Jak w odpowiedni sposób zadbać o żelazko

Podpowiadamy jak dbać o stopę żelazka, generator parowy, a także jego zewnętrzną obudowę.

Sprawdź, jak dbać o żelazko, by służyło ci jak najlepiej
Sprawdź, jak dbać o żelazko, by służyło ci jak najlepiejmateriały prasowe

Jak czyścić stopę żelazka

Stopa to jeden z najważniejszych elementów żelazka, gdyż to właśnie od niej zależy komfort i jakość prasowania. Ma bardzo wysoką podatność na zabrudzenia, dlatego też należy czyścić ją regularnie. Co 10. skorzystanie z urządzenia kwalifikuje go do oczyszczenia i pozbycia się zalegającego osadu.

Stopę żelazka należy regularnie czyścić. Jednak, by skutecznie to zrobić, podłącz żelazko do prądu i naciśnij włącznik, który uruchomi generator pary, następnie poczekaj, aż żelazko się nagrzeje. Po upływie ok. 2 minut ponownie należy nacisnąć wyłącznik, by wyłączyć generator. Pamiętaj, by koniecznie wyciągnąć wtyczkę z gniazdka elektrycznego. Następnie na desce do prasowania połóż wilgotną szmatkę do prasowania. Prasuj szmatkę dotąd, dopóki plamy ze stopy żelazka zostaną całkowicie usunięte.

Usuwanie kamienia z generatora pary

Generator pary jest najbardziej narażony na osad z kamienia i brudu. Zakamieniony spowalnia pracę żelazka i może doprowadzić do jego awarii.

Pierwszym poważnym sygnałem do czyszczenia zbiornika, jeśli nie ma specjalnych kontrolek, jest wydobywający się z otworów na parę osad.

Aby zapobiec osadzaniu się kamienia wewnątrz generatora pary i zapewnić skuteczne prasowanie przez długi czas, generator pary został wyposażony we wskaźnik De-Calc na panelu sterowania. Wskaźnik zaczyna migać po około miesiącu lub po 10 sesjach prasowania. Gdy wskaźnik zacznie migać, wykonaj procedurę usuwania kamienia przy użyciu pokrętła Easy De-Calc.

Należy pamiętać, by nigdy nie  odkręcać pokrętła, gdy generator jest nagrzany. Zawsze poczekaj aż wystygnie. Nad pustym naczyniem odkręć pokrętło Easy De-Calc, tak by woda, która znajduje się w środku mogła swobodnie spłynąć do naczynia. Gdy woda całkowicie spłynie, zakręć pokrętło w generatorze. Następnie włóż wtyczkę do gniazdka i naciśnij przycisk zerowania De-Calc, wówczas wskaźnik przestaje się świecić, a ty możesz cieszyć się czystym żelazkiem.

Czyszczenie zewnętrznej części żelazka

Aby żelazko z zewnątrz znowu wyglądało jak nowe, przygotuj miękką szmatkę, ciepłą wodę i odrobinę płynu do mycia naczyń. Zamocz szmatkę w wodzie z dodatkiem płynu i przecieraj zewnętrzną część żelazka. Gdy obudowa będzie już zupełnie czysta, wytrzyj ją szmatką do sucha.

Pamiętaj, by regularnie dbać konserwację swojego żelazka. Do prasowania używaj wody przepuszczonej przez odpowiedni filtr, wówczas osad i kamień nie będzie zalegał w zbiorniku, a także w otworach na parę.

Po zakończeniu prasowania opróżnij zbiornik z wody i przechowuj urządzenie w bezpiecznym i suchym miejscu. Chowaj je dopiero, gdy całkowicie wystygnie.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas