Zioła na balkon: Jak je uprawiać?

Masz nasłoneczniony balkon, ale boisz się, że nic na nim nie wyrośnie? Obawy są niesłuszne, bo taka ekspozycja jest idealna dla wielu roślin. Jednymi z takich są oczywiście zioła! Nie tylko większość z nich jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, ale także takie uprawy można z powodzeniem dodawać do swoich ulubionych potraw. Jeśli możliwości kulinarne nas do nich nie przekonują, to może do ich uprawy zachęci nas fakt, że zioła mają ogromny potencjał leczniczy. Zioła na balkon: jak je uprawiać i które wybrać? Przekonajmy się!

Uprawa ziół na balkonie? Raczej nie sprawiają większego problemu
Uprawa ziół na balkonie? Raczej nie sprawiają większego problemu123RF/PICSEL

Jakie zioła na balkon wybrać?

Jeśli temperatury na zewnątrz są bardzo sprzyjające, to częściej myślimy o zdobieniu balkonu. Jeśli nie przepadamy za roślinami kwitnącymi albo pod naszą opieką nie są okazałe, to warto przemyśleć zastąpienie ich ziołami! To podwójna korzyść, bo wyeksponowane zioła na balkonie nie tylko wyglądają estetycznie, ale także nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je w kuchni! Które zioła nadają się na balkon? Wybór jest ogromny, ponieważ te rośliny nie tylko mają małe wymagania uprawowe, ale także nie przeszkadza im nadmierna ekspozycja słoneczna.

Które zioła nadają się na balkon idealnie?

Wśród ziół, które na balkonie możemy bez problemu uprawiać, znajdują się nie tylko jednoroczne, które po sezonie zamierają, ale są wśród nich również i takie, które mogą cieszyć nasze oko przez kilka sezonów. Które z nich warto mieć na uwadze?

Poznajmy zioła jednoroczne! Do nich zaliczają się:

  • bazylia,
  • cząber,
  • kolendra,
  • majeranek,
  • nagietek.

A co z ziołami wieloletnimi, które mogą przezimować na balkonie? Do nich zaliczają się:

  • dziurawiec,
  • estragon,
  • hyzop,
  • szałwia,
  • rozmaryn,
  • tymianek.

Jak uprawiać zioła na balkonie?

Namiastka działki na balkonie? Z ziołami jest to bardzo możliwe
Namiastka działki na balkonie? Z ziołami jest to bardzo możliwe123RF/PICSEL

Uprawa ziół na balkonie nie sprawia większej trudności. Trzeba zapewnić im tylko odpowiednie warunki. Jakie? Przede wszystkim odpowiednią glebę. Choć większość roślin preferuje gleby żyzne i bogate w torf, to zioła wolą bardziej uległą glebę, która nie obfituje w cenne pierwiastki. Dlatego odpowiednie dla ziół pochodzących z terenów śródziemnomorskich będzie podłoże piaszczyste i przepuszczalne. Pozostałe zaś lepiej rosną w glebach przepuszczalnych, ale zbitych. Jak zapewnić ziołom na balkonie taką glebę? Jeśli trudno taką znaleźć, wystarczy zwykłą, ogrodową, wymieszać z piaskiem, w proporcjach 1:1. Nie wolno zapominać, że donice lub skrzynie na balkonie, w których rosną zioła, powinny mieć solidną warstwę drenażową, która zapobiega gromadzeniu się wody przy korzeniach.

Jak podlewać zioła na balkonie?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na uprawę ziół na balkonie, to trzeba pamiętać o kluczowej kwestii uprawowej, czyli podlewaniu. Robić to należy z wyczuciem i nie dopuszczać do sytuacji, kiedy wpierw podłoże jest przesuszone, a następnie jest zalewane wodą. Taki stan rzeczy dla ziół na balkonie jest bardzo problematyczny. Dlaczego? Ponieważ ekstremalne warunki: zasuszenie i przelewanie wpływa niekorzystnie na ich kondycję i może narażać je na występowanie chorób czy ataku szkodników. Dlatego należy roślinę podlewać nie tylko stałymi dawkami wody, ale wykonywać to w miarę o stałych porach.

Oczywiście, trzeba także cały czas monitorować stan podłoża. Jeśli zaczyna się przesuszać, to znak, że ziołom na balkonie należy zaaplikować dawkę wody.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas