Dieta przy problemach z nietrzymaniem moczu. Co jeść, z czego zrezygnować?

Lekarze są zgodni, że w przypadku łagodnych i średniozaawansowanych postaci wysiłkowego nietrzymania moczu warto w pierwszej kolejności stosować niefarmakologiczne metody leczenia. Jedną z nich jest zmiana nawyków żywieniowych. Postanowiliśmy w związku z tym sprawdzić, co trzeba jeść, a jakich produktów należy się wystrzegać, aby ograniczyć objawy charakterystyczne dla nietrzymania moczu.

Zmiana nawyków żywieniowych może pomóc w ograniczeniu objawów nietrzymania moczu
Zmiana nawyków żywieniowych może pomóc w ograniczeniu objawów nietrzymania moczu 123RF/PICSEL

Modyfikacja dotychczasowych nawyków żywieniowych na bardziej racjonalne stanowi jedną z najtańszych i najłatwiej dostępnych metod terapii wysiłkowego nietrzymania moczu. Pełnowartościowa, urozmaicona dieta pozwala wyregulować rytm wypróżnień i uniknąć zaparć, które bywają istotną przyczyną problemów z pęcherzem. Trzeba bowiem wyjaśnić, że obstrukcje i związane z nimi długotrwałe zaleganie treści jelitowej mogą doprowadzić do rozciągnięcia końcowego odcinka przewodu pokarmowego, który może z kolei zacząć uciskać na pęcherz, podrażniając go i zmniejszając jego objętość. Bezpośrednim tego objawem będą częstomocz oraz trudności z utrzymaniem moczu, nasilające się zwykle w trakcie kaszlu, kichania, czynności związanych z dużym wysiłkiem fizycznym czy uprawianiu sportu.

Może się również zdarzyć, że końcowy odcinek przewodu pokarmowego, rozciągnięty pod wpływem zalegającej w nim zawartości, zacznie uciskać na cewkę moczową w taki sposób, że trudniej będzie nam oddać mocz. Może to w rezultacie prowadzić do notorycznego przekraczania naturalnej, fizjologicznej pojemności pęcherza, a w konsekwencji do wystąpienia tzw. nietrzymania moczu z przepełnienia.

Wysoka masa ciała i używki a nietrzymanie moczu

Do wystąpienia objawów typowych dla wysiłkowego nietrzymania moczu mogą również doprowadzić nadwaga i otyłość. Problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi przyczyniają się do osłabienia mięśni dna macicy i, w konsekwencji, do obniżenia znajdujących się w jej wnętrzu narządów. Chcąc ograniczyć dolegliwości związane z wysiłkowym nietrzymaniem moczu warto w związku z tym zadbać o zmniejszenie masy ciała. Jak wynika z badań, redukcja wagi o 5-10 proc. zmniejsza ilość epizodów związanych z nietrzymaniem moczu o co najmniej 50 proc. Tak długo, jak dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych nie przestaną nam doskwierać, możemy stosować dyskretne wkładki i podpaski higieniczne - takie jak np. TENA Lady, które chronią przed nieprzyjemnym zapachem i zapewniają długotrwałe uczucie suchości.

Co trzecia Polka ma tę przypadłość. Jak wygląda ich dzień?

W opanowaniu objawów wysiłkowego nietrzymania moczu pomóc może także ograniczenie spożycia alkoholu (zaburza działanie neuroprzekaźników koordynujących pracę mózgu i układu moczowego) i rezygnacja z palenia papierosów. Warto także unikać picia kawy i napojów energetycznych o dużej zawartości kofeiny. Mają one bowiem działanie moczopędne, mogą także prowadzić do podrażnień i nadreaktywności pęcherza (co ciekawe, w ten sam sposób na dolne drogi moczowe oddziałują również cytrusy oraz wyciskane z nich soki).

Zmień dietę i popraw swój komfort życia

W jadłospisie, który pozwoli nam ograniczyć dolegliwości ze strony układu moczowego, powinny się przede wszystkim znaleźć produkty zawierające odpowiednią dawkę błonnika, białek budulcowych i witamin. Nie mniej ważne są artykuły spożywcze będące źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (takich, jak np. kwasy omega-3), oraz istotnych mikro- i makroskładników, do których należą m.in. jod, selen, fluor, cynk, żelazo czy - zwłaszcza! - wapń i magnez (pierwiastki te regulują m.in. pracę układu mięśniowego i nerwowego).

Wymienione substancje znajdziemy m.in. w surowych owocach i warzywach, produktach powstałych wskutek fermentacji mlekowej (kiszonki, kefiry, maślanki), rybach i owocach morza, mleku i nabiale, orzechach, nasionach, kiełkach, roślinach strączkowych, a także w ziołach, przyprawach i nierafinowanych olejach. Zmianie nawyków dietetycznych powinna prócz tego towarzyszyć rezygnacja z białego cukru, ze słodyczy i gazowanych, "kolorowych" napojów oraz ze słonych przekąsek, białych makaronów i jasnego pieczywa. Niewskazane jest także spożywanie żywności garmażeryjnej oraz "szybkiej" i wysoko przetworzonej.

Bibliografia

S. Bender, J. Borowski, T. Borkowski, C. Torz, P. Radziszewski, Nietrzymanie moczu, "Medycyna po Dyplomie" 2011, nr 6, s. 73-80

M. Ptak, H. Mosiejczuk, A. Szylińska, I. Rotter, Wpływ wysiłkowego nietrzymania moczu stopnia I na aktywność ruchową kobiet w zależności od stanu odżywienia określonego za pomocą wskaźnika masy ciała, Pomeranian Journal of Life Sciences 2016, nr 1, s. 67-71.

Artykuł powstał we współpracy z marką TENA Lady

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas