Sztuka antyczna w domu

Mozaiki na ścianach, posadzkach, wkomponowane w blaty stolików, parapety, ramy luster, obrazów, patery, oparcia krzeseł, szafy, parawany są bardzo atrakcyjnym elementem wystroju wnętrza.

 
 AFP

Ich największym atutem jest to, że są niepowtarzalne.

Mozaika - technika stara jak ludzkie cywilizacje, w każdej epoce wykorzystywana w duchu obowiązujących kanonów - w latach współczesnych, dzięki szalonej wizji architekta Antonia Gaudiego, przeżywa swój inny, użyteczny renesans. Urzeka nieskończoną ilością możliwości kolorystycznych, formalnych, plastycznych - opowiada Anna Wiśniewska, artystka układająca mozaiki, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Przedmioty codziennego użytku zdobione mozaikami przez artystów są dziełem unikatowym. Przełamują konwencją wykończeń i zdobień ceramicznych zastosowanych w większości mieszkań przez glazurników-rzemieślników.

Ten, kto zdecyduje się na mozaikę w swoim mieszkaniu, może sam ją zaprojektować lub pozwolić na realizację fantazji artysty-wykonawcy.

Z antyku...

Mozaiki kamienne i ceramiczne, zdobiące posadzki i ściany, były szeroko stosowane w kulturach greckiej i rzymskiej. Bardzo popularne były również w sztukach starochrześcijańskiej i bizantyjskiej. W antyku mozaiki układano z reguły z kamieni naturalnych. Były łatwo dostępnym, odpornym na zużycie i różnorodnym kolorystycznie materiałem. Używano również tesser, czyli małych sześciennych kostek wycinanych z marmuru, granitu, wapienia lub ceramicznych, specjalnie formowanych i wypalanych lub wycinanych z potłuczonych naczyń.

Mozaiki układane są dwiema metodami: lewo- i prawostronna. Mozaiki o zamkniętej kompozycji wykonuje się najczęściej metodą lewostronną. Odwrócone tessery mocuje się do przygotowanego wzoru. Po ułożeniu całej powierzchni na kostki wylewa się zaprawą. Po odwróceniu otrzymuje się gotowy panel mozaiki. Trudniejsza jest metoda prawostronna. Wymaga od układającego większych umiejętności oraz doświadczenia.

Stosuje się ją zazwyczaj przy zdobieniu dużych powierzchni. Po naszkicowaniu wzoru na podłożu, rozprowadza się niewielką ilość zaprawy. Potem umieszcza się w niej kostki. Jednorazowo można pokryć zaprawa jedynie taki fragment wzoru, który zdążymy wypełnić tesserami, zanim zaprawa zaschnie.

...do sztuki współczesnej

- Układając współczesne wzory, wykorzystuję często kostki oszlifowane maszynowo, które można kupić praktycznie w każdym sklepie z ceramiką budowlaną - mówi Anna Wiśniewska. - W większości projektów każdą z nich ręcznie maluję, więc mozaika i tak jest oryginalna. Szeroka dostępność materiałów, w tym nowoczesnych klejów i zapraw, pozwala na skupienie się na zamyśle artystycznym.

Ciekawe efekty daje zastosowanie celowo potłuczonych płytek ceramicznych. Na przykład w łazience, gdzie większość powierzchni wykończona jest standardowymi płytkami, brodzik prysznicowy czy umywalka mogą być wykonane z tych samych, ale połamanych płytek. Przy zachowaniu koloru i faktury płytek całkowicie zmienia się ich geometrię, co pozwala na wyróżnienie miejsca, które chcemy wyeksponować. Taka mozaika to dzieło sztuki "zawieszone" w przestrzeni łazienki. Połączenie tego, co piękne i praktyczne zarazem.

Ile to kosztuje

Koszt ułożenia mozaiki jest zróżnicowany ze względu na jakość i cenę użytych materiałów. Dotyczy to zarówno płytek, jak i podkładu, na jakim jest układana mozaika. Może wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Przykładowe ceny:
• patery, misy
• 200-400 zł• stoliki
• 500-1500 zł• brodziki prysznicowe• od 700 zł.

Artysta mozaiki - Antonio Gaudi (1852-1926) - architekt słynący z wyjątkowych projektów, uznany za jednego z najbardziej oryginalnych architektów XX wieku, działał głównie w Barcelonie. Do zdobienia powierzchni wykorzystywał kataloński styl mozaiki - trencadis.

Hubert Gieleciński

Tekst pochodzi z gazety

Dzień Dobry
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas