Szczepionki mikoryzowe w ogrodzie – dlaczego warto stosować je w uprawie roślin?

Strzępki grzybni oraz zarodniki grzybów naturalnie współdziałają z korzeniami roślin, a tym samym korzystnie wpływają na prawidłowy wzrost. W naturze proces ten nazywa się mikoryzą. Nie występuje ona jednak w założonych przez człowieka ogrodach. Z pomocą przychodzą specjalne szczepionki mikoryzowe. Czym są i jak poprawnie stosować je w ogrodzie? Dowiedz się już teraz.

Mikoryza wzmacnia rośliny ogrodowe
Mikoryza wzmacnia rośliny ogrodowe123RF/PICSEL

  • Szczepionka mikoryzowa wspomaga wegetację, a także wpływa na polepszenie wyglądu roślin i jakości zbieranych plonów.
  • W jej składzie znajdziemy przede wszystkim żywe strzępki grzybni lub pierwsze zarodki grzybów.
  • Ceny szczepionek mikoryzowych, w zależności od poszukiwanego rodzaju, mieszczą się zazwyczaj w przedziale od 23 do ok. 45 złotych.

Czym jest mikoryza?

Mikoryza jest zjawiskiem powszechnie występującym w przyrodzie. Co więcej, bez niej wiele organizmów nie mogłoby rozwijać się prawidłowo. Nazwa wzięła się od dwóch greckich słów, czyli mykes - grzyb, oraz rhiza - korzeń. W dosłownym tłumaczeniu otrzymujemy grzybo-korzeń. Mikoryza to pewna forma symbiozy między korzeniami roślin oraz strzępkami grzybni. W rzeczywistości dotyczy to ponad 80% wszystkich roślin na Ziemi.

Strzępki grzybni w tym wypadku stanowią swoiste przedłużenie systemu korzeniowego rośliny. Ułatwiają jej pobieranie składników pokarmowych oraz wody wprost z gleby. W zamian mogą otrzymać glukozę, czyli produkt powstały w wyniku fotosyntezy roślin, a którego same nie mogłyby wytworzyć.

Poprzez działanie mikoryzy możemy zauważyć szybszy i lepszy wzrost roślin. Dodatkowo stają się bardziej odporne na mróz oraz liczne patogeny glebowe. Nie zagraża im także nadmierne zasolenie podłoża lub jego niewłaściwe pH.

Czym jest szczepionka mikoryzowa?

Występują różne rodzaje szczepionki mikoryzowej
Występują różne rodzaje szczepionki mikoryzowej123RF/PICSEL

Podstawowym zadaniem szczepionki mikoryzowej jest dostarczenie do gleby pożytecznych grzybów. Ma ona postać płynnej zawiesiny lub proszku. Większą skuteczność wykazuje jednak pierwszy rodzaj i to właśnie taki lepiej wybrać. Zastosujemy ją nie tylko do uprawy roślin ozdobnych, ale także drzew i krzewów owocowych.

Czym jest szczepionka mikoryzowa?

Ogród jest środowiskiem sztucznie stworzonym przez człowieka, co sprawia, że zjawisko mikoryzy nie występuje w nim naturalnie. Na szczęście jesteśmy w stanie wywołać symbiozę korzeni roślin i grzybów. Pomocne okazują się specjalne szczepionki mikoryzowe. Co ważne, taką szczepionkę stosuje się wyłącznie jeden raz. Najlepszym terminem do wykonania tego zabiegu jest wiosna oraz jesień.

Gotowy roztwór umieszczamy jak najbliżej systemu korzeniowego wybranego krzewu lub drzewa. Po jego zaaplikowaniu zaprzestajemy nawożenia gleby specjalnymi nawozami na okres ok. 2 miesięcy. Tylko w ten sposób grzybnia zyska odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju.

Rodzaje mikoryzy

Szczepionka mikoryzowa wzmacnia system korzeniowy roślin
Szczepionka mikoryzowa wzmacnia system korzeniowy roślin123RF/PICSEL

Wyróżniamy trzy główne rodzaje mikoryzy, a każdy z nich stosujemy do odmiennych gatunków roślin. Największą popularnością cieszą się zwłaszcza te przeznaczone do iglaków oraz roślin wrzosowatych. W odpowiednio zaopatrzonych sklepach ogrodniczych znajdziemy też mikoryzy do drzew liściastych, storczyków, róż, trawnika oraz leśnych grzybów. Prócz nich występują także szczepionki uniwersalne, specjalnie dostosowane do uprawy amatorskiej. Czym różnią się poszczególne formy mikoryzy?

  • Mikoryza ektotroficzna - tzw. zewnętrza, w której strzępki grzybni tworzą coś na kształt sieci wokół korzeni rośliny. Tak wytworzona grzybnia pełni funkcję korzeni włośnikowych, które z czasem zanikają.  Wykorzystuje ją ok. 10% wszystkich roślin, a przede wszystkim drzewa iglaste oraz liściaste.
  • Mikoryza endotroficzna - rodzaj wewnętrzny, który polega na wnikaniu grzybów przez ściany komórkowe do wnętrza tkanek korzeni. Najlepiej sprawdzi się w ogrodzie, ponieważ uniwersalnie można zastosować ją do wielu roślin.
  • Mikoryza ektendotroficzna - to pomieszanie mikoryzy ektotroficznej oraz endotroficznej. W takim połączeniu strzępki grzybni oplatają korzenie oraz wnikają bezpośrednio do wnętrza tkanek. Ten rodzaj mikoryzy preferują gatunki kwasolubne, m.in. rododendrony, azalie oraz borówka amerykańska.

Specjalna mikoryza do iglaków

Ogrodnicy zajmujący się głównie iglakami powinni sięgnąć po mikoryzę ze specjalnie wyselekcjonowanymi grzybami ekto-mikoryzowymi. Na liście znalazły się m.in.:

  • maślak sitarz,
  • maślak żółty,
  • maślak zwyczajny,
  • mleczaj jodłowy,
  • mleczaj rydz,
  • borowik,
  • podgrzybek brunatny.

Taki produkt świetnie sprawdzi się do roślin iglastych, przede wszystkim: jałowców, świerków, sosen, jodeł, modrzewi oraz cedrów. Preparat wzmocni ich odporność oraz ułatwi pobieranie niezbędnych składników odżywczych.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas