Śniadanie bez tajemnic

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. I to od niego zależy, jak człowiek będzie funkcjonował w ciągu dnia.

Po kilku godzinach snu, organizm potrzebuje składników, które dadzą energię i pobudzą organizm do działania
Po kilku godzinach snu, organizm potrzebuje składników, które dadzą energię i pobudzą organizm do działaniaPicsel123RF/PICSEL

Prawdą jest, że bardzo trudno jest się zebrać do przygotowania i zjedzenia pierwszego posiłku tuż po przebudzeniu. Zwykle większość osób rano marzy tylko o tym, aby dłużej poleżeć w łóżku, a śniadanie odkładają na później. I nieco racji mają. Specjaliści sugerują, żeby śniadanie zjeść najpóźniej 1-2 godziny po przebudzeniu, ale jeszcze przed wyjściem z domu. Jedzenie zatrzyma wydzielanie soków trawiennych, a mózg dostanie dawkę energii, która jest potrzebna do sprawnego działania.

Bardzo dobrze o tym wiedzieli Anglicy, którzy już w czasach rewolucji przemysłowej stawiali na śniadania. Robotnicy czy rolnicy wstający o poranku do pracy mieli możliwość jedzenia zazwyczaj tylko jednego ciepłego i obfitego posiłku dziennie. Śniadanie obfitujące w tłuszcz i kalorie miało być dla nich źródłem energii aż do wieczora, kiedy to wracali do domu, aby spożyć wieczorny posiłek.

Mitem jest, że organizm nie spali całego śniadania. Po kilku godzinach snu, organizm potrzebuje składników, które dadzą energię i pobudzą organizm do działania. Składniki muszą być jak najbardziej wartościowe, ale też odpowiednio dobrane do charakteru pracy. Jeśli organizm otrzyma odpowiednie ilości białka, węglowodanów i tłuszczów to spali je w całości. Gorzej, jeśli posiłek nie jest zbilansowany, a co gorsze jeśli ze śniadania rezygnujemy w ogóle.

Waga i metabolizm

To, że nie jedząc śniadania łatwiej stracimy na wadze również jest mitem. Głodówka z samego rana nie sprzyja odchudzaniu. Brak śniadania lub jedynie zjedzenie symbolicznej porcji zaostrza jedynie apetyt i zwiększa pragnienie na podjadanie między posiłkami.

Faktem jest, że śniadania są w stanie pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi. Są albowiem posiłkiem, który napędza metabolizm organizmu. Gdy działa on na swoim maksymalnym poziomie, ciało spala kalorie znacznie szybciej.

Nie należy jednak przesadzać w drugą stronę. Śniadanie nie może być jedynym dużym posiłkiem w ciągu dnia. Pierwszy posiłek powinien stanowić od 25 do 30 procent całodziennej energii, którą powinniśmy dostarczyć do organizmu. Jeśli przesadzimy organizm może nie nadążać z przetwarzaniem składników odżywczych, co grozi otyłością.

Ważne jest też zachowanie proporcji. Właściwa dieta to 10-14 procent energii pochodzącej z białka, 30 procent z tłuszczu i około 60 procent z węglowodanów.

Pobudka!

Kolejną zaletą śniadań jest to, że stawiają one na nogi. Badania naukowe dowodzą, że osoby, które zaczynają dzień od pożywnego śniadania mają znacznie więcej energii i nie są tak ospałe jak te, które wyszły z domu bez posiłku.

Ważne jest, aby nie jeść na śniadanie byle czego. Pączek czy drożdżówka nie pobudzi organizmu do działania. W takim przypadku lepiej zjeść kromkę ciemnego piewczywa z dżemem.

Zero stresu

Śniadanie jest ważne również z innych powodów - może nawet bardziej zadziwiających. Zjedzenie porannego posiłku redukuje stres i poprawia koncentrację oraz pamięć.

Nie ulega wątpliwości, że śniadanie jest ważne, jednak wiele osób nie ma świadomości, jak ogromny wpływ na codzienne życie ma to, co zje się po przebudzeniu. Jeśli nie będziemy zapominali o porannym posiłku, unikniemy nagłych, niespodziewanych spadków poziomu glukozy, które doprowadzają do  przejadania się Jedząc odpowiedzialnie dostarczamy organizmowi węglowodanów, białka, tłuszczów, witamin i soli mineralnych. Z tych porannych zapasów będzie korzystał, kiedy będzie tylko potrzebował.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas