Zamiast dorodnych owoców – siedliska grzybów. Czynniki wywołujące wzmożone gnicie śliwek

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Dorodne śliwki zerwane we własnym sadzie lub ogrodzie smakują najlepiej. Zanim jednak zbierzemy kosze pełne dojrzałych okazów, czeka nas długa i wytrwała pielęgnacja posadzonych drzewek i krzewów. Zdarza się, że po drodze napotykamy problem gnicia śliwek. Jakie są jego przyczyny i czy istnieją skuteczne sposoby zwalczania? Podpowiadamy.

Co wpływa na szybkie gnicie śliwek?
Co wpływa na szybkie gnicie śliwek?123RF/PICSEL

  • Brunatna zgnilizna drzew pestkowych przyczynia się do gnicia owoców śliwy na drzewie. Wywołuje ją grzyb Monilia Iaxa.
  • Jeśli gnijące śliwki nie odpadną z drzewa, z czasem zaschną i staną się miejscem bezpiecznego zimowania zarodników grzyba.
  • Ogrodnicy doradzają, by w okresie rozwoju pąków oraz kwitnienia wykonywać opryski śliw naturalnymi wywarami, m.in. ze skrzypu polnego, krwawnika pospolitego lub chrzanu.

Uszkodzenia mechaniczne a procesy gnilne

Owady i ptaki to główne zagrożenie dla dojrzewających w ogrodzie śliwek. Nie tylko pustoszą plony, ale dodatkowo przenoszą groźne patogeny, mogące wywoływać choroby odpowiedzialne za gnicie owoców śliwy. Czy da się zabezpieczyć drzewka owocowe przed ptakami? Ogrodnicy polecają użycie agrowłókniny, siatki lub starych i niepotrzebnych już firanek.

O wiele trudniej będzie całkowicie ochronić śliwy przed wszędobylskimi owadami. Owocówka śliwkóweczka to jeden z najgroźniejszych szkodników czyniących spustoszenie w owocach śliwy. Szkodnik ten składa jaja na dojrzewających śliwkach, a wylęgające się z nich larwy żerują wewnątrz owocu, zanieczyszczając go odchodami. Ich obecność zaobserwujemy po wyraźnie widocznej kleistej mazi, która wypływa z uszkodzonej skórki. Zaatakowane owoce w szybkim tempie padają ofiarami wtórnych infekcji grzybiczych, które przyspieszają procesy gnilne.

Złe warunki siedliskowe dla śliwek

Przyszłym problemom z gniciem dorodnych owoców wyrastających na śliwach da się zapobiec już na etapie wyboru odpowiedniego stanowiska do uprawy. Rośliny zdecydowanie preferują miejsca zaciszne oraz dość słoneczne. Niedobór naturalnego światła dodatkowo sprzyja rozwojowi chorób o podłożu grzybowym.

Śliwy mają konkretne wymagania, do prawidłowego wzrostu potrzebują podłoża ciężkiego i wilgotnego, jednak nie może stale stać w nim woda. Nadmiar wilgoci ograniczy wzrost drzewa i narazi je na rozwój chorób, w wyniku których zaczną gnić owoce. Jeśli jedynym terenem, na którym możemy posadzić śliwę, jest miejsce z płytko zlokalizowanymi wodami gruntowymi, doradza się usypanie specjalnych kopców z ziemi. W ten sposób ochronimy system korzeniowy przed nadmiernie wilgotnym środowiskiem.

Główne błędy w pielęgnacji

Niestaranna i rzadka pielęgnacja śliw przyczynia się do szybkiego pogorszenia ich stanu. Jakie czynności powinny obowiązkowo znaleźć się na liście każdego ogrodnika? Podstawowa sprawa to zadbanie o prześwietlenie koron drzew. Na czym ono polega? Należy starannie usunąć gałęzie rosnące do środka, nadmiernie się ze sobą krzyżujące oraz zagęszczające koronę. Taki zabieg pozwoli lepiej doświetlić oraz dotlenić rozwijające się owoce, przy okazji likwidując siedliska szkodników i wypleniając patogeny.

Nieregularne zbieranie dojrzałych owoców przyczynia się do ich gnicia na drzewie. Przejrzałe i nadpsute owoce nie tylko nie nadają się do zjedzenia, ale dodatkowo przyciągają wygłodniałe ptaki i owady. Takie towarzystwo dodatkowo naraża drzewka owocowe na rozwój licznych infekcji. Nadgniłe śliwki są nie tylko głównym siedliskiem chorób, ale dodatkowo zapewniają idealne warunki do rozwoju szkodników, które z czasem mogą zagrozić pozostałym uprawom.

Nieodpowiednie nawożenie

Nadmiar lub deficyt składników pokarmowych przyspiesza gnicie śliwek
Nadmiar lub deficyt składników pokarmowych przyspiesza gnicie śliwek123RF/PICSEL

Niedobór lub nadmiar makro- i mikroelementów najczęściej związany jest z nieodpowiednim nawożeniem śliwek. Gatunek ten jest wyjątkowo wrażliwy na deficyty boru, czyli pierwiastka chroniącego przed nadmiernym pękaniem i ordzawianiem śliwek. Niezaspokojone zapotrzebowanie może przyczynić się do porażenia owoców przez choroby, czego skutkiem będzie ich gnicie wprost na drzewach. Pęknięcia, rozpadający się miąższ i szybki rozwój procesów gnilnych to również efekt braku wapnia. Nieumiejętne nawożenie, a tym samym dostarczenie drzewom śliwkowym zbyt dużej porcji potasu i azotu wpływa na bardziej wodnistą konsystencję owoców, a dodatkowo osłabia ich odporność.

Wpływ temperatury na gnicie owoców

Nagłe wahania temperatur, a zwłaszcza silne przymrozki późną wiosną, to jedna z głównych przyczyn problemów z drzewkami śliwowymi. Na tym etapie najbardziej narażone są kwiaty oraz zalążki owoców, które ulegają uszkodzeniu już w temperaturze zbliżającej się do 0 st. C. Cechą charakterystyczną śliwy jest płytki system korzeniowy, podatny na szkody związane z silnym mrozem.

Jeśli na tym etapie dojdzie do osłabienia rośliny, przez cały sezon będzie bardziej narażona na infekcje, a w efekcie może zostać porażona brunatną zgnilizną drzew pestkowych. To właśnie ta jednostka chorobowa odpowiada za gnicie śliwek na drzewach. Jak ochronić drzewka owocowe przed przemarznięciem? Ogrodnicy niezmiennie podkreślają, jak ważne jest ściółkowanie ziemi oraz zabezpieczanie pni śliw matami słomianymi. Pod opiekę należy także wziąć koronę, którą okryjemy specjalną agrowłókniną.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas