Praktyczne porady na smak wody

Jeszcze 10 lat temu jakość wody wodociągowej w Polsce pozostawiała wiele do życzenia. I z tego właśnie okresu pochodzą przestrogi naszych rodziców, by nie pić wody z kranu, bo powoduje choroby. Jednak na przestrzeni lat naprawdę sporo się zmieniło w tej kwestii.

Nie będziemy musieli już obawiać się picia wody prosto z kranu
Nie będziemy musieli już obawiać się picia wody prosto z kranu123RF/PICSEL

Jakość wody uległa znacznej poprawie przede wszystkim dzięki inwestycjom poczynionym w miejskich wodociągach, regularnym monitoringom jakości wody oraz przepisom i normom narzuconym przez Unię Europejską. Mimo wszystko my nadal boimy się wypić chociażby szklankę "kranówy". Zupełnie niepotrzebnie.

Jeżeli chcemy cieszyć się wodą z kranu o wysokich walorach smakowych bez lęku - bo w zasadzie, możemy zadbać o to we własnym zakresie. W jaki sposób? Zainwestować niewielkie pieniądze w domowy filtr do wody.

A co zmieni filtr? Poprawi smak wody i jej właściwości

Nie będziemy musieli już obawiać się picia wody prosto z kranu. Co więcej, będziemy mogli ją pić także bez przegotowania. Filtrowana woda pomimo redukcji wybranych minerałów nie jest ich pozbawiona. Ich obecność sprawia, że woda jest nadal smaczna i zdrowa. Dzięki filtracji woda z kranu odzyskuje czystość i naturalny świeży smak. Tej samej wody możesz bez obaw używać do przygotowywania napojów na bazie soków i syropów, a także kompotów i zup.

Wysoka twardość wody przeszkadza w zaparzaniu herbaty i kawy - nie pozwala w pełni wydobyć ich smaku i aromatu. Co więcej, powoduje powstawanie na powierzchni herbaty nieapetycznego kożucha. Dzięki filtracji pozbędziemy się tego problemu. Pozbędziemy się nawet dwóch -  filtrując wodę zapobiegniemy także powstawaniu kamienia w czajniku.

Z filtrami oszczędzamy także czas i pieniądze. Korzystamy z wody wysokiej jakości bez wychodzenia z domu. Przefiltrowana woda chroni urządzenia AGD przed osadzaniem się kamienia, dzięki czemu zużywają mniej prądu i mniej się niszczą.

Rodzaje filtrów do wody pitnej

Oto kilka podstawowych rodzajów filtrów przeznaczonych do filtracji wody w domu.

Filtry dzbankowe - to filtry grawitacyjne wyposażone w wymienny wkład filtrujący. Jest to najprostszy i najtańszy system filtrujący o stosunkowo szerokim spektrum działania, bo wyposażony jest zarówno we wkład mechaniczny, węglowy oraz zmiękczający. Dzięki temu filtry dzbankowe skutecznie radzą sobie z problemami wody wodociągowej. Wkłady mają również dodatek srebra zabezpieczający wodę stojącą przed rozwojem bakterii przez 24 godziny.

Systemy dzbankowe nie wymagają instalacji i są niezwykle proste w obsłudze. Po aktywacji wkładu wystarczy napełnić lejek wodą z kranu i poczekać minutę. Wodę filtrowaną można pić bez przegotowania. Filtry wody redukują zanieczyszczenia mechaniczne (piasek, rdza), chlor i związki chloru, substancje organiczne wpływające negatywnie na smak, przejrzystość i barwę, wybrane metale, takie jak ołów i miedź, dzięki czemu jakość wody jest bardzo dobra.

Filtry dzbankowe występują w dwóch rozmiarach - XL o powiększonej pojemności oraz mniejsze, które można postawić na półce drzwi lodówki. Wkłady filtrujące należy wymieniać co miesiąc. Minusem systemu może być czas filtracji oraz ograniczona pojemność filtra. Cena systemu jest stosunkowo niska.

Filtry podzlewowe - to rodzina filtrów, które montowane są w przestrzeni podzlewowej i podłączane bezpośrednio do instalacji wodnej. Na system składa się głowica filtra oraz wkład lub wkłady wymienne. W zależności od modelu lub producenta filtry te mają również różne gabaryty.

Charakteryzują je stosunkowo duże możliwości filtracyjne, jednak przede wszystkim oferują duży komfort użytkowania: filtrowaną wodę prosto z kranu, szybką filtrację, szybki dostęp do większej ilości wody filtrowanej, rzadszą wymianą wkładów filtrujących.

Filtry stojące - podłączane są do baterii kuchennej lub instalacji wodnej i stawiane przy zlewie kuchennym. Najczęściej wyposażone są w jeden wkład filtrujący zawierający filtr mechaniczny oraz węglowy. Stojące filtry do wody nie mają możliwości jej zmiękczania.

Systemy tego typu mogą być wyposażone w oddzielny kran do wody filtrowanej. W przypadku jego braku filtracji poddawana jest cała zimna woda. Ze względu na niskie walory estetyczne i duże gabaryty filtr tego typu nie przyjął się w gospodarstwach domowych.

Filtry nakranowe - to kategoria najmniejszych i najprostszych filtrów montowanych bezpośrednio na baterii kuchennej. Filtr pozwala na filtrację mechaniczną oraz za pośrednictwem węgla aktywowanego. W przypadku tego rozwiązania nie ma możliwości redukcji twardości wody, a filtracji podlega cała woda zimna.

Wkład filtrujący wymienia się najczęściej co trzy miesiące. Umiejscowienie filtra bezpośrednio na kranie może stanowić niedogodność podczas korzystania ze zlewu i kranu.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas