W jaki sposób usunąć rdzę?

Istnieje kilka sposobów na usunięcie rdzy. Tutaj przedstawiamy trzy metody krok po kroku, tak więc możesz wybrać, która najlepiej odpowiada twoim potrzebom i umiejętnościom. Nauczenie się tego, jak usuwać rdzę nie należy do wielkiej filozofii, a stała praca nad usuwaniem rdzy z narzędzi, które trzymamy na zewnątrz domu oraz mebli ogrodowych sprawia, że jest to bardzo praktyczna umiejętność. Są co najmniej trzy sposoby na wykonanie tej pracy; wybierz metodę, która będzie dla ciebie najlepsza.

rdza
rdza© Photogenica

Odrdzewiacz

rdza
© Photogenica

Odrdzewiacze w płynie lub sprayu, dostępne w większości sklepów dla majsterkowiczów, działają cuda na żelazie i stali. Użycie tego środka jest niezwykle łatwe. Po pierwsze, przy pomocy szczotki metalowej należy usunąć wszelki pył czy łuszczącą się farbę na przedmiocie, który chcemy wyczyścić. Następnie, nakładamy odrdzewiacz przy pomocy pędzla do malowania (jeśli mamy środek w płynie) lub bezpośrednio (jeśli w sprayu). To, co dzieje się potem jest cudem chemii: rdza zmienia się w czarną substancję, która przeciwdziała dalszej korozji i może być użyta do pomalowania przedmiotu, który będzie wyglądał jak nowy.

Metoda fizyczna

szlifowanie
© Photogenica

Jeśli chcemy usunąć rdzę z przedmiotu zanieczyszczonego nie tylko rdzą, ale również pokrytego łuszczącą się farbą, nie ma nic lepszego niż użycie starej, dobrej siły fizycznej. Zeszlifowanie powierzchni papierem ściernym lub watą stalową (a nawet szorstką gąbką) zwykle przynosi efekt w przypadku niewielkiego zardzewienia. Należy tylko pamiętać, aby najpierw użyć papieru gruboziarnistego, aby usunąć wszelkie zgrubienia, a następie wyszlifować powierzchnię papierem drobnoziarnistym. W przypadku dużego zardzewienia można użyć wiertarki elektrycznej z drucianą tarczą. Ewentualnie, jeśli mamy dostęp, możemy użyć szlifierki, jednak tu należy zachować ostrożność. Tarczę drucianą, z włókniny lub listkową trzeba trzymać cały czas na powierzchni, którą oczyszczamy. W przeciwnym wypadku spowodujemy szkody gorsze niż rdza!

Metoda chemiczna

rdza na narzędziach
© Photogenica

Przy stosowaniu dostępnych w sklepach środków chemicznych do usuwania rdzy należy zachować szczególną ostrożność. Te silne roztwory zawierają kwas chlorowodorowy lub fosforowy. Pracę z takimi kwasami trzeba wykonywać w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, jak również przy użyciu gogli ochronnych, rękawiczek gumowych i odpowiedniej odzieży.

Chcesz usunąć rdzę z małego przedmiotu? Możesz zanurzyć go w całości w odrdzewiaczu, pozostawiając go na jedną do trzech godzin, jeśli jest lekko zardzewiały lub też na całą noc, jeśli rdza jest duża. Jeśli masz zamiar usunąć rdzę z dużego przedmiotu, weź pod uwagę odrdzewiacz w żelu. Różne przedmioty różnie reagują na jego działanie, tak więc należy stosować się do wskazówek producenta zawartych na etykietach. Jeśli na danym przedmiocie rdza powstawała przez dłuższy czas, być może będzie konieczność kilkukrotnych aplikacji żelu zanim uzyskamy pożądany efekt.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas