Co to jest cellulit?

Większość z nas (kobiet rzecz jasna) boryka się z uciążliwym i mało estetycznym problemem, którego nazwa wywołuje ciarki u nie jednej z nas – cellulitem.

.
.123RF/PICSEL

Wyróżniamy  dwa rodzaje cellulitu: wodny i lipidowy. Zacznijmy więc od tego czym różnią się te dwa rodzaje:

Cellulit wodny jest to pewna ilość wody i tłuszczu, która odkłada się w tkankach jako rezerwa ustrojowa. Rezerwa ta jest zawsze  dużo większa u kobiet na wypadek ciąży oraz okresu karmienia. Przed miesiączką następuje przesuniecie się wody i tłuszczu w kierunku zewnętrznej warstwy skóry (dlatego cellulit wydaje się nam bardziej widoczny przed okresem), by pod koniec miesiączki  ,,nadwyżka"  ta została usunięta. Pamiętajmy więc, że występujące  zaburzenia cyklu hormonalnego często są powodem pojawiania się cellulitu. Cellulit wodny spowodowany jest również siedzącym trybem życia oraz problemami z krążeniem krwi i limfy. Konsekwencją tego rodzaju cellulitu są problemy z ociężałymi nogami i nieregularnościami na powierzchni skóry. Występuje przede wszystkim na udach, ramionach a nawet łydkach (!).

Cellulit tłuszczowy (czyli lipidowy)  związany jest z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Geneza powstania tego rodzaju cellulitu zaczyna się od niezrównoważonej diety i braku aktywności fizycznej. Jest to cellulit miękki, który w pierwszym stadium nie boli, podczas szczypania skóry. Występuje głównie na biodrach, pośladkach, udach oraz brzuchu. Cellulit lipidowy zaczyna się w głębokich warstwach skóry właściwej następnie w tkance łącznej, gdzie znajdują sią komórki tłuszczowe, pełniące role zbiorników energii. Komórki ułożone są w grupach, jak winogrona. Całe grupy komórek pęcznieją i na powierzchni skóry tworzą sie grudki, określane potocznie jako "pomarańczowa skórka".

W którym stadium jest Twój cellulit?

Stadium I:  Cellulit nie jest zauważalny na "pierwszy rzut oka", ale przy napinaniu mięśni nóg przy postawie stojącej pojawiają się nierówności.

Stadium II: Cellulit jest widoczny "gołym okiem" nawet bez napinania mięśni, ale przy ucisku nie jest bolesny.

Stadium III: Cellulit jest bardzo widoczny, na skórze tworzą się nierówności przypominające kiść winogron. Cellulit nawet bez ucisku może powodować bół.

Stadium IV: Istnieje cienka granica pomiędzy stadium III a IV. Osoba z cellulitem IV stopnia nie jest w stanie normalnie funkcjonować z powodu bólu i ograniczeń ruchowych. Jeżeli posiadasz podobne objawy to powinnaś niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Pamiętajmy (!), iż cellulit, którego nie staramy się zredukować może przeistoczyć się w chorobę, która wymaga długiej hospitalizacji.

 W następnym artykule, opowiem wam jakie obecnie stosowane metody zwalczania cellulitu dają najlepsze efekty.

Anna Szaluś - kosmetolog Kliniki Urody LAIME, absolwentka Małopolskiej Wyższej Szkoły, propagatorka zdrowego stylu życia i kosmetologii naturalnej, specjalizuje się w zabiegach peelingami chemicznymi.

Klinika Urody LAIME
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas