Tym gatunkom niestraszne jest ciepło kaloryfera. Pielęgnacja roślin doniczkowych w sezonie grzewczym

Start sezonu grzewczego często wiąże się w nadmiernym wysuszeniem powietrza. Nie pozostaje to bez wpływu na domową roślinność. Wraz ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu gwałtownie spada wilgotność. Taka zmiana może narazić część roślin doniczkowych na szok. Niektóre gatunki doskonale odnajdują się w nowych warunkach i niestraszne im ciepło płynące z kaloryfera. Sprawdź, które rośliny doniczkowe z powodzeniem przetrwają okres grzewczy.

Istnieją gatunki roślin, które bez problemu przetrwają sezon grzewczy
Istnieją gatunki roślin, które bez problemu przetrwają sezon grzewczy123RF/PICSEL

Sanseweria

Nazywana jest wężownicą, za sprawą długich i mieczowatych liści. Nosi także miano rośliny żelaznej. Dzieje się tak ze względu na dość małe wymagania uprawowe. Będzie doskonałym wyborem dla nieco zapominalskich osób. Doskonale prezentuje się we wszystkich wnętrzach, zarówno tych tradycyjnych, jak i bardziej nowoczesnych.

Zdecydowanie woli suszę od częstego podlewania. Będąc gatunkiem sucholubnym doskonale odnajdzie się w pobliżu ciepłego kaloryfera. Bez problemu przeżyje miesiąc bez wody. Magazynuje wodę w mięsistych liściach, a to pozwala jej korzystać z zapasów wedle potrzeby. Najgroźniejsze dla prawidłowego wzrostu rośliny jest przelanie jej korzeni, które najczęściej zdarza się w okresie jesienno-zimowym. Nadmierne nawadnianie to szybka droga do gnicia rośliny, lepiej więc tego unikać.

Aspidistra wyniosła

Aspidistra to roślina, która najlepiej rozwija się w pomieszczeniach zacienionych
Aspidistra to roślina, która najlepiej rozwija się w pomieszczeniach zacienionych123RF/PICSEL

Naturalnie występuje w lasach Dalekiego Wschodu i należy do rodziny roślin szparagowatych. Rośnie dość powoli, wytwarzając skórzaste, eliptyczne i ostro zakończone liście. W okresie kwitnienia obsypuje się gwiazdkowatymi kwiatami, które wyrastają bezpośrednio z podłoża. To jedna z najbardziej cieniolubnych roślin. Do jej uprawy warto wybrać średnio lub mocno zacienione pomieszczenia. Z powodzeniem przyjmie się tam, gdzie inne rośliny zazwyczaj źle rosną. Warto ustawić ją w korytarzu, sypialni, łazience lub pomieszczeniach z oknem skierowanym na północ.

Źle reaguje na zbyt długą ekspozycję na naturalne światło słoneczne. Nie lubi nadmiaru wody i o wiele lepiej radzi sobie z krótkotrwałą suszą. W okresie jesieni i zimy należy podlewać ją co 7-14 dni. Dobrze znosi suche powietrze będące efektem ubocznym startu sezonu grzewczego. Jest odporna na kurz, dym, opary z kuchenek oraz częste wahania temperatury.

Billbergia zwisła

Wyróżnia ją egzotyczne pochodzenie i oryginalny wygląd. Należy do rodziny ananasowatych i jest kuzynką ananasa jadalnego. Naturalnie można spotkać ją w tropikalnych lasach Ameryki Środkowej oraz Południowej. Obecnie staje się coraz chętniej uprawianą rośliną doniczkową. Zakwita pod koniec lata i przy właściwej pielęgnacji może kontynuować kwitnienie aż do lutego.

Nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia, dlatego warto umieszczać ją na parapetach okien północnych i wschodnich. Jesienią i zimą doskonale radzi sobie w temperaturze pokojowej. Ma rozłożysty system korzeniowy, z tego względu lepiej posadzić ją w dość szerokiej doniczce.

To jedna z bardziej wytrzymałych roślin, odpornych na ciepło unoszące się z grzejnika. Wymaga regularnego i umiarkowanego podlewania. Najlepiej ustawić roślinę w głębokiej podstawce wypełnionej drobnymi kamyczkami i zalanej wodą. Takie rozwiązanie polepszy wilgotność powietrza w najbliższym otoczeniu rośliny.

Fiołek afrykański

Należy uważać, by podczas podlewania nie zalać liści i kwiatów fiołka afrykańskiego
Należy uważać, by podczas podlewania nie zalać liści i kwiatów fiołka afrykańskiego123RF/PICSEL

Fiołek afrykański często nazywany jest także sępolią. To gatunek, który pochodzi z terenów Afryki Wschodniej. Obecnie hoduje się setki jego wielobarwnych odmian. Kwiaty fiołka afrykańskiego zebrane są w bukiety o kolorze czerwonym, różowym, purpurowy, białym lub niebieskim.

Lubi stanowiska widne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Warto pamiętać o regularnym  i oszczędnym podlewaniu. Najlepiej sprawdzi się woda o temperaturze pokojowej. Pod żadnym pozorem nie wolno zamoczyć liści oraz kwiatów. To mogłoby doprowadzić do gnicia liści, porażenia przez choroby oraz poparzenia przez słońce. Fiołek nie lubi miejsc narażonych na przeciągi. Specjalna budowa liści chroni go przed nadmierną utratą wilgoci. Dzięki temu bez problemu przetrwa w pobliżu kaloryfera oraz przy dość suchym powietrzu. Należy zapewnić mu sporo wolnej przestrzeni, aby mógł bujnie rosnąć i obficie kwitnąć.

Pielęgnacja roślin w sezonie grzewczym

Jeśli chcesz, by rośliny w doskonałym stanie przetrwały cały sezon grzewczy, pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad właściwej pielęgnacji:

  • zraszaj rośliny wodą o temperaturze pokojowej, omijając płatki kwiatów;
  • zainwestuj w nawilżacze powietrza - elektryczne lub wieszane na kaloryferze;
  • ustaw rośliny na podstawkach wypełnionych warstwą kamyków i niewielką ilością wody - ciepło unoszące się z kaloryfera spowoduje jej parowanie;
  • jeśli parapet mocno się nagrzewa, podłóż pod doniczki korkowe lub tekturowe podkładki, które staną się dodatkową warstwą izolacyjną;
  • regularnie przycinaj przyschnięte liście, starając się nie naruszyć zdrowej tkanki roślin;
  • dbaj o częste usuwanie kurzu - przecieraj rośliny miękkimi ściereczkami nawilżonymi wodą.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas