Skuteczne czyszczenie komina bez chodzenia po dachu. Prosty trik, a efekty gwarantowane!

Poświęcenie czasu na wyczyszczenie komina ma swoje efekty nie tylko w sprawnie działającej instalacji grzewczej, ale także pozwala domownikom spać spokojnie i nie martwić się zagrożeniem życia lub zdrowia. Sprawdź, jak zrobić to bez konieczności częstych wizyt kominiarza oraz wchodzenia na dach. Wypróbuj prosty trik, do którego posłużą zwykłe obierki ziemniaków.

Czyszczenie komina warto przeprowadzać regularnie
Czyszczenie komina warto przeprowadzać regularnie123RF/PICSEL

Dlaczego trzeba czyścić komin?

Regularne czyszczenie komina pozwala na dłużej zachować jego bezawaryjność, a to przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie całej instalacji grzewczej. Komin umożliwia odprowadzenie produktów powstałych po spalaniu paliwa do atmosfery w postaci dymu. Razem z nimi przez przewód kominowy przedostają się także smoła i sadza, które stopniowo zaczynają oblepiać jego ścianki, tym samym znacząco zwężając średnicę.

Najczęstszymi przyczynami szybkiego zapychania się komina są przede wszystkim:

  • niedostatek powietrza,
  • używanie mokrego drewna,
  • niewłaściwy sposób palenia,
  • zbyt niska temperatura wody w kotle.

W wyniku spalania powstaje również kreozyt, który niewłaściwie odprowadzany może doprowadzić do pożaru we wnętrzu komina. Aby zminimalizować ryzyko i sprawić, by drewno spalało się prawidłowo, należy:

  • zadbać o prawidłowe działanie komina - zapewnić mu wystarczający ciąg, by dym stale szedł w górę komina, a nie wracał do pomieszczenia;
  • dopilnować odpowiednio wysokiej temperatury spalania - ten krok wpłynie na zmniejszenie produkcji sadzy;
  • dostarczyć właściwą ilość materiału - jeśli będzie go za mało, to nie osiągnie potrzebnej temperatury, a tym samym zacznie wydzielać więcej sadzy.

Częstotliwość czyszczenia

W większości domów znajdują się dwa rodzaje przewodów kominowych - spalinowe oraz wentylacyjne. Okazuje się, że każde z nich należy czyścić z inną częstotliwością:

  • przewody wentylacyjne udrażniamy raz w roku lub raz na dwa lata;
  • przewody spalinowe, które łączą się z piecem na paliwo stałe - czyścimy 4 razy w roku, najlepiej co trzy miesiące;
  • przewody spalinowe, które odprowadzają spaliny z pieca na paliwo płynne lub gazowe - 2 razy w roku, w odstępach co pół roku (najlepiej jesienią i wiosną).

Obierki z ziemniaków - sposób na czysty komin

Obierki z ziemniaków mogą przydać się do wyczyszczenia komina
Obierki z ziemniaków mogą przydać się do wyczyszczenia komina123RF/PICSEL

Skutecznym sposobem na wyczyszczenie komina bez konieczności wspinania się na dach jest spalenie obierek z ziemniaków. Co ciekawe, ta tradycyjna metoda używana jest od pokoleń i uchodzi za wyjątkowo skuteczną. Dobrze jest mieć na uwadze, że domowe sposoby mogą pomóc, ale nigdy nie zastąpią generalnego czyszczenia przeprowadzanego przed doświadczonego kominiarza.

Choć raz na jakiś czas warto zwrócić się po pomoc do kominiarza, regularne stosowanie triku z obierkami sprawi, że nie trzeba będzie go wzywać zbyt często. Sprawdź, jak wykonać tę metodę w domu krok po kroku.

Czyszczenie obierkami krok po kroku

Wilgotne obierki z ziemniaków umieść na blaszce do pieczenia lub innej płaskiej powierzchni. Postaraj się ustawić je w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt domowych. Ważne, by znajdowało się poza zasięgiem bezpośredniego światła słonecznego oraz z dala od kaloryferów i innych źródeł ciepła.

Pozwól skórkom ziemniaków schnąć od 24 do 48 godzin, aż wilgoć całkowicie wyparuje. Tylko zupełnie suche obierki będą się spalały prawidłowo. Rozpal ogień w kominku, a następnie ostrożnie wrzuć do niego przygotowane wcześniej skórki. Resztki ziemniaków spalają się w dużą energią, a tym samym pomagają wypchnąć z komina nagromadzoną sadzę oraz kreozyt. To sprawi, że przewód kominowy stanie się czystszy, a procesy spalania będą bardziej efektywne.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas