Syndrom wypalenia

Z lękiem myślisz co rano o wygrzebaniu się z łóżka i wyruszeniu do pracy. A skoro już tam dotarłaś, mechanicznie wykonujesz czynności, których spodziewa się po tobie twój szef czy klienci. Robisz niezbędne minimum, a po ośmiu godzinach czujesz się, jakbyś przeszła przez wyżymaczkę. Co to jest?

Czy czujesz się wypalona?
Czy czujesz się wypalona?INTERIA.PL

A nie jest to rzecz nagła, która pojawia się znienacka, bez ostrzeżenia. Zwykle organizm dużo wcześniej wysyła sygnały ostrzegawcze, ale jeśli je zlekceważysz, mogą powrócić ze zdwojoną siłą w najmniej oczekiwanym momencie. Wkrótce wypalenie dosięga każdego aspektu życia - trudno znaleźć osobę wypaloną zawodowo, która w sposób entuzjastyczny podchodzi do życia domowego i rodzinnego.

Jakie są powszechnie występujące symptomy wypalenia?

Utrata motywacji

Motywacja jest niczym płomień, tym silniejsza, im bardziej podsycana. Nie jest jednak samonapędzającym się mechanizmem, lecz potrzebuje paliwa. Gdy jest od niego odcięta, wkrótce gaśnie. Pozostaje poczucie, że praca jest pozbawiona sensu i znaczenia.

Rada: nauczyć się samozarządzania. Sztuką jest takie zarządzanie sobą i swoją energią, które zapewnia stały poziom motywacji do pracy. Umiejętne wybieranie projektów i zadań, które stanowią wyzwanie i są interesujące, rezygnacja ze schematycznie wykonywanych czynności, zmiana rozkładu dnia pracy, stawianie sobie celów, nawet tylko na jeden dzień, nagradzanie się za każde dobrze wykonane zadanie.

Demoralizująca sytuacja w pracy

Czy to niejednoznaczność obowiązków zawodowych, czy zbyt krytycznie nastawiony i restrykcyjny szef, brak uznania ze strony kierownictwa i współpracowników, przeładowanie zadaniami, nieprzychylność i natręctwo klientów - wszystko to sprzyja frustracji, a ta wzbudza agresję.

Rada: dowiedz się i poznaj, czego się od ciebie spodziewa. Dowiedz się, jaki jest zakres twoich obowiązków, w którym miejscu funkcjonujesz jako część całego organizmu firmy, jaki jest twój udział w formułowaniu i realizowaniu celów. Porozmawiaj ze swym przełożonym, jeśli samej trudno ci znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Fizyczne załamanie

Najczęstszym znakiem wypalenia są problemy zdrowotne - nierzadko rozpoczynające się od uporczywych bólów głowy, sztywnięcia karku i bólów kręgosłupa. Z czasem dochodzą negatywne emocje wzbudzane niemal w każdej kryzysowej sytuacji w firmie.

Rada: zadbaj sama o siebie. Nikt tego za ciebie nie zrobi. Dbaj o właściwą ilość odpoczynku, chwilowe przerwy w pracy, odpoczynek dla zmęczonych oczu, krótkie ćwiczenia relaksacyjne rozprostowujące przysłowiowe kości czy spacer po zielonej okolicy i świeżym powietrzu. Nie zaniedbuj kontaktów ze współpracownikami, nie rób się odludkiem, bądź towarzyska.

Masz swoje skuteczne sposoby zapobiegania wypaleniu? Podziel się nimi!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas