Tak możesz wykorzystać kartony w ogrodzie. Ściółkowanie tą metodą daje zachwycające efekty

Ściółkowanie kartonami to coraz częściej stosowane rozwiązanie w przydomowych ogrodach. Nie tylko użyźnia ziemię, ale też stwarza roślinom lepsze warunki do rozwoju, chroni je przed przemarznięciem i eliminuje chwasty. Ściółka wykonana z kartonów ma wiele zalet pod warunkiem, że jest odpowiednio przygotowana. Dlaczego warto ściółkować glebę kartonami? Jakie kartony wybrać do ściółkowania? Wyjaśniamy.

Ściółkowanie kartonami to zabieg pielęgnacyjny w ogrodzie, który warto wykonać jesienią przed nadejściem zimy
Ściółkowanie kartonami to zabieg pielęgnacyjny w ogrodzie, który warto wykonać jesienią przed nadejściem zimy123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Ściółkowanie kartonami w ogrodzie. Po co się to robi?

Do ściółkowania wykorzystuje się zazwyczaj korę, słomę, trociny czy kompost. Są to idealne materiały izolacyjne, które zapobiegają tworzeniu się twardej skorupy na ziemi, poprawiają strukturę gleby, wzbogacając ją w materię organiczną i zapewniają odpowiednią wentylację oraz poziom wilgotności.

Dobrym sposobem na ściółkowanie grządek w ogrodzie jest również okrywanie gleby kartonami. Metoda ściółkowania kartonami ma wiele korzyści ze względu na materiał, który rozkłada się wolniej niż inne ściółki, przez co stopniowo wzbogaca glebę w materię organiczną. Ponadto zawarta w rozkładającym się kartonie celuloza przyciąga dżdżownice, które doskonale użyźniają podłoże.

Kolejnym powodem, dlaczego warto ściółkować glebę kartonami w ogrodzie, jest stworzenie warstwy ochronnej, hamującej rozwój chwastów. Dzięki temu można uniknąć żmudnego plewienia roślin.

Jakie kartony wybrać do ściółkowania?

Kartony przeznaczone do ściółkowania w ogrodzie muszą być jak najbardziej naturalne - szary, nie pokryty lakierem czy folią. Ponadto należy usunąć z nich wszelkie etykiety, naklejki, taśmy oraz zszywki. Do ściółkowania należy również unikać kartonów zabrudzonych olejami, chemikaliami oraz smarami, które mogą przeniknąć do podłoża i zniszczyć uprawę.

Jak ściółkować kartonami?

Kartony do ściółkowania można wykorzystywać zarówno na rabatach z roślinami ozdobnymi, jak i jadalnymi. Wystarczy rozłożyć je na zakładkę, tak by nie pozostawić pomiędzy nimi wolnej przestrzeni, a następnie dokładnie zwilżyć wodą i obciążyć kamieniami po bokach.

Do tego warto przykryć karton warstwą innej ściółki, np. kory, słomy, igliwia lub suchych liści. Te materiały nie tylko utrzymają karton na miejscu, ale też zapewnią bardziej estetyczny wygląd. Ściółkowanie kartonami najlepiej wykonywać jesienią.

Ściółka z kartonów w połączeniu z korą tworzą znakomitą warstwę ochronną gleby
Ściółka z kartonów w połączeniu z korą tworzą znakomitą warstwę ochronną gleby123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Ściółkowanie kartonami – zalety i wady

Ściółkowanie kartonami jest świetną metodą na poprawienie jakości gleby, jej odchwaszczenie oraz napowietrzenie. Zalety ściółki przygotowanej z kartonów to również zatrzymanie wilgoci w celu nawodnienia podłoża, dostarczanie roślinom składników pokarmowych oraz zapewnienie glebie izolacji termicznej (w lecie nie pozwala ziemi mocno nagrzać się, a zimą izoluje przed silnym mrozem.

Oprócz licznych zalet ściółkowanie kartonami ma również pewne wady. Na glebach ciężkich oraz wilgotnych wykorzystanie tej metody ściółkowania może doprowadzić do gnicia podłoża. Do tego ściółka z kartonów może przyciągać ślimaki. By temu zapobiec, warto uzupełnić ją o np. mączkę bazaltową, która chroni rośliny również przed mszycami.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas