Czym możesz poczęstować swojego pupila w święta?
W święta nasze stoły uginają się pod ciężarem pysznych wigilijnych potraw. Nasze psy wodzone swoim doskonałym zmysłem węchu zwykle towarzyszą nam przy nich, domagając się przysmaków do skosztowania.
Magdalena Tyrała: Jakim daniem możemy poczęstować naszego pupila?
Olga Lasek, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie - Katedra Żywienia i Dietetyki: - Generalnie resztki ze stołu nie powinny stanowić więcej niż 10 proc. dobowej dawki psa/ kota. Czasami trudno się oprzeć wielkim, "proszącym" oczom naszego pupila, dlatego wydaje mi się, że kawałeczek świątecznej ryby czy mięsnych przysmaków nie powinno im zaszkodzić.
Czego z wigilijnych potraw psu dać absolutnie nie wolno, bo może mu zwyczajnie zaszkodzić?
- Wszystkie potrawy zawierające toksyczne produkty dla psów są potencjalnie niebezpieczne. Toksyczne dla psów są: siarkowe związki w cebuli i czosnku, teobromina w czekoladzie, zwłaszcza gorzkiej, kakao, również ciasta oraz dotychczas niezidentyfikowana nefrotoksyna w winogronach i rodzynkach.
A jak jest w tej kwestii z kotem - co może, a czego jeść mu kategorycznie nie wolno w trakcie wigilijnej wieczerzy i dlaczego?
- Podobnie jak u psów, koty nie powinny być karmione resztkami ze stołu. Koty i psy mogą wykazywać niepożądane reakcje na pokarm nazywane idiosynkrazją pokarmową np. na przyprawy zawarte w posiłkach dla ludzi. Objawiają się one głównie problemami skórnymi (wysypka, świąd) i odpowiedzią ze strony układu pokarmowego (biegunka, wymioty).
Rybę zawierającą ości można czy nie?
- Nie zaobserwowano poświątecznych problemów z ośćmi u psów i kotów. Zatem ryzyko, że ości mogą utkwić w przewodzie pokarmowym jest małe. Zwłaszcza koty dobrze radzą sobie z jedzeniem ryby z ością.
Po wigilijnej kolacji rozpakowujemy prezenty. Właściciele czworonogów często nie zapominają także o swoich czworonożnych przyjaciołach. Wybór łakoci dla zwierząt w sklepach jest ogromny. Jakie przysmaki najlepiej podarować psu, a jakie kotu?
- Stosując smakołyki dla psów i kotów należy pamiętać, że to produkty, które są dodatkowym źródłem energii. Dlatego nie należy ich stosować w nadmiarze. W sklepie zoologicznym jest duży wybór smakołyków, ale należy wybierać najbardziej naturalne. Im uboższy skład, tym lepiej. Mogą to być również dodatki wzbogacające dietę w niezbędne składniki, takie jak nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy. Ponadto można samemu przygotować smakołyki dla psów np. ciasteczka z wątróbki.
- Dobrym rozwiązaniem dla psów są gryzaki. Praktycznie nie dostarczają energii, a dodatkowo zaspokajają naturalną potrzebę psów do gryzienia, szarpania, żucia. Psy powinny "pracować szczęką" ok 3 h dziennie, a stosowanie karm przemysłowych tego nie zapewnia.
Jakich przysmaków nie prezentować naszym pupilom?
- Osobiście jestem przeciwniczką czekolad dla pupili. W sklepach zoologicznych można kupić czekoladę bez teobrominy. To zupełnie nieuzasadnione, bo taki produkt zastępczy dodatkowo może spowodować złe nawyki - psy mogą "skusić się" na ludzką czekoladę. Statystyki wskazują, że najczęściej do zatrucia teobrominą u psów dochodzi po Świętach Bożego Narodzenia oraz Walentynkach - w czasie, w którym obdarowujemy się czekoladkami i są one łatwo dostępne dla naszych pupili.
***
Zapraszamy do wzięcia udziału w IV edycji akcji ogólnopolskiej zbiórki karmy na rzecz bezdomnych i potrzebujących zwierząt. Akcja "Burek sam nie poprosi o pomoc", którą organizuje portal Interia oraz Fundacja Psi Los, potrwa do 15 lutego 2017 roku.
JAK MOŻESZ POMÓC?
Jeśli chcesz wesprzeć bezdomne zwierzaki bytujące w wymienionych poniżej schroniskach i przytuliskach, przekaż symboliczną złotówkę i pomóż im przetrwać zimę. Dzięki Tobie przysłowiowy Burek otrzyma pełną michę karmy!
W tytule wpłaty określ wybrane schronisko czy przytulisko, które chcesz wesprzeć!
Psi Los Fundacja im. Joanny Krupińskiej
30-071 Kraków, ul. Rolnicza 4/23
Nr rachunku bankowego: 14 2490 0005 0000 4500 5927 8863
Przelewu możesz dokonać także tutaj, jak również tu.
Więcej informacji znajdziecie na stronie:
www.burek.psilos.org
SCHRONISKA I PRZYTULISKA:
Azyl psiaków szukających domu w Augustowie;
Fundacja "Jedno Serce Nie Da Rady" w Białymstoku;
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bytomiu;
Przytulisko dla Psów i Kotów w Harbutowicach;
Schronisko dla Zwierząt "AS" w Kłomnicach;
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Krzesimowie;
Przytulisko dla Bezdomnych Zwierząt w Łętkowicach;
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt "Azorek" w Obornikach Wielkopolskich;
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt "Psi Raj" w Pasłęku;
Społeczne Schronisko dla Zwierząt w Rudzie Śląskiej;
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu;
Miejskie Schronisko dla Zwierząt w Tychach;
Fundacja "Duch Leona" w Dobrej Woli.