Zakończenie sezonu tarasowego

Warto wykorzystać jedno ze słonecznych, jesiennych popołudni na uprzątnięcie i konserwację tarasu. Dzięki temu za kilka miesięcy znowu będzie można się cieszyć grillowaniem w pięknym otoczeniu.

Brudny grill to zmora większości tarasowiczów
Brudny grill to zmora większości tarasowiczów123RF/PICSEL

Mimo, że synoptycy zapowiadają słoneczną i ciepłą jesień, pogoda coraz rzadziej zachęca do przesiadywania na dworze. Wygląda na to, że na kolejne dni spędzone w słonecznej kąpieli na tarasie trzeba będzie poczekać aż do kolejnej wiosny. Aby móc w pełni się nimi cieszyć, warto poświecić jedno słoneczne popołudnie na uporządkowanie tarasu po intensywnym, letnim sezonie.

Zakonserwuj powierzchnię tarasu

Odpowiednio zakonserwowana powierzchnia tarasu będzie bardziej odporna na ewentualne uszkodzenia wywołane zimową pogodą i wahaniami temperatur.

Przede wszystkim po grillowym sezonie powierzchnię tarasu należy oczyścić z plam tłuszczu oraz osadu z węgla i sadzy. W większości przypadków, aby pozbyć się zabrudzeń, wystarczy porządnie zamieść taras miotłą o sztywnym włosiu. Jeśli to nie pomoże, użyj myjki ciśnieniowej lub środków chemicznych. W przypadku tych ostatnich, zachowaj szczególną ostrożność i wybieraj preparaty o łagodnym działaniu, aby nie zniszczyć powierzchni tarasu.

Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu tarasu przed niskimi temperaturami, deszczem i śniegiem. O ile taras wyłożony kostką brukową czy kamiennymi płytami będzie odporny na działanie czynników atmosferycznych, o tyle inne rodzaje nawierzchni wymagają już specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jeśli podłoga tarasu jest wykonana z drewna, wilgoć i mróz mogą spowodować pęknięcia i odkształcenia desek. Aby tego uniknąć można pomalować deski specjalnym olejem. Taki preparat impregnuje drewno oraz chroni je przed grzybami i promieniowaniem UV.

Jeśli taras jest wyłożony płytkami ceramicznymi, użyj silikonowego impregnatu, żeby zabezpieczyć przestrzenie między płytkami. Inaczej woda, zamarzając w szczelinach, może spowodować popękanie płytek.

Wyczyść grill

Jeśli nie chcesz, aby widok twojego grilla wyciągniętego z garażu w długi majowy weekend odebrał gościom apetyt, lepiej zadbaj o niego już teraz.

Czyszczenie grilla zacznij od jego rozkręcenia i umieszczenia elementów w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Po takiej "kąpieli" część zabrudzeń uda ci się usunąć szczotką lub ostrą ściereczką. Kiedy już to zrobisz, możesz sięgnąć po środki czyszczące, które pomogą usunąć najcięższe zabrudzenia.

Lepiej od gotowych specyfików sprawdzi się zwykła soda oczyszczona. Cienką warstwę proszku wysyp na grill i skrop wodą. Po kilku godzinach spłucz sodę i powtórz czynność. Resztki zabrudzeń możesz wyczyścić ręcznikiem papierowym.

Zadbaj o meble ogrodowe

Niezależnie od materiału, z jakiego są wykonane meble ogrodowe, po sezonie musisz je starannie umyć. Do tego wystarczy woda z mydłem lub dodatkiem płynu do naczyń oraz szmatka bądź ręcznik papierowy. Unikaj stosowania ostrych ściereczek i silnych środków czyszczących, ponieważ mogą zniszczyć powierzchnię mebli, zwłaszcza plastikowych.

Kiedy meble już wyschną, te wykonane z rattanu, bambusa czy egzotycznego drewna, przenieś w suche miejsce (np. do garażu czy pomieszczenia gospodarczego) i tam przechowuj przez zimę. Jeżeli nie posiadasz takiej przestrzeni, odpowiednio zabezpiecz meble impregnatem lub olejem, co uchroni je przed skutkami działania mrozu, deszczu i śniegu. Warto też osłonić je pokrowcami.

Meble stalowe, żeliwne i wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych bez obaw możesz pozostawić na zimę na zewnątrz.

Przed zimą zadbaj też o parasol ogrodowy i markizę. W jeden ze słonecznych dni, dokładnie umyj ich powierzchnię wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Przetrzyj również metalowe elementy, a gdy wyschną, pryskaj je silikonem w sprayu, zawiasy zaś naoliw. Pamiętaj, że przed złożeniem markiza i parasol muszą być całkowicie suche, inaczej w zwiniętym materiale mogą rozwinąć się grzyby i pleśnie.

Zabezpiecz rośliny

To rośliny przez całe lato stanowiły ozdobę twojego tarasu. Niektóre z nich, takie jak krzewy i byliny, mogą zimować na zewnątrz. Jednak jeśli chcesz, aby na wiosnę znów cieszyły oko, musisz odpowiednio je zabezpieczyć.

Przede wszystkim osłoń pojemnik, w którym hodujesz roślinę. Najprostszym sposobem jest włożenie doniczki do większego pojemnika, wyłożonego styropianem, gazetami lub ręcznikami papierowymi (pamiętaj, aby wyłożyć nimi również na dno pojemnika). Ziemię wokół rośliny zabezpiecz zaś korą lub trocinami czy suchymi liśćmi. Naziemne części rośliny okryj np. słomianymi matami.

Pojemniki z roślinami ułóż gęsto w zacisznym miejscu, tak by były jak najmniej narażone na gwałtowny wiatr czy opady deszczu. Pamiętaj o ich regularnym nawadnianiu.

Choć to latem najbardziej intensywnie korzysta się z tarasu, eksperci twierdzą, że właśnie jesień jest okresem, który ma kluczowe znaczenie dla tej części ogrodu. Wykorzystaj ten czas i poświęć jedno popołudnie na jego konserwację. Za kilka miesięcy docenisz efekty swojej pracy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas