Jakie soczewki wybrać przy astygmatyzmie?

Soczewki dla astygmatyków nie są już nowością, ale ich wybór wciąż nastręcza nam kłopotów. Dzieje się tak, ponieważ ich budowa jest zdecydowanie bardziej złożona niż w soczewkach dla krótko- i dalekowidzów. W jaki sposób dobrać odpowiednie?

Wybór soczewek przy astygmatyzmie nie jest łatwy
Wybór soczewek przy astygmatyzmie nie jest łatwy123RF/PICSEL

Wybór soczewek przy astygmatyzmie nie jest łatwy. Musi nam je dobrać  specjalista, gdyż osoby z niezbornością charakteryzuje nieregularny kształt rogówki i przeznaczone dla nich soczewki nie mają jednakowej grubości na całej powierzchni. Istotne jest więc nie tylko, by zdecydować, jak często chcemy soczewki wymieniać i ile planujemy za nie płacić, ale przede wszystkim, by właściwie dobrać parametry do wady.

Toryczne czy sferyczne?

Wiele osób z tą wadą jednocześnie jest krótko - lub dalekowidzami, dlatego u nich soczewki sferyczne faktycznie są w stanie poprawić jakość widzenia. Jednak większy astygmatyzm powinien być korygowany przy pomocy soczewek torycznych. Ich kształt jest asymetryczny, a oś cylindra korygującego powinna pokrywać się z osią astygmatyzmu, dlatego muszą zostać idealnie dopasowane do rogówki i nie powinny się rotować. Wszelkie rotacje wiążą się z utratą ostrości widzenia przez użytkownika. W nowoczesnych silikonowo-hydrożelowych soczewkach torycznych dzięki zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji problem został zminimalizowany.

Z balastem pryzmatycznym czy stabilizacją dynamiczną?

By zapobiec rotacjom soczewki na rogówce, stosuje się  wiele metod stabilizacji. Balast pryzmatyczny polega na obciążeniu dolnej części soczewki grubszą warstwą.. W najnowszych soczewkach z balastem pryzmatycznym punkty stabilizacyjne występują tylko na godzinie czwartej i ósmej, a przy dolnej krawędzi jej powierzchnia jest cieńsza.

Z kolei soczewka ze stabilizacją dynamiczną cieńsza jest od góry i dołu, a pogrubiona została strefa widzenia. Rotacji mają zapobiegać dociskające ją do gałki ocznej powieki. Im większa różnica grubości między sferami biegunowymi a centrum soczewki, tym lepsza jej stabilizacja.

Od kilku lat astygmatycy nie są już skazani wyłącznie na okulary, pojawiło się mnóstwo różnych typów soczewek przeznaczonych do korygowania ich wady
Od kilku lat astygmatycy nie są już skazani wyłącznie na okulary, pojawiło się mnóstwo różnych typów soczewek przeznaczonych do korygowania ich wady123RF/PICSEL

Wszystkie soczewki dla astygmatyków ze względu na nieregularny kształt mają nadrukowane znaczniki pozwalające określić ułożenie osi  astygmatyzmu. Czasem znajdują się one po jej bokach, niektórzy producenci umieszczają je w trzech punktach, inni tylko w jednym.

Konwencjonalne czy planowej wymiany?

Soczewki konwencjonalne zapisywane są przez specjalistów na okres od pół roku do roku. Należy je ściągać na noc i przestrzegać wszelkich zasad higieny. Powinniśmy je dezynfekować i trzymać w specjalnym płynie, a przed zakładaniem i ściąganiem musimy każdorazowo myć ręce. Nie wolno ich używać po upłynięciu terminu ważności. Soczewki konwencjonalne są tworzone z grubszych materiałów, których nie stosuje się już w produktach nowej generacji. zazwyczaj przepisuje się je osobom z wysokimi wadami wzroku  lub nietypowymi parametrami geometrii gałki ocznej, gdyż tworzone są na zamówienie.

.

Najczęściej specjaliści zalecają soczewki planowanej wymiany, czyli jednodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne. Nowoczesne materiały gwarantują wysoką przepuszczalność tlenu, dlatego niektóre z tych soczewek można nosić bez przerwy w dzień i w nocy przez okres 30 dni. Coraz więcej osób przekonuje się również do soczewek jednodniowych, które wieczorem wyrzuca się do kosza, a rano zakłada nowe. Dzięki temu nie trzeba ich pielęgnować.

Od kilku lat astygmatycy nie są już skazani wyłącznie na okulary, pojawiło się mnóstwo różnych typów soczewek przeznaczonych do korygowania ich wady. Na szczęście nie jesteśmy skazani na wybór w ciemno. Warto wiedzieć, czym różnią się od siebie poszczególne warianty, ale to specjalista powinien służyć wsparciem i pomóc właściwie dobrać soczewki.

Artykuł powstał we współpracy z marką Alcon

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas