Zamiokulkas Zenzi: Roślina idealna do małego mieszkania

Zamiokulkasy kojarzą się z roślinami w rozmiarze XL. Najpopularniejsze odmiany są w stanie osiągać nawet metr wysokości, zachwycając widokiem grubych, soczyście zielonych liści. Nie da się jednak ukryć, że ta cecha może być dużą wadą. Zwłaszcza dla miłośników roślin, którzy dysponują niewielką przestrzenią. Takim osobom do gustu przypadnie zamiokulkas Zenzi, czyli odmiana zdecydowanie bardziej kompaktowa. Jak ją pielęgnować i w jakim miejscu mieszkania ustawić, by roślina rozwijała się bujnie?

Czym charakteryzuje się zamiokulkas Zenzi?
Czym charakteryzuje się zamiokulkas Zenzi?123RF/PICSEL

Dla kogo zamiokulkas zamiolistny nadaje się najlepiej?

Zależy ci na zielonym akcencie w mieszkaniu, ale jednocześnie uważasz, że nie masz "ręki do roślin"? Zatem na start swojej ogrodniczej przygody wybierz zamiokulkasa. Jest to roślina mało wymagająca i odporna na zapominalstwo oraz małą ilość poświęcanej uwagi. Tym razem szczególnie wyróżnić postanowiliśmy zamiokulkasa Zenzi, który oprócz prostoty uprawy ma jeszcze jedną ważną zaletę - niewielki rozmiar. Zainteresować się nim powinny osoby, których metraż mieszkania nie jest duży i zależy im na tym, by nie tworzyć w domu chaotycznej dżungli.

Czym charakteryzuje się zamiokulkas Zenzi?

Miniaturowa wersja bardziej rozpowszechnionych zamiokulkasów cechuje się zgrabnym i zwartym pokrojem. Mięsiste łodygi wyrastają pionowo ku górze, więc znika ryzyko, że roślina z czasem zacznie opanowywać kolejne metry kwadratowe. Ma grubsze pędy, a jej dekoracyjne liście tworzą gęste skupiska, wyrastając jeden obok drugiego. Nadal jednak stanowią efektowną dekorację mieszkania dzięki swoim twardym, błyszczącym i intensywnie zielonym liściom. Zamiokulkas Zenzi doskonale pasuje zarówno do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu, jak i tych bardziej tradycyjnych.

Zamiokulkas Zenzi: Uprawa

Niewiele trzeba, by roślina rozwijała się zdrowo i zachwycała wyglądem. Wśród wymagań zamiokulkasa Zenzi znajduje się przede wszystkim wybór odpowiedniego stanowiska. To roślina ciepłolubna, która nie przepada za przeciągami. Najlepiej czuje się w stałej temperaturze oscylującej w granicach 20-25°C. Zimą wystarcza jej 16-18°C.

Gdzie ustawić zamiokulkasa? Parapet nie jest najlepszym wyborem. Choć roślina potrzebuje światła, narażanie jej na bezpośredni wpływ mocnych promieni słonecznych może doprowadzić do pojawienia się na liściach brzydkich przebarwień. Z powodzeniem możemy więc znaleźć dla niej miejsce w głębi mieszkania, do której docierać będzie rozproszone światło.

Jak wygląda podlewanie zamiokulkasa Zenzi? Przede wszystkim należy zachować umiar. Przelanie rośliny skutkuje żółknięciem liści. Zamiokulkasa należy podlewać po upewnieniu się, że podłoże jest suche. Gdy zdecydujemy się na dostarczenie wody, zwróćmy uwagę na podstawkę pod doniczką. Nadmiar wody należy od razu wylać. Stojący płyn doprowadzi do gnicia korzeni. Zdecydowanie mniej ryzykowne jest chwilowe przesuszenie rośliny niż jej zalanie.

Jaką doniczkę wybrać? Zamiokulkasowi Zenzi sprzyjają niewielkie donice - to kolejny atut, biorąc pod uwagę chęć uprawiania rośliny doniczkowej w małym mieszkaniu. Przesadzanie wykonywać należy rzadko i tylko w momencie, kiedy system korzeniowy przestaje mieścić się w dotychczasowej doniczce.

Nawożenie zamiokulkasa: W tym temacie również nie ma wielkiej filozofii. Odżywiać roślinę należy od wiosny do jesieni. Zabieg wykonujemy nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Wystarczą łatwo dostępne nawozy przeznaczone do pielęgnacji domowych roślin doniczkowych. 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas