Przyjęcie w ogrodzie: Praktyczne porady

Dobór odpowiedniego menu to istotna sprawa podczas każdego przyjęcia. Ale jeśli ma się ono odbyć „pod chmurką”, musisz wziąć pod uwagę kilka dodatkowych cech podawanych dań – nie pojawią się one na stole w kilkadziesiąt sekund po wyjęciu z piekarnika, dlatego powinny być stosunkowo trwałe i łatwe w transporcie.

Sprawdź nasze praktyczne rady na przyjęcie w ogrodzie
Sprawdź nasze praktyczne rady na przyjęcie w ogrodzie123RF/PICSEL

Suflety, tarty na ciepło lub zupy mogą okazać się kłopotliwym wyborem. Zawsze doskonale sprawdzą się dania z grilla, sałatki, wypieki oraz lekkie przekąski.

Jeśli przyjęcie odbywa się z dala od domu, np. na działce lub w domku letniskowym, warto wziąć pod uwagę czy na miejscu będzie możliwość podgrzania dań i jak długą drogę będą musiały przebyć.

Mistrzyni logistyki, czyli jak to spakować i przewieźć

Jeśli twoje przyjęcie odbywa się w przydomowym ogrodzie, masz ułatwione zadanie, ale nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Talerze z przekąskami ustaw na stołach jeszcze zanim przyjdą goście. Aby zabezpieczyć je przed muchami i osami, zawiń je w kilka warstw ręcznika papierowego. Ustawiaj je w zacienionym miejscu. Kiedy przyjdą goście, możesz skupić się na daniach głównych.

Jeśli wybierasz dalej od domu organizujesz przyjęcie a działce lub piknik za miastem, podczas pakowania musisz zostać prawdziwym strategiem.

Sałatki warzywne i owocowe, dania z sosami...

...a także mięsa w marynatach do grillowania itd. Jednym słowem wszystkie dania z zawartością płynu, czyli takie, z których coś może wyciec pakuj do szczelnych pojemników plastikowych lub szklanych. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, zawiń je dodatkowo w warstwę ręcznika papierowego, która wyłapie płyn i umieść w reklamówce z tworzywa. Suchy prowiant i "mokre produkty" przewoź osobno.

Wypieki, pieczywo, ciastka

Świeże, jeszcze ciepłe wypieki, będą odparowywać wodę, która skropli się na opakowaniu, a następnie wsiąknie z powrotem w produkt, psując jego strukturę. Dlatego nie pakuj wypieków bezpośrednio w folię lub plastikowe opakowanie. Zawiń je najpierw w warstwę chłonnego ręcznika papierowego, który zapobiegnie skraplaniu. Warstwy wypieków również oddzielaj od siebie papierem. Aby się nie pogniotły, przewoź w koszyczku lub plastikowym pojemniku.

Kanapki

Podciekanie to problem, który może dotyczyć również kanapek, np. z pomidorem. Składane kanapki na piknik zawijaj w arkusz ręcznika papierowego a następnie w folię. Jeśli chcesz podać eleganckie kanapki na przyjęcia - do transportu układaj je na tackach wyłożonych warstwą ręcznika papierowego, który nie tylko wyłapie ewentualne płyny, ale też zapobiegnie przesuwaniu się kanapek po tacce.

Warzywa, owoce

Pamiętaj o umyciu warzyw i owoców przed wyjazdem. Aby zapobiec uszkodzeniom delikatnych owoców i warzyw, np. pomidorów, możesz zawijać w papierowe ręczniki i umieszczać w koszu lub plastikowych pojemnikach (ten sposób nadaje się też do przewożenia surowych jaj). Warzywa, które mogą stracić jędrność podczas podróży w upale zawijaj w papierowe ręczniki zwilżone zimą wodą, a następnie w folię.

Produkty łatwo ulegające uszkodzeniu przewoź w koszach lub plastikowych pojemnikach, a nie w reklamówkach. Delikatne ustawiaj na twardych.

Podróżny zestaw sanitarny

Idealnie sprawdza się podczas pikników i wypadów za miasto. Fantastyczny posiłek można zorganizować na łące, nad rzeką a nawet na parkingu leśnym, ale w każdej sytuacji przed jedzeniem należy pamiętać o umyciu rąk.

Dlatego na bliższe i dalsze wypady warto zabierać ze sobą "uniwersalny zestaw sanitarny": mydło, butelkę wody i rolkę ręczników papierowych oraz uniwersalny płyn czyszczący (może się przydać do np. umycia stołu).

Przygotowanie przyjęcia

Pamiętaj o przygotowaniu mebli ogrodowych. Krzesła i blat stołu umyj papierowym ręcznikiem zwilżonym ciepłą wodą z dodatkiem uniwersalnego płynu czyszczącego, następnie czystą wodą i wytrzyj do sucha.

Wiele osób zamiast obrusu stosuje w takich sytuacjach serwetki - bardziej nieformalne, wygodne i pozornie dopasowane do "warunków polowych" rozwiązanie. W praktyce serwetki nastręczają wielu problemów, np. kiedy zawieje wiatr. Lepszym rozwiązaniem jest odwinięcie dłuższego odcinka ręczników papierowych z rolki.

Doskonałym pomysłem jest przymocowanie uchwytu na rolkę od spodu blatu. Rozwijamy wtedy ręcznik bezpośrednio z rolki na stół i przymocowujemy na drugim końcu blatu (również od spodu), za pomocą pinesek lub taśmy. Takiego nakrycia stołu nie zerwie nawet najsilniejszy wiatr.

Ponieważ ręcznik jest rozwijany bezpośrednio z rolki, dobrze jest mieć dodatkową rolkę lub dwie do innych zastosowań np. dla gości do wycierania rąk, do prac przy grillu itp.

Podawanie dań

Jedzenie na świeżym powietrzu należy do prawdziwych przyjemności, a drobne niedogodności, które się z nimi wiążą łatwo wyeliminować. Pamiętaj o osłanianiu półmisków przed dokuczliwymi owadami, nie ustawiaj też pokarmów w pełnym słońcu.

Potrawy grillowane układaj na kilku warstwach ręczników papierowych, by osączyć je z tłuszczu. Ręczniki możesz też wykorzystać do podania np. ciastek, jeśli zabraknie ci talerzyków.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas