmnażać z nasion123RF/PICSEL

Magnolię można także szczepić. Zabieg należy przeprowadzić na przełomie lutego i marca. Polega on na nacięciu kory drzewa podkładowego — w tym przypadku najlepiej sprawdzają się magnolie japońskie — i wprowadzeniu w nacięcie pędu odmiany rozmnażanej, następnie należy założyć opatrunek i czekać na efekty.

W lipcu i sierpniu można przeprowadzić rozmnażanie magnolii z gałązki posiadającej liście. Pędy z liśćmi najlepiej pobierać latem i sadzić w torfie. Takie rozmnażanie magnolii można przeprowadzić do końca sierpnia.

Natomiast rozmnażanie magnolii przez odkłady można przeprowadzać przez całą jesień. Zastosowanie tej metody pozwala cieszyć się pięknymi kwiatami już w kolejnym roku po zasadzeniu. Jak przeprowadzić kopczykowanie magnolii?

Jak rozmnożyć magnolię jesienią?

Jesień to bardzo dobry czas na rozmnażanie magnolii przez odkłady. Metodę można zastosować we wrześniu, październiku, a nawet w listopadzie. Niektórzy ogrodnicy rozmnażają magnolię z gałązki także na wiosnę. Ten sposób pozyskiwania sadzonek rośliny jest jednym z najłatwiejszych.

  1. Jak rozmnażać magnolię jesienią? Na początek należy poruszyć widłami i wymieszać z kompostem lub obornikiem ziemię pod rośliną, gdzie zakopane będą sadzonki.

  • Następnie trzeba przygiąć gałązkę magnolii do ziemi. Jeśli jest to roślina o zimozielonych liściach — w miejscu styku z podłożem należy je oderwać, podobnie jak boczne pędy. 
  • Na koniec wystarczy przysypać gałązkę ziemią na długości około dwudziestu centymetrów od jej wierzchołka. Czubek pędu powinien znajdować się na powierzchni i mieć swobodny dostęp do powietrza. Natomiast dalsza część gałązki razem z węzłami, musi zostać przysypana ziemią.

  • Dla większej pewności, że rozmnażanie magnolii jesienią powiedzie się, można lekko naciąć korę gałązki. Takie skaleczenie przyśpieszy proces ukorzeniania się.

    Rozmnażanie magnolii: Kopczykowanie na różne sposoby

    Rozmnażanie magnolii z gałązki nazywane bywa też kopczykowaniem, ze względu na niewielki kopiec, który powinien powstać nad odkładem. Zamiast ostrego szczytu, najlepiej jest uformować nasyp w kształt niecki, co ułatwi podlewanie ukorzeniających się pędów.

    Niektórzy preferują położenie cegłówki lub innego ciężkiego przedmiotu na kopcu. Dzięki temu mają pewność, że podczas innych prac ogrodniczych przypadkiem nie wyrwą ukorzeniającej się gałązki.

    Rozmnażanie magnolii jesienią: Co dalej?

    Magnolie wspaniale prezentują się wiosną
    Magnolie wspaniale prezentują się wiosną123RF/PICSEL

    Aby poprawnie przeprowadzić rozmnażanie magnolii jesienią, należy zakopany fragment pędu pozostawić połączony z rośliną-matką przez zimę. Wiosną można odciąć gałąź, wykopać sadzonkę i posadzić ją w wybranym miejscu.

    Druga metoda zakłada pozostawienie gałęzi w kopcu aż do kolejnej jesieni. Dzięki temu korzenie rośliny będą większe i mocniejsze. Daje to pewność, że z sadzonki rozwinie się wspaniała roślina, na której można spodziewać się kwiatów już kolejnej wiosny.

    Rozmnażanie magnolii z gałązki należy zakończyć (niezależnie czy jest to jesień, czy wiosna) poprzez odcięcie odkładu. Gałązkę, z której powstała sadzonka, należy odciąć tuż przy miejscu zakopania jej w ziemi od strony rośliny-matki, a następnie posadzić na wybranym stanowisku. Magnolie wspaniale prezentują się zarówno jako solitery, jak i posadzone w szpalerach. Niektóre odmiany mogą zakwitać dwa razy do roku. Warto rozmnażać magnolie, bo stanowią wspaniałą ozdobę ogrodu.

    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
    Dołącz do nas