Nowoczesna łazienka: Jak ją urządzić

To tutaj codziennie robisz i zmywasz makijaż. To tutaj możesz zrelaksować się po dniu pełnym stresów. To tutaj, za pomocą kosmetyków, walczysz z niedoskonałościami. Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Podpowiadamy, jak urządzić ją tak, żeby najlepiej spełniała swoje funkcje.

Początek remontu lub prace wykończeniowe to najlepszy moment, by ustalić, jak ma wyglądać nasza wymarzona łazienka
Początek remontu lub prace wykończeniowe to najlepszy moment, by ustalić, jak ma wyglądać nasza wymarzona łazienka123RF/PICSEL

Niezależnie od tego, czy masz małą, czy dużą łazienkę, możesz urządzić ją tak, żeby była nie tylko ładna, ale i funkcjonalna. Jak się do tego zabrać?

Po pierwsze: Kolory i wzory

Na początku zastanów się, jaki styl ma mieć twoja łazienka. Romantyczny? Nowoczesny? Industrialny? Od odpowiedzi na to pytanie zależeć będzie kolorystyka pomieszczenia. Jeśli trudno ci się zdecydować, lub należysz do osób, które często zmieniają wystrój wnętrz, postaw na neutralne kolory - biel, czerń, beż. Takie "tło" sprawi, że bez problemu będziesz mogła zmienić wygląd łazienki wymieniając dodatki. Jeśli jednak zdecydujesz się na określony styl, pamiętaj o tym, że powinnaś być konsekwentna: wszystko, od podłóg, przez meble, na dodatkach kończąc,  powinno do siebie pasować.

Nasza rada: Nie podążaj (ślepo) za modą. Nawet jeśli wiesz, że modne są białe łazienki i w każdym salonie sprzedawcy przekonują cię, że też powinnaś taką mieć. Jeśli ci się nie podoba - nie zgadzaj się. W łazience spędzamy codziennie sporo czasu, dlatego powinnaś dobrze się w niej czuć.

Po drugie: Wanna czy kabina

To jedna z najważniejszych i najtrudniejszych decyzji, jaką przyjdzie ci podjąć (chyba, że metraż łazienki pozwoli na zamontowanie i jednego, i drugiego). Zwolennicy prysznica przekonują, że  kabiny zajmują mniej miejsca, są łatwiejsze w czyszczeniu i pozwalają oszczędzać wodę. Zwolennicy wanien doceniają z kolei to, że mogą się zrelaksować w kąpieli, a także używać jej podczas prania (np. do namaczania pościeli). Jeśli nie potrafisz się zdecydować, wyjściem z sytuacji będzie zakup wanny, do której domontujesz szklany parawan. Stojąc w jednej części wanny możesz brać klasyczny prysznic (warto wtedy zainwestować w deszczownicę),  ale nie musisz całkowicie rezygnować z udogodnień, które gwarantuje posiadanie wanny.

Po trzecie: Bidet

W nowoczesnej łazience obok toalety powinien stać także bidet. Wielkością przypomina muszlę klozetową, ale działa bardziej jak umywalka. Po każdym skorzystaniu z toalety będziesz mogła się podmyć usuwając bakterie, które mogą wywołać podrażnienia lub choroby okolic intymnych. Jeśli twoja łazienka jest za mała, żeby zamontować w niej bidet, z powodzeniem możesz go zastąpić kupując nawilżany papier toaletowy, który dokładnie oczyści wrażliwe okolice i sprawi, że poczujesz się świeżo. Dzięki odpowiedniemu pH taki papier pomoże zachować równowagę okolic intymnych. Można go też spłukiwać w toalecie, więc nie musisz się obawiać, że zatka odpływ.

Po czwarte: Oświetlenie

Wybór odpowiedniego oświetlenia łazienki również nie jest sprawą prostą. Dlaczego? Ponieważ łazienka powinna być i jasno oświetlona, i przytulna. Jak osiągnąć taki efekt? Najlepiej będzie zamontować lampy wiszące, które oświetlą pomieszczenie z góry i lampy ścienne  (nad lustrem, co ułatwi codzienne malowanie się i golenie). Żeby łazienka wydawała się bardziej przytulna, warto zainwestować w listwy oświetleniowe, które dają delikatne światło. Można je zainstalować pod wanną, wtedy - jeśli zgasisz inne lampy górne, w łazience będzie panował przyjemny półmrok, który pomoże się zrelaksować (np. podczas kąpieli).

Wanna czy kabina prysznicowa? A może... i wanna, i kabina?
Wanna czy kabina prysznicowa? A może... i wanna, i kabina?123RF/PICSEL

Po piąte: Półki, półeczki i schowki

Wygląd łazienki to nie wszystko. Jeśli nie będzie funkcjonalna, szybko się zagraci i przestanie być miejscem, w którym można odpocząć. Dlatego warto ją mądrze zaprojektować. W szafce pod zlewem powinno znaleźć się miejsce na zapasy środków higienicznych (papieru toaletowego, patyczków i płatków higienicznych, podpasek itp.). Dzięki temu zawsze będą pod ręką, a ty będziesz mogła na bieżąco sprawdzać, czy nie trzeba czegoś dokupić. Nawilżany papier toaletowy najlepiej przechowywać na półce blisko toalety - dzięki temu będziesz go miała zawsze pod ręką obok rolki standardowego papieru. Jeśli w twojej łazience znajdzie się na to miejsce, rekomendujemy zabudowanie pralki. Dzięki temu sprzęt nie będzie się kurzył i brudził, a ty zyskasz miejsce na przechowywanie środków czystości (proszków, płynów do płukania, detergentów).

Po szóste: Nie wszystko w ukryciu

Są rzeczy, które nie powinny stać na widoku - należą do nich środki czystości czy środki higieniczne. Pamiętaj jednak, że nie warto chować wszystkiego - kosmetyki w ładnych opakowaniach, ozdobne puszki (np. na proszek) czy dozowniki, eleganckie ręczniki - to wszystko doda łazience charakteru i sprawi, że będzie wyglądała przytulnie. Dawniej w łazienkach nie było miejsca na tzw. bibeloty i ozdoby, ale dziś to się zmienia. Efektowna figurka, wazon czy nawet grafika w ramce na pewno ożywią łazienkę i sprawią, że będzie bardziej "w twoim stylu".

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas