Jak dobrać prawidłową szczoteczkę i pastę

Zanim kupimy szczoteczkę i pastę do zębów, dobrze zastanówmy się nad ich wyborem. Pamiętajmy, że to nasze podstawowe narzędzia w walce z próchnicą i chorobami jamy ustnej, dlatego tak ważne jest, by były one dobrze dobrane do naszych indywidualnych potrzeb i wieku. Nie zapominajmy także o płynie do płukania ust - dotrze on do każdego, nawet trudno dostępnego, zakamarka.

Prawidłowo wyprofilowana rączka musi mieć odpowiednią długość i ergonomiczny kształt
Prawidłowo wyprofilowana rączka musi mieć odpowiednią długość i ergonomiczny kształt123RF/PICSEL

Pierwszą szczoteczkę do zębów wynaleziono w Chinach około 1498 roku, pierwsza pasta w tubce została natomiast sprzedana w 1896 roku przez firmę "Colgate & Company". Dziś producenci prześcigają się w ich udoskonalaniu, co powoduje, iż na rynku jest naprawdę ogromny wybór, a tym samym możemy mieć problem z dokonaniem właściwego zakupu.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę?

Przy zakupie szczoteczki zwrócić uwagę powinniśmy na: rączkę, kształt główki, a także ułożenie włosia i rodzaj włókien. Pamiętajmy także o tym, iż szczoteczka powinna być dostosowana do wieku użytkownika - inną szczoteczkę wybierzemy dla dziecka, a inną dla osoby dorosłej.

Prawidłowo wyprofilowana rączka musi mieć odpowiednią długość i ergonomiczny kształt. Rączka szczoteczki dla dzieci powinna mieć około 11-13 cm długości, a dla dorosłych - 15-17 cm. Jeśli chodzi o kształt - rączka powinna być wygięta w miejscu uchwytu oraz cieńsza i bardziej elastyczna w pobliżu główki. Ważne jest także, by szczoteczka podczas mycia nie wyślizgiwała się nam z rąk. Zapobiegną temu umieszczone na rączce elementy antypoślizgowe.

Główka szczoteczki najlepiej, by była względnie mała (dla dzieci o długości 2-2,5 cm, a dla dorosłych 2,5-3 cm) - dzięki temu swobodnie dotrze do wszystkich, nawet trudno dostępnych, miejsc w jamie ustnej. Zwróćmy także uwagę, czy ma zaokrąglone brzegi oraz czy pęczki włosia są umieszczone jak najbliżej krawędzi. Podczas czyszczenia główka szczoteczki powinna obejmować zasięgiem dwa do trzech przyległych do siebie zębów.

Ze względu na twardość włosia, szczoteczki dzielimy na: miękkie, średnie i twarde. Włosie miękkie przeznaczone jest głównie dla dzieci oraz osób, które mają problemy z wrażliwymi dziąsłami. Włosie średnie - najczęściej polecane -  stanowi kompromis pomiędzy ochroną dziąseł, a dbałością o oczyszczanie zębów. Szczoteczki z twardym włosiem zdają natomiast egzamin, gdy nasze dziąsła są zdrowe i odporne, a zęby narażone na nadmiernie gromadzący się osad i kamień nazębny (na przykład zęby palaczy). Należy jednak bardzo uważać na technikę szczotkowania, aby twardą szczotką nie spowodować urazu dziąseł czy zbyt dużym naciskiem nie powodować nadmiernego ścierania szkliwa.

Jeśli chodzi o rodzaj włókien szczoteczki, dzielimy je na czyszczące - zaokrąglone i wykonane z gładko zakończonego tworzywa sztucznego - oraz polerujące - usuwają osad oraz nadają powierzchni zębów gładkość i połysk.

Pamiętajmy, że szczoteczkę do zębów należy wymieniać co 2 - 3 miesiące. Niestety, jak wykazało badanie wykonane na zlecenie firmy Colgate-Palmolive Poland, tylko co czwarty badany Polak zmienia szczoteczkę raz na kwartał, a tylko co dziesiąty - średnio co dwa miesiące.

Alternatywą dla szczoteczek tradycyjnych są szczoteczki elektryczne. Pomocne będą one zwłaszcza dla osób, które mają trudności ze szczotkowaniem lub ograniczoną sprawność manualną.

Jaką pastę do zębów wybrać?

Wybór past do zębów jest na rynku olbrzymi, a ich zawartość bardzo podobna. Zawierają środki barwiące, zapachowe, konserwujące, smakowe i pieniące, a także składnik aktywne. I to ich zawartość, a zwłaszcza na zawartość fluoru sprawia, iż nasze zęby są odporne na działanie bakterii próchnicotwórczych.

Najlepiej wybrać taką pastę, w której zawartość fluoru, podawana zwykle w jednostkach ppm, parts per milion, wynosi od 1000 ppm do 1500 ppm dla dorosłych i 1000 ppm dla dzieci od 2. roku życia do 6. lat. Dzieci, które mają więcej niż 6 lat, mogą używać tej samej pasty co dorośli.

Przede wszystkim jednak pastę powinniśmy dobrać do właściwości naszych zębów i dziąseł oraz ich ewentualnych schorzeń. Pasta wybielająca zęby skuteczniej usunie przebarwienia niż tradycyjna - zawiera bowiem specjalne substancje chemiczne lub środki polerujące - ale będzie niewskazana na przykład dla osób mających wrażliwe zęby lub paradontozę.

Dotrze tam, gdzie szczoteczka nie sięga

Dobra pasta i szczoteczka to połowa sukcesu. Pamiętajmy jednak o tym, iż bakterie znajdują się nie tylko na zębach, ale także na policzkach, języku i w przestrzeniach międzyzębowych. Jeśli więc zależy nam na kompleksowej ochronie,  warto stosować również płyn do jamy ustnej.

Pomoże nam on oczyścić błony śluzowe policzków oraz języka, wzmocni szkliwo zębów i zmniejszy ich nadwrażliwość,  a także zapobiegnie powstawaniu osadu nazębnego i ułatwi utrzymanie odpowiedniego pH w ustach.

Zazwyczaj płyn do płukania ust stosujemy po szczotkowaniu, istnieją jednak także i takie, które zmiękczają osad na zębach - powinniśmy używać ich tuż przed tym, gdy chwycimy szczoteczkę i pastę w dłoń. Pamiętajmy, iż płukanie jamy ustnej powinno trwać minimum 30 sekund!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas