Techniki szczotkowania zębów

Choć jest to czynność, której uczymy się już w dzieciństwie i którą wykonuje właściwie każdy, wciąż sporo osób szczotkuje zęby w niewłaściwy sposób.

Aby unikać przykrych konsekwencji, warto jest się zapoznać z technikami szczotkowania
Aby unikać przykrych konsekwencji, warto jest się zapoznać z technikami szczotkowania© Photogenica

O ile regularne i prawidłowe czyszczenie zębów może zaoszczędzić nam nieprzyjemnych (również dla portfela) wizyt u dentysty, to błędy popełniane podczas szczotkowania mogą wywołać wręcz przeciwny efekt -uszkodzić szkliwo lub wrażliwą tkankę przyzębia.

Aby unikać przykrych konsekwencji, warto jest się zapoznać z technikami szczotkowania, wybrać właściwą dla siebie i stosować ją regularnie. Podczas szczotkowania nie należy pomijać trudno dostępnych miejsc.

Ile minut to robisz?

Wydaje się, że dwie minuty to nie wiele, a jednak większość osób czyści zęby znacznie krócej! Sprawdź ze stoperem, jak długo to robisz i jeśli twój wynik jest krótszy niż 2 minuty, postaraj się zmienić ten nawyk. Dwie minuty to czas niezbędny do prawidłowego szczotkowania.

Czyść zęby w następującej kolejności: zacznij od wewnętrznych powierzchni (od strony języka) zębów górnych a następnie dolnych, przejdź do zewnętrznych powierzchni (od strony policzka) zębów górnych a następnie dolnych, na końcu wyczyść powierzchnie żujące.

Metoda okrężna Fonesa

Jest to łatwa metoda, dlatego zaleca się ją dzieciom. Jest ona jednak mało skuteczna w usuwaniu zanieczyszczeń spomiędzy zębów. Metoda polega na wykonywaniu ruchów okrężnych, szczoteczka jest ustawiona pod kątem prostym w stosunku do zębów.

Metoda roll (wymiatająca)

Jest to metoda polecana osobom cierpiącym na choroby przyzębia, a jej zaletą jest to, że nie pogarsza stanu dziąseł i jest stosunkowo prosta. Jest to metoda "dziąsła - zęby".

Szczoteczkę przystawiamy do dziąseł pod kątem 45 stopni, a następnie okręcamy w kierunku brzegu zęba ruchem obrotowo-wymiatającym. Włosie szczoteczki przesuwa się od dziąsła po koronie zęba, pomijając okolicę przy szyjce zęba i nie podrażniając jej (ważne przy chorobach przyzębia). Aby zwiększyć skuteczność tej metody, ruch powtarzamy 3-4 razy w tym samym miejscu.

Dla dorosłych o zdrowym przyzębiu polecane jest połączenie metody roll i Fonesa.

Metoda wibracyjna Chartersa

Łączy oczyszczanie zębów z delikatnym masażem dziąseł, ale najlepiej uczyć się jej pod okiem stomatologa, gdyż nieprawidłowo wykonana może przynieść szkody. Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni włosiem w kierunku brzegu zęba (np. przy czyszczeniu zębów dolnych włosie skierowane jest lekko do góry). Włosie szczoteczki przylega zarówno do dziąsła, jak i powierzchni zęba. Czyścimy ruchami okrężnymi, lekko dociskając dziąsło.

Metoda wibracyjna Stillmanna

Tu, podobnie jak w poprzedniej metodzie, oprócz oczyszczania lekko masuje się dziąsła. Szczoteczka ustawiana jest pod kątem 45 stopni, ale tym razem włosiem w kierunku dziąseł. Szczoteczkę przykłada się tak, aby włosie dotykało częściowo dziąseł, częściowo koron zębowych. Obraca się ją tak, aby włosie "wymiatało" zanieczyszczenia w kierunku brzegu zęba, jednocześnie nadając ruchowi lekko wibracyjny charakter.

Metoda wibracyjna Bassa

Do jej wykonywania zalecane są wyłącznie szczoteczki miękkie wielopęczkowe. Jest to metoda dosyć trudna, ponieważ należy ją wykonywać wyjątkowo delikatnie i ostrożnie, popełnione błędy mogą spowodować uszkodzenie przyzębia. Jest ona natomiast skuteczna w usuwaniu płytki bakteryjnej z kieszonek dziąsłowych.

Szczoteczkę należy przystawić pod kątem 45 stopni do szyjek zębowych i wykonywać niewielkie poziome wibrujące ruchy. W jednym miejscu wykonuje się 5 serii składających się z około 30 takich ruchów drgająco-wibrujących.

Metody: pionowa i pozioma

Metodę ponową stosujemy do oczyszczania powierzchni językowych zębów przednich. Szczoteczkę przystawiamy pionowo i przesuwamy ruchem "wymiatającym" w kierunku brzegów siecznych. Metoda pozioma służy do oczyszczania powierzchni żujących i jest bardzo prosta. Wystarczy poruszać szczoteczką w przód i w tył.

Szorowanie

Chociaż ta metoda ma więcej wad niż zalet, jest chyba najczęściej stosowana. Jej jedyny plus polega na tym, że jest łatwa - polega na przesuwaniu szczoteczki w poziomie.
Lista minusów jest znacznie dłuższa: słaba skuteczność, nie oczyszcza przestrzeni międzyzębowych, może uszkodzić szkliwo i okolice przyzębia. Zamiast niej lepiej samodzielnie wybrać którąś z powyższych, lub zapytać stomatologa, którą nam zaleca.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas