Porządki w kuchni: Jak je usprawnić

Sprzątanie kuchni to wyzwanie dla każdej gospodyni. To tutaj znajdują się najtrudniejsze do usunięcia zanieczyszczenia, a zarazem jest to miejsce, które powinno być utrzymane w szczególnej czystości. Przecież to tutaj przygotowywane są posiłki.

Zabezpiecz blat warstwą ręczników papierowych, a po skończonej pracy wyrzuć je wraz z zanieczyszczeniami
Zabezpiecz blat warstwą ręczników papierowych, a po skończonej pracy wyrzuć je wraz z zanieczyszczeniami.

Jeśli zabierasz się za gruntowne porządki w swojej kuchni, zacznij od opróżnienia szafek i wyczyszczenia ich wnętrza. Do tego celu wystarczy ciepła woda z dodatkiem kilku kropel uniwersalnego płynu czyszczącego lub płynu do naczyń. W takim roztworze zwilż chłonny ręcznik papierowy i dokładnie wytrzyj półki. Następnie przetrzyj je ręcznikiem zwilżonym w czystej wodzie i na koniec suchym.

Porządki w szafkach, porządki w lodówce

Jeśli chcesz uprościć sobie życie i następnym razem mieć o wiele łatwiejsze zadanie, wyłóż wszystkie półki warstwą papierowego ręcznika. Wszelkie zanieczyszczenia, kurz, tłuszcz itp., będą osiadały na ręczniku, a półki pozostaną czyste. Podczas następnych porządków po prostu wymienisz warstwę ręcznika na nową.

Szczególnie dobrze ręczniki będą się sprawdzały w szafkach, w których przechowujesz naczynia i garnki - jeśli pozostały na nich krople wody, chłonny materiał natychmiast się z nimi upora.

Ochronną warstwę z ręczników papierowych możesz zastosować również w lodówce. Zanieczyszczenia takie jak ziemia czy łuski z warzyw będą się osadzać na ręczniku, co ułatwi mycie lodówki. Również papier dobrze wchłonie płyny.

Blat kuchenny zawsze czysty

Wydaje ci się to niemożliwe? To przecież właśnie blat jest powierzchnią pracy w kuchni, to na nim nieustannie coś się dzieje i to on jest najbardziej narażony na zabrudzenia. A jednak większości z nich da się uniknąć! Zabezpiecz blat warstwą ręczników papierowych, a po skończonej pracy wyrzuć je wraz z zanieczyszczeniami. Blat będzie wyglądał, jakbyś w ogóle go nie używała.

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Jeśli chcesz, aby w kuchni długo utrzymywał się przyjemny aromat świeżości, skrop ręcznik papierowy kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego i przetrzyj półki oraz blaty. Taki olejek działa również antyseptycznie i usuwa nieprzyjemne zapachy.

Inny sposób na ładny zapach w mieszkaniu: na blasze piekarnika ułóż dwie warstwy ręcznika papierowego, na nich skórki z pomarańczy. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C. Po chwili twoją kuchnię wypełni przyjemny cytrusowy zapach.

Aby samodzielnie stworzyć odświeżacz powietrza, możesz ręcznik nasączony olejkiem eterycznym o wybranym zapachu umieścić w otwartym naczyniu, dodać elementy dekoracyjne pasujące do stylu wnętrza (suszone kwiaty, gwiazdki cynamonu, kamyczki itp.) lub użyć ręcznika z dekoracyjnym nadrukiem. Papier będzie stopniowo uwalniał zapach.

Trudne zabrudzenia - czyszczenie okapu oliwą

Czyszczenie okapu ze stali nierdzewnej spędza sen z oczu niejednej gospodyni domowej. W sprzedaży znajduje się wiele środków przeznaczonych do tego celu, większość z nich jest na bazie oliwy. Skrop ręcznik papierowy kilkoma kroplami oliwy lub oleju i przetrzyj okap. Będzie lśnił jak nowy!

Trudne zabrudzenia - piekarnik

Aby szklane drzwiczki piekarnika wyglądały jak nowe, nasącz papierowy ręcznik octem słodowym i ułóż na ich powierzchni. Zostaw na godzinę. Po tym czasie dokładnie wytrzyj suchym ręcznikiem.

Aby wyczyścić trudne zabrudzenia wewnątrz piekarnika, możesz użyć gotowych środków czyszczących, ale równie skuteczne możesz przygotować w domu samodzielnie. Zrób pastę z sody, octu i soli, a następnie czyść nią wnętrze piekarnika za pomocą mocnych (wielowarstwowych) ręczników kuchennych.

Kuchenka mikrofalowa, opiekacz do panini

Wnętrze kuchenki mikrofalowej możesz z łatwością wyczyścić za pomocą pary. Umieść dwa ręczniki papierowe zwilżone wodą (wybierz chłonne, wielowarstwowe) na 2 minuty w mikrofalówce. Odczekaj 5 minut. Teraz z łatwością wytrzesz wszelkie zanieczyszczenia za pomocą suchego ręcznika!

Jeszcze prostszą metodę możesz zastosować do czyszczenia opiekacza. Zwilżony ręcznik umieść w rozgrzanym opiekaczu, dociśnij pokrywę. Para pomoże usunąć zabrudzenia. Zbierz je najpierw wilgotnym ręcznikiem ze środka, następnie popraw suchym.

Lśniący zlew

Osady szpecące twój emaliowany zlewozmywak bez większego trudu usuniesz zwykłym płynem do naczyń lub delikatnym środkiem ścierającym.

Prawdziwą zmorą właścicieli zlewów ze stali nierdzewnej są osady z kamienia. Aby je usunąć wystarczy przetrzeć zlewozmywak ręcznikiem papierowym zwilżonym w occie. Aby zapobiec ich powstawaniu w przyszłości, po każdym użyciu wystarczy go wytrzeć do sucha czystym ręcznikiem papierowym. Woda nie będzie wysychać na powierzchni stali i nie pozostawi niechcianych plam.

Tłusty osad na kafelkach

Powstaje przede wszystkim podczas smażenia. Tłuszcz pryska na powierzchnię wokół pieca, pozostawiając na nich nieestetyczne tłuste osady. Doskonały domowy sposób na ich usunięcie to płyn do naczyń połączony w stosunku 1:1 z solą emską. Przygotowaną pastę nakładamy na kafelki za pomocą ręcznika papierowego i pocieramy energicznie, aż do usunięcia osadu. Aby ograniczyć powstawanie tych trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, warto stosować siatki ochronne do smażenia.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas