Pasty, płyny i szczoteczki do zadań specjalnych

Aby móc cieszyć się pięknymi zębami, warto poświęcić kilka chwil na ich pielęgnację. Regularne szczotkowanie pomaga nie tylko je wybielić, ale – przede wszystkim – nie dopuścić do rozwoju poważnych chorób, które mogą doprowadzić nawet do… wypadania zębów.

Przede wszystkim regularnie szczotkuj zęby
Przede wszystkim regularnie szczotkuj zęby123RF/PICSEL

Po pierwsze: Nadwrażliwość zębów

Ból, którego powodem jest nadwrażliwość zębów, pojawia się nagle: podczas jedzenia lodów lub słodyczy, kwaśnych posiłków, dotykania zębów, a nawet oddychania mroźnym powietrzem. Nic w tym dziwnego - statystyki pokazują, że do bodźców najczęściej aktywujących ból należą: zimno (75 proc.), dotyk (25 proc.) i słodkie jedzenie (16 proc.).

Dlaczego jednak ból pojawia się tylko u niektórych osób? Wszystkiemu winna jest odsłonięta zębina (tkanka leżąca pod szkliwem, która chronią miazgę zęba przed szkodliwymi czynnikami), która na szkodliwe bodźce reaguje bólem. Na nadwrażliwość cierpi około 25 proc. mieszkańców krajów rozwiniętych, dlatego warto wiedzieć, jakie są jej przyczyny.

Do najczęstszych zaliczamy: odsłonięcie korzenia zęba (m.in. w wyniku nieprawidłowego szczotkowania), erozję szkliwa (spowodowaną wiekiem lub nieprawidłowa dietą) i zabiegi dentystyczne (np. profesjonalne czyszczenie zębów). Nadwrażliwości nie należy lekceważyć.

Jak możesz sobie pomóc?

Większość osób, które cierpią z powodu nadwrażliwości, stara się unikać pokarmów, które powodują ból: zimnych napojów, lodów, gorących potraw, dań mocno przyprawionych. Jednak taka strategia może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, trudno bowiem unikać oddychania na mrozie czy kontaktu z zimną wodą (np. na wakacjach).

Dlatego warto sięgnąć po specjalistyczne pasty. Regularnie stosowane zamykają kanaliki zębiny, więc powodują, że bodźce, które jeszcze niedawno wywoływały ból, stają się obojętne. Nie bez znaczenia są również specjalnie wyprofilowane szczoteczki oraz płyny do płukania jamy ustnej, które działają łagodząco.

Po drugie: Choroby dziąseł

Zaczerwienienie, obrzęk, ból, swędzenie, krwawienie, cofanie się (recesja) - to wszystko objawy chorób dziąseł, które są oznaką ich zapalenia (podrażnienie tkanki dziąsła powodowane przez toksyny produkowane przez bakterie płytki nazębnej), a mogą skończyć na zaawansowanej paradontozie i wypadaniu zębów.

Co jest ich przyczyną? Wspomniana już płytka nazębna (inaczej: płytka bakteryjna), czyli miękki nalot przylegający do powierzchni zęba - można łatwo wyczuć językiem - po szczotkowaniu zęby są idealnie gładkie, a po kilku godzinach zaczynają być szorstkie. Płytkę można łatwo usunąć podczas szczotkowania, jeśli jednak przez dłuższy czas osadza się na zębach (także pomimo mycia - łatwo zbiera się także w miejscach, do których szczoteczki nie mają dostępu, dlatego warto sięgać po nić dentystyczną) bakterie produkują toksyny, które podrażniają dziąsła. Z czasem coraz bardziej osłabione dziąsła odsłaniają szyjki zębów, tworzą się też "kieszonki przyzębne", w których gromadzą się bakterie odpowiedzialne za proces zapalny.

Jak możesz sobie pomóc?

Przede wszystkim regularnie (przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku) szczotkując zęby i stosując płyn do płukania, który usunie resztki pokarmów i zniszczy bakterie do których nie dotarła szczoteczka. Oczywiście bardzo ważne są również wizyty u stomatologa - warto do niego zajrzeć przynajmniej dwa razy w roku.

Po trzecie: Osad i przebarwienia

Picie kawy i herbaty, palenie tytoniu, płytka nazębna, a nawet przyjmowanie niektórych leków (szczególnie preparatów żelaza) może powodować przebarwienia szkliwa. Zmiany koloru zębów spowodowane chorobami lub urazami mechanicznymi są niemożliwe do usunięcia w domu (tu bezwzględnie należy skorzystać z konsultacji u stomatologa), jednak większości przebarwień pochodzenia zewnętrznego można pozbyć się... szczotkując zęby.

Część osób boi się, że pasty wybielające niszczą szkliwo i podrażniają dziąsła. Należy jednak pamiętać, że obecnie na rynku dostępne są wyłącznie pasty nowszej generacji, które zdobyły wszystkie wymagane atesty. Co więcej, część aktywnych składników, które są w nich zawarte, do niedawna wykorzystywana była wyłącznie w gabinetach stomatologicznych, co daje gwarancję ich skuteczności, bo zostały dokładnie przetestowane.

Jak możesz sobie pomóc?

Zanim postanowisz wybielić zęby upewnij się, że są zdrowe. Jeżeli tak - a twoje przebarwienia są spowodowane przede wszystkim przez pokarmy, wybierz skuteczną pastę wybielającą, która, stosowana regularnie, pozwala wybielić zęby o jednej odcień w... tydzień i dobrą szczoteczkę.

Nie zapominaj również o płynie do płukania jamy ustnej, ponieważ produkty wybielające działają dwutorowo - po pierwsze: usuwają istniejące przebarwienia, po drugie: nie pozwalają na osadzanie się płytki nazębnej, która również powoduje przebarwienia. Oczywiście nie musisz rezygnować z ulubionych napojów, pamiętaj jednak, żeby po wypiciu kawy przepłukać usta wodą, a jeszcze lepiej - umyć je.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas