Uprawa bobu w ogrodzie: Nie przegap tego terminu, by wzmocnić bujne plonowanie

Ugotowany bób z odrobiną rozpuszczonego masła oraz aromatycznego czosnku przywodzi na myśl długie letnie dni. Jeśli w tym roku chcemy delektować się warzywem strączkowym wprost z przydomowego ogródka – nic nie stoi na przeszkodzie. Sprawdź, jak uprawiać bób oraz których kroków pielęgnacyjnych nie pomijać, by cieszyć się obfitym i zdrowym zbiorem.

Sezon wysiewu bobu rusza na wiosnę
Sezon wysiewu bobu rusza na wiosnę123RF/PICSEL

  • Bób bez problemu znosi przymrozki do -4 st. C, jednak najlepiej i najszybciej kiełkuje w temperaturze ok. 5-15 st. C.
  • Wybierając stanowisko do wysiewu bobu, warto zwrócić uwagę na rośliny rosnące po sąsiedzku. Bób nie lubi towarzystwa pomidorów oraz selera, za to bardzo dobrze rozwija się obok ziemniaków i warzyw kapustnych.
  • W okresie wegetacji warto pamiętać o regularnej i wyjątkowo nieskomplikowanej pielęgnacji, która polega jedynie na podlewaniu oraz odchwaszczaniu upraw.

Uprawa bobu w ogrodzie - warunki

Uprawa bobu bez problemu uda się nie tylko na większej działce, ale także w niewielkim przydomowym ogródku. Roślina należy do rodziny bobowatych, nazywanych także motylkowymi. Zalicza się do gatunków o niewygórowanych wymaganiach. Które czynniki będą najważniejszy w udanej uprawie bobu?

Oczekuje przede wszystkim: słonecznego stanowiska, żyznej, wilgotnej oraz ciężkiej gleby, która charakteryzuje się lekko kwaśnym lub obojętnym odczynem pH. Bób nie wzrośnie w glebie suchej, lekkiej i przepuszczalnej. Wzmożony okres wzrostu strąków sprawia, że roślina potrzebuje ogromnych ilości wody. Źle znosi nawet krótkotrwałą suszę, reagując szybkim więdnięciem. Odbija się to także na zawiązywaniu mniejszej ilości kwiatów oraz zauważalnym karleniem strąków. Traci także odporność na taki ze strony szkodników.

Kiedy wysiewać bób?

Bób siejemy wczesną wiosną
Bób siejemy wczesną wiosną123RF/PICSEL

Jedną z najczęściej wybieranych metod uprawy bobu jest wysiew rośliny wprost do gruntu. Ogrodnicy doradzają, by zabieg ten przeprowadzić już wczesną wiosną - najlepiej w marcu lub maksymalnie do końca pierwszej połowy kwietnia. Bób uważa się za gatunek dość odporny na gwałtowne wahania temperatur oraz dość częste spadki, charakterystyczne dla tego okresu w roku.

Im szybciej wysiejemy plon, tym większe szanse na szybki wzrost i bardziej obfity plon. Co jeszcze stoi za wyborem szybszego terminu siewu? Okazuje się, że uodparnia to roślinę na choroby oraz minimalizuje ryzyko ataków ze strony szkodników, np. mszyc. Można także zdecydować się na wysiew późniejszy, majowy lub czerwcowy, jednak należy liczyć się ze słabszym obrodzeniem.

Sadzenie bobu - w jaki sposób?

Zanim zabierzemy się za siew bobu, poświęćmy czas na dokładne przygotowanie oraz spulchnienie podłoża. Dopiero wtedy przychodzi czas na wybranie jednego z dwóch sposobów wysiewu do gruntu:

  • punktowo - metoda polega na umieszczeniu pojedynczych nasion w rzędzie, co ok. 10 cm,
  • gniazdowo - wysiewamy kilka nasion jednocześnie do specjalnie przygotowanego dołka, w odstępach co ok. 20-25 cm.

Niezależnie od wybranej metody, głębokość sadzenia powinna wynosić 4-5 cm, nie mniej. Jeśli zdecydujemy się na sadzenie bobu w kilku lub kilkunastu rzędach, zachowajmy rozstawę ok. 40 cm między nimi, gdyż dorosłe okazy potrafią rozrosnąć się do okazałych rozmiarów. Tak wysiane nasionka ostrożnie przykrywamy warstwą gleby, delikatnie i dokładnie ugniatamy, a na koniec obficie podlewamy.

Alternatywną metodą uprawy bobu będzie przygotowanie domowej rozsady. W lutym lub marcu wysiewamy nasiona do skrzynek i doniczek, a następnie umieszczamy je w szklarni lub tunelu. Cierpliwie czekamy do momentu, w którym roślin wzejdą, a dopiero wtedy przesadzamy do gruntu. To rozwiązanie sprawdzi się podczas wyjątkowo długiej zimy oraz bardzo chłodnej wiosny, kiedy ziemia na dłużej pozostaje zimna, twarda i zbita.

Bób - nawożenie

Nawóz wieloskładnikowy sprawdzi się do bobu
Nawóz wieloskładnikowy sprawdzi się do bobu123RF/PICSEL

Za jeden z mniej ważnych kroków pielęgnacyjnych w uprawie bobu uważa się regularne nawożenie, np. azotem. Na korzeniach rośliny powstają całe kolonie bakterii brodawkowych, których cechą charakterystyczną jest zdolność wiązania wolnego azotu z powietrza. Raz w roku, najlepiej w okresie jesiennym, można zasilić go kompostem oraz uzupełnić glebę niewielką dawką dedykowanego nawozu wieloskładnikowego.

Bób, ze względu na dobrą symbiozę z bakteriami brodawkowymi, może stanowić doskonały przedplon dla sadzenia innych warzyw. Wyjątek stanowią wszystkie gatunki należące do tej samej rodziny botanicznej. Kiedy plonowanie już się zakończy, usuwamy zasuszone łodygi z powierzchni, pozostawiając w glebie korzenie. Taki zabieg spowoduje, że poprawi się żyzność gleby oraz zwiększy ilość azotu, składnika niezbędnego do zdrowego i bujnego wzrostu.

Pielęgnacja rośliny po wysiewie nasion

Od wysiewu do wykiełkowania pierwszych nasion upływa zazwyczaj od 7 do 10 dni. Jest to możliwe, jeśli temperatura gleby utrzyma się na poziomie 3-4 st. C. Przy dość wczesnym wysiewie dobrze jest regularnie sprawdzać pogodę, by w razie zapowiadanego przymrozku przykryć glebę agrowłókniną.

Po wzejściu rośliny rozrastają się nawet do 150 cm wysokości, dlatego już na etapie wysiewu dobrze jest pamiętać o zachowaniu optymalnych odstępów. W takiej sytuacji konieczne może okazać się palikowanie lub podwiązanie łodyg. Ogrodnicy doradzają, by w tej fazie wzrostu pilnować regularnego nawadniania oraz odchwaszczania.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas