Tej czynności nie unikaj zimą. Inaczej rośliny nie przetrwają do wiosny

Obfite opady śniegu w zimie nie są dla nikogo zbyt dużym zaskoczeniem. Co roku wyczekują go przede wszystkim dzieci, gotowe na lepienie bałwana, zjeżdżanie na sankach i rzucanie się śnieżkami. To wyjątkowy czas także dla roślin ogrodowych. Pozostawienie ich pod śniegiem bez ingerencji może spowodować wiele szkód. Dowiedz się, jak skutecznie usuwać śnieg z ogrodu, by nie zaszkodzić posadzonym w nim roślinom.

Ciężki śnieg uszkadza delikatną roślinność
Ciężki śnieg uszkadza delikatną roślinność123RF/PICSEL

  • Niewielka warstwa śniegu stanowi naturalną ochronę dla roślinności ogrodowej w okresie zimowym.
  • Zalegający śnieg oraz skorupa lodowa przyczyniają się do powstawania problemów z prawidłowym rozrostem roślin.
  • Ciężka pokrywa śnieżna wygina i łamie gałęzie, a także prowadzi do licznych deformacji roślin.

Ośnieżone drzewa i krzewy

Gruba i ciężka warstwa śniegu w ogrodzie ma negatywny wpływ na rośliny. Zalegający biały puch blokuje im dostęp do tlenu, co przyczynia się do gnicia. Jego niekorzystny wpływ zaobserwujemy także na drzewach i krzewach. Gałęzie ulegają wygięciu, a w kryzysowej sytuacji mogą całkowicie się złamać.

Śnieg osadzający się na nieco mniejszych i słabszych krzewach może doprowadzić do wyłamania konarów. Tak uszkodzonych roślin nie da się już odratować. Niemniej istotne jest regularne strzepywanie śniegu z gałęzi drzew. Wykorzystamy do tego zmiotkę lub większą miotłę. Chcąc zapobiec deformacji, zwiążmy niewysokie krzewy sznurkiem, co uchroni je przed destrukcyjnym działaniem śniegu.

Śniegowa pokrywa na chodnikach i ścieżkach

Zaspy śniegu na chodniku utrudniają przemieszczanie się
Zaspy śniegu na chodniku utrudniają przemieszczanie się123RF/PICSEL

Obfite opady przyczyniają się do powstawania zasp śnieżnych nie tylko w ogrodach, ale także terenach z nimi sąsiadujących. Jak skutecznie, a dodatkowo w bezpieczny sposób, usunąć go ze ścieżek i chodników? Do tego zadania niezbędna będzie mocna i wytrzymała łopata. Podczas czyszczenia podłoża z kostki brukowej, uważajmy na to, by nie uderzać w nie zbyt mocno, gdyż możemy doprowadzić do jego zniszczenia.

Choć wykorzystanie soli oraz licznych środków chemicznych daje szybkie efekty, jest wyjątkowo niebezpieczne dla roślinności. Problem oblodzonych ścieżek rozwiążemy przy użyciu piasku. Wystarczy obficie je obsypać, a następnie bezpiecznie stawiać kroki.

W okresie późnej jesieni oraz wczesnej zimy dobrze jest zastanowić się nad zamontowaniem specjalnych zabezpieczeń na zewnętrznej stronie dachu. Nagromadzone hałdy śniegu z biegiem czasu stanowią ryzyko nie tylko dla przechodniów, ale także zwierząt, pojazdów oraz roślinności. Dodatnia temperatura sprawi, że mogą w każdej chwili spaść. Odpowiednio dobrane płotki dachowe zminimalizują ryzyko wystąpienia tej niebezpiecznej sytuacji.

Oczyszczanie trawnika

Umiejętne i odpowiednie dobranie roślin ogrodowych do panujących w Polsce warunków atmosferycznych to tylko część sukcesu. W okresie zimowym nie możemy jednak zostawić ich samych sobie. Niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja również o tej porze roku. To właśnie wtedy gruba warstwa białego puchu pokrywa je szczelnie, utrudniając im przetrwanie.

Wielu ludzi pomija regularne odśnieżanie trawników, czekając do cieplejszych i słonecznych dni. Okazuje się, że zbyt gruba warstwa śniegu, która przez dłuższy czas zalega na trawie, może bardzo szybko doprowadzić do rozwoju chorobotwórczych grzybów. Jeśli zauważymy w ogrodzie grube pokrywy śniegowe, powinniśmy się jak najszybciej ich pozbyć.

Jak bezpiecznie usunąć śnieg z ogrodu?

Odśnieżając ogród, uważajmy na posadzone rośliny
Odśnieżając ogród, uważajmy na posadzone rośliny123RF/PICSEL

Niezwykle popularne jest wydeptywanie ścieżek w grubych warstwach śniegu. Ogrodnicy radzą unikać takiego rozwiązania. Ubity w ten sposób śnieg powoduje zniszczenie trawy. Pierwsze efekty naszych poczynań zobaczymy już po roztopach, kiedy zamiast świeżej i zdrowej trawy zobaczymy całkowicie zgniłą i wymagającą wymiany.

Podczas usuwania śniegu z ogrodu zakazane jest używanie soli kuchennej oraz silnych środków chemicznych. Sól szybko rozprawia się ze śniegiem, ale jest zabójczym środkiem dla ogrodowej roślinności. Nieumiejętne jej użycie może doprowadzić do suszy fizjologicznej. To zjawisko powoduje problemy ze swobodnym pobieraniem wody przez rośliny, a w konsekwencji sprawia, że szybko usychają.

Niezbędny sprzęt do odśnieżania

Jeśli chcemy, by proces odśnieżania przebiegł w miarę szybko i efektywnie, zadbajmy o właściwy dobór niezbędnych narzędzi. Warto zaopatrzyć się w szufle oraz łopaty z plastikową łyżką. Nie poleca się sprzętu metalowego, który wprawdzie zbierze śnieg, ale przy okazji uszkodzi roślinność. Przy mniejszych opadach śniegu oraz jego puchowej i suchej konsystencji, z powodzeniem możemy sięgnąć po miotłę.

Ważne, by po zebraniu śniegu umieścić go w odległych częściach ogrodu. Postarajmy się unikać ponownego przysypywania roślin. Dobrym rozwiązaniem jest obłożenie nim pni drzew. W ten sposób pozbędziemy się go z trawnika, a drzewom dostarczymy dodatkowego źródła wilgoci.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas