Te rośliny można posiać już w styczniu: Zakwitną wiosną lub wczesnym latem

Jeśli jesteś niecierpliwym ogrodnikiem i z utęsknieniem wypatrujesz wiosny, już teraz zasiej pierwsze rośliny. W styczniu można już zadbać o to, aby wiosną i latem ogród wyglądał zjawiskowo. Podpowiadamy, jakie rośliny warto zasiać zimową porą, a dla jakich gatunków jest to wręcz koniecznością. Należą do nich np. rośliny jednoroczne, ponieważ u nich wegetacja i czas wejścia w kwitnienie jest najdłuższy.

Istnieje kilka gatunków kwiatów, które można posiać zimą
Istnieje kilka gatunków kwiatów, które można posiać zimą123RF/PICSEL

Jakie rośliny siejemy na początku roku?

Styczeń to czas, w którym możesz rozpocząć pierwszy siew roślin. Oczywiście ma to swoje plusy i minusy. Jedną z zalet jest fakt, że można np. uzyskać więcej kwiatów mniejszym kosztem, ponieważ młode sadzonki kupione w sklepach ogrodniczych są nieco droższe. Natomiast trzeba liczyć się z tym, że wymaga to więcej czasu i pracy. Aby proces wysiewu przebiegł prawidłowo, należy roślinom zapewnić odpowiednie warunki. Najważniejsze jest, aby zagospodarować sporo miejsca, które będzie ciepłe i jasne, np. dobrze nasłoneczniony parapet od strony południowej.

Styczeń jest idealny do wysiewu roślin jednorocznych. Ta grupa potrzebuje najwięcej czasu na wegetację oraz kwitnienie. Są gatunki, u których pierwsze kwiaty pojawiają się dopiero po czterech miesiącach od momentu wysiewu. Dzięki wcześniejszym siewom rośliny zakwitną nawet już w drugiej połowie maja. Ilość gatunków kwiatów wysiewanych w zimie jest niewielka, ale to nie stanowi przeszkody, aby pierwsze prace zacząć wcześniej. Należy jednak pamiętać, że nie warto zbytnio spieszyć się z wysiewami. To może spowodować, że rozsada stanie się mizerna, bardzo delikatna oraz podatna na choroby. Podczas styczniowych siewów trzeba zadbać o systematyczne doświetlanie roślin.

Dalia

Wysiew nasion dalii można rozpocząć wraz z początkiem stycznia. Przed podjęciem działania, zapoznaj się z dokładnymi informacjami na temat kiełkowania tych kwiatów. Optymalna temperatura dla wysiewu dalii to około 18-22 stopni Celsjusza. To bardzo ważny aspekt, gdyż stanowi podstawę do prawidłowego rozrostu tej rośliny. Kiełkowanie dalii następuje po upływie 10-14 dni. Wszystko uzależnione jest od podłoża i wilgoci. Warto użyć dodatkowo kompostu przeznaczonego pod wysiew nasion oraz niewielką ilość wermikulitu.

Begonia

Begonie można wysiewać już w styczniu
Begonie można wysiewać już w styczniu123RF/PICSEL

Begonia to roślina o niewielkich rozmiarach, a pora jej kwitnięcia przypada na okres od wczesnego lata do późnej jesieni. W styczniu można już rozpocząć wysiew begonii w ogrzewanych szklarniach bądź w skrzynkach na parapetach. Begonie należy siać rzutowo, nasiona przykryć cienką warstwą piasku, a podłoże delikatnie opryskać wodą. Skrzynki z nasionami przykryj folią lub szybą. To pomoże w utrzymaniu optymalnej temperatury oraz zachowaniu wilgotności. W ogrodach najczęściej można spotkać odmianę begonii stale kwitnącej oraz bulwiastej. Do wczesnego siewu nadaje się begonia stale kwitnąca.

Ciemiernik

Ciemiernik to roślina, która kwitnie przez cały rok. Jest coraz bardziej popularna w naszych ogrodach, gdyż pięknie się prezentuje i nie sprawia większych problemów w uprawie. Ciemierniki mogą zdobić ogród przez wiele lat. Są bardzo odporne na zimno, a zdarzają się przypadki, że zakwitają nawet zimą! Najlepiej zrobić wysiew z kilku odmian, ponieważ różnią się między sobą kolorem kwiatów oraz okresem kwitnienia. Zazwyczaj pojawiają się w okresie grudzień-styczeń oraz luty-marzec. Sadzonki można kupić w sklepach ogrodniczych, a sadzić w dwóch terminach: początkiem maja lub końcem sierpnia. Ciemierniki należą do gatunku kwiatów, które muszą się zaadaptować w nowym miejscu. Zdarzają się przypadki, gdy rośliny te nie kwitną w pierwszym roku po posadzeniu, ale nie jest to powód do niepokoju, gdyż taka jest natura bylin.

Żeniszek

Żeniszek jest rośliną jednoroczną, która jest gatunkiem odpornym na niekorzystne warunki. Cenione są za swój oryginalny wygląd - charakteryzują się sercowatymi liśćmi o pięknej, intensywnej barwie. Wysiewa się je w styczniu lub w lutym. Można to robić nawet wczesną wiosną, ale dzięki wysiewowi w styczniu, roślina zacznie kwitnąć już na początku maja. Nasiona żeniszków należy lekko przysypać piaskiem, a pojemnik nakryć folią. Pierwsze kiełki pojawiają się już po tygodniu. Optymalna temperatura dla tej rośliny to 20-22 stopni Celsjusza.

Pelargonie

Po zasianiu w styczniu pelargonia kwitnąć zacznie dopiero po pół roku. Zaletę w tym przypadku stanowi fakt, że rośliny uzyskane w ten sposób są zdrowsze i odporniejsze. Przed wysiewem nasiona wymocz w wodzie o temperaturze pokojowej (12-14 godzin). Nasiona, dokładnie tak samo jak w przypadku żeniszka, należy posypać piaskiem, a potem nakryć folią. Po upływie 7-10 dni roślina zacznie kiełkować. Do optymalnego wzrostu pelargonie potrzebują temperatury 20-25 stopni Celsjusza.

Petunie

Petunia po upływie 10-14 dni zaczyna kiełkować
Petunia po upływie 10-14 dni zaczyna kiełkować123RF/PICSEL

Idealny czas siewu dla petunii to styczeń lub luty. Nasiona umieść na podłożu. Po upływie 10-14 dni, kiedy zaczną kiełkować, lekko je przysyp. Ta roślina jest podatna na różnego rodzaju choroby grzybowe, więc warto do niej zastosować wysterylizowane podłoże.

Lobelia

Do wysiewu na rozsady nadaje się lobelia przylądkowa. Nasiona nie wymagają przykrycia podłożem, ale samą doniczkę należy nakryć szkłem lub folią. Lobelie powinno podlewać się przez tzw. podsiąkanie, czyli podlewanie wodą do podstawki, by podłoże mogło swobodnie wsiąknąć wodę. Siewki tych roślin wymagają pikowania, ale należy robić to bardzo delikatnie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas