Jak utrzymać czysty dom, mając zwierzęta domowe

Koty uwielbiają zabawę ręcznikami papierowymi. Wystarczy im kilka minut, by cała rolka została podarta na strzępy. I chociaż zwierzaki mają przy tym mnóstwo uciechy, znamy kilka sposobów na lepsze zastosowanie ręczników papierowych. Poznaj najlepsze triki, które pomogą ci utrzymać dom w czystości i uczynią twoje życie lżejszym.

Włochaci domownicy dokładają pracy pani domu... ale jak ich nie kochać?
Włochaci domownicy dokładają pracy pani domu... ale jak ich nie kochać?123RF/PICSEL

Powrót ze spaceru

Odciski ubłoconych łap na podłodze to zmora właścicieli psów. Ponieważ pies musi być wyprowadzany niezależnie od pogody, a noszenie kaloszy nie wchodzi w grę, zastosuj się do następujących rad, by ochronić swoją podłogę i dywany przed zabłoceniem. Regularnie przystrzygaj sierść wokół łap - będzie się na niej osadzało mniej błota i łatwiej będzie ci je wyczyścić. Przy drzwiach miej przygotowane wiaderko z wodą i rolkę ręczników papierowych. Umyj zabłocone łapy i osusz za pomocą ręcznika papierowego. Jeśli łapy nie są bardzo brudne, wystarczy przetrzeć je samym ręcznikiem papierowym.

Ręcznik przyda ci się również do osuszenia mokrej od deszczu sierści.

To tylko kłaczek!

Jeśli jesteś właścicielem kota albo psa rolka ręcznika papierowego pod ręką jest zawsze dobrym pomysłem. Podczas codziennej toalety koty połykają znaczne ilości sierści, która gromadzi się w przewodzie pokarmowym, zbijając się w małe kulki. Koty radzą sobie z tym problemem, zjadając trawę, a następnie wymiotując. Zanieczyszczenia najłatwiej jest zebrać za pomocą chłonnego ręcznika papierowego. Zabrudzone miejsce wytrzyj następnie ręcznikiem zwilżonym w wodzie z dodatkiem uniwersalnego płynu czyszczącego, ręcznikiem zwilżonym w czystej wodzie i na końcu czystym ręcznikiem do sucha. Podobnie możesz postępować ze śladami śliny pozostawionymi przez psa.

Czyszczenie kuwety

Właściciele kotów nie muszą wyprowadzać swoich pupili na spacery, ale powinni pamiętać o regularnym czyszczeniu kuwety. Zanieczyszczona, wydzielająca przykry zapach kuweta jest nie tyko nieprzyjemna, ale szybko spowoduje, że kot nie będzie chciał z niej korzystać i zacznie załatwiać się w innych dostępnych miejscach. Nie wystarczy wybieranie zanieczyszczonego żwirku i uzupełnianie go nowym. Od czasu do czasu (w zależności od stosowanego rodzaju podłoża), usuń całą zawartość kuwety, wymyj kuwetę uniwersalnym płynem czyszczącym, a następnie dokładnie osusz ręcznikiem papierowym. Jeśli pozostawisz krople wody, mogą one wiązać podłoże (np. silikonowe lub betonitowe).

Ręczników papierowych możesz też użyć w kuwecie jako podłoża. Umieść kilka warstw ręczników w kuwecie i dodaj garść dotychczas stosowanego żwiru. Podłoże wymaga wymiany po każdym użyciu, ale niektóre koty wolą go od zwykłych żwirków.

A to wpadka!

W przypadku młodych zwierząt, które dopiero uczą się czystości, plamy moczu na podłodze są właściwie nie do uniknięcia, ale i starszym zdarzają się wpadki. Mocz należy dokładnie usunąć i zneutralizować jego zapach, w innym przypadku zwierzą będzie traktowało ten obszar jako swoją osobistą ubikację. Zetrzyj mocz chłonnym ręcznikiem papierowym, a pozostałe miejsce spryskaj neutralizatorem zapachu (do kupienia w sklepach zoologicznych).

Jeśli właśnie uczysz swojego psa czystości, możesz wynieść nasączone moczem ręczniki do ogrodu, to pomoże psu zrozumieć gdzie jest właściwe miejsce na załatwianie potrzeb.

Jeśli wpadka miała miejsce na dywanie, wyczyść dane miejsce szczotką i wodą z płynem czyszczącym. Usuń nadmiar cieczy za pomocą ręcznika papierowego i spryskaj neutralizatorem zapachu. Następnie ułóż na mokrym miejscu kilka warstw ręcznika papierowego, dociśnij ciężkim przedmiotem i zostaw na noc. Ciężar wyciśnie wodę, którą wchłonie ręcznik.

Czyste miseczki

Zwierzęta nie mają możliwości poskarżenia się na brudne miseczki, ale warto pamiętać o tym, że brak higieny może spowodować zaburzenia żołądkowe i nieprzyjemny zapach w domu. Myj miski w gorącej wodzie i wycieraj ręcznikiem papierowym. Jeśli twój pupil rozchlapuje jedzenie na podłodze - wycieraj zanieczyszczenia za pomocą ręcznika papierowego zanim zaschną. Możesz też ustawiać miski na plastikowej podkładce lub tacy, którą z łatwością możesz następie wymyć.

Czysta klatka

Czyszczenie klatki dla ptaków pójdzie ci znacznie szybciej, jeśli jej dno wyłożysz warstwą ręcznika papierowego. Wystarczy zebrać ręcznik wraz z zanieczyszczeniami i ułożyć nową warstwę i posypać piaskiem (piasek ułatwia ptakom trawienie, ale też obciąża papier i zapobiega jego przesuwaniu się). Jeśli ptaki wiją gniazdo, daj im dodatkowe (potargane) kawałki ręcznika papierowego.

Karmnik dla ptaków

Z kartonowych tub po zużytych ręcznikach możesz zrobić doskonałe karmniki dla ptaków. Wystarczy posmarować je od zewnątrz masłem orzechowym i obtoczyć w ziarnach, a następnie zawiesić na gałęzi i gotowe! Możesz pokusić się o bardziej zaawansowane projekty, zawieszając tubę pionowo na sznurkach i dodając patyczki, na których ptaki mogą zasiąść do posiłku. Wystarczy przebić tubę prostopadle wbitym patyczkiem.

Puste tuby po zużytych ręcznikach są też doskonałą zabawką dla chomików. Chomikom i innym gryzoniom możesz dawać kawałki ręczników papierowych jako materiał do budowy gniazda

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas