Żelazne zasady zimowania begonii. Tylko tak przetrwa siarczyste mrozy

Begonia bulwiasta należy do tych roślin, które zdobią tarasy, balkony i ogrody aż do jesieni. Barwne kwiaty obserwować można jeszcze w październiku. Żal się z nią żegnać wraz z nadchodzącą zimą i zastanawiasz się, czy begonia bulwiasta jest wieloletnia? Mamy dobrą wiadomość – oto okaz, który z powodzeniem można zimować, choć konieczne jest zapewnienie roślinie odpowiednich warunków. Jak z nią postępować i gdzie przechowywać begonię podczas zimowych miesięcy? Wyjaśniamy.

Jak zimować begonię bulwiastą?
Jak zimować begonię bulwiastą?123RF/PICSEL

  • Czy begonie można zimować? Wszystko zależy od uprawianej przez nas odmiany. Za roślinę wieloletnią z pewnością możesz uznać begonię bulwiastą.
  • Zimowanie rośliny nie należy do trudnych zadań. Kluczowe jest przygotowanie bulw do zimowego spoczynku i zapewnienie im odpowiednich warunków.
  • Już wczesną wiosną będą powoli budzić się do życia na nowo, by w kolejnym sezonie efektownie zakwitnąć.

Zimowanie begonii od podstaw

Wśród polskich ogrodników największą popularnością cieszą się dwie odmiany: begonia stale kwitnąca oraz nasza bohaterka - begonia bulwiasta. Pierwsza z nich w tutejszym klimacie nie jest w stanie zimować, więc zalicza się do roślin jednorocznych. Jeśli więc zależy ci na uprawie wieloletniej, dużo lepszym pomysłem jest postawienie na odmianę bulwiastą. Właściwie przechowywana w kolejnym sezonie rozkwitnie z nową mocą.

Begonie w doniczkach to częsty widok na parapetach
Begonie w doniczkach to częsty widok na parapetach123RF/PICSEL

Tylko takie rośliny nadają się do przechowywania

Begonie bulwiaste zazwyczaj sadzone są w skrzynkach lub donicach, co ułatwia ich wykopanie, przeniesienie i przygotowanie do zimy. Pracę zaczyna się późną jesienią - już po pierwszych przymrozkach. Wykopywanie begonii bulwiastej zaleca się wykonać na przełomie października i listopada. Każdy egzemplarz należy dokładnie obejrzeć. Do zimowania nadają się wyłącznie zdrowe begonie, u których nie widać żadnych uszkodzeń, przebarwień czy śladów gnicia. To mogłoby świadczyć o infekcji lub ataku szkodników. Szanse na to, że takie okazy przetrwają do wiosny, są właściwie zerowe.

Begonia bulwiasta: Zimowanie krok po kroku

Po wykopaniu roślin należy je ostrożnie otrzepać z dotychczasowego podłoża, a następnie przyciąć łodygi na wysokości dwóch centymetrów nad bulwą. Następnym krokiem jest ułożenie ich w suchym i przewiewnym miejscu, by pozbyć się ewentualnej wilgoci. Co dalej? Czy begonie można przezimować w domu?

Niestety, tam będzie dla nich zbyt ciepło. Begonia bulwiasta w stanie spoczynku potrzebuje chłodu i najlepiej będzie czuć się w pomieszczeniu, w którym temperatura mieści się w przedziale od 3 do 10°C. Garaż lub piwnica będą więc odpowiednie. Co ważne, podczas zimowania begonia bulwiasta nie potrzebuje dostępu do światła słonecznego. Bulwy ułóż w ażurowych skrzynkach i przysyp piaskiem lub torfem. W ten sposób roślina uzyska najlepsze warunki do przetrwania, a w kolejnym sezonie odrodzi się i ponownie zakwitnie, ukazując pełnię swojego uroku.

Co robić z begonią bulwiastą na wiosnę?

Po zapewnieniu bulwom właściwych warunków możemy dać im spokój na jakiś czas - świetnie poradzą sobie bez jakiejkolwiek ogrodniczej interwencji. Powrócić do nich należy na przełomie lutego i marca. Bulwy sadzimy do doniczek ze świeżą glebą na głębokości 6-8 centymetrów, wklęsłą częścią skierowaną do góry. Pojemniki możemy przenieść  do widnego i znacznie cieplejszego pomieszczenia, w którym temperatura osiąga wartość około 18°C. Warto pamiętać o stworzeniu warstwy drenażu.

Do ogrodu lub na balkon pojemniki przenosimy, dopiero gdy całkowicie minie ryzyko występowania wiosennych przymrozków. Najbezpieczniej będzie poczekać do drugiej połowy maja. Wcześniej można spróbować wiosennego hartowania begonii, polegającego na wynoszeniu doniczki na zewnątrz tylko na kilka godzin w cieplejsze i słoneczne dni. Nie należy jednak zostawiać ich tam do wieczora lub na całą noc. Ryzyko przemarznięcia nadal jest duże.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas