Prezent idealny

Co kupić pod choinkę mężowi, co rodzicom a co teściowej? Czym obdarowywać (i czy w ogóle) koleżanki z pracy, a czym szefa? Okazuje się, że wybór podarunku, który idealnie wceluje w gust i potrzeby osoby obdarowywanej, nie jest taki prosty. Czym się kierować, by wybrać upominek, który na pewno będzie trafiony?

Trudno kupić prezent idealny
Trudno kupić prezent idealny123RF/PICSEL

Kupując prezent nie da się uniknąć sytuacji, że będziemy kierować się własnymi upodobaniami. Trudno dać coś, co kompletnie nam się nie podoba, uważamy za kiczowate lub po prostu brzydkie. Trzeba jednak znaleźć "złoty środek" i wybrać pomiędzy naszymi preferencjami a osoby obdarowywanej. Warto spojrzeć na potencjalny upominek jej oczami i wyobrazić sobie prawdopodobną reakcję, gdy go odpakuje.

Dla męża/żony

Może być jak najbardziej osobisty, bo przecież dajesz go najbliższej osobie. Na pewno znasz jej gust, wiesz, co jej się podoba, co lubi, z czego na pewno się ucieszy. Przy kupowaniu upominku kosmetycznego można dyskretnie przejrzeć zawartość półki z kremami, balsamami i perfumami współmałżonka, by znaleźć odpowiedź, na co już wkrótce będzie największe zapotrzebowanie.

Drugi trop, by trafić z prezentem, to kierowanie się hobby najbliższej osoby. Żona uprawia jogę? Kup jej nową matę. Mąż biega? Na pewno w sklepie sportowym znajdziesz wybór modnych gadżetów. Jeśli dobrze znamy swoje wzajemne upodobania można pokusić się o podarowanie sobie ubrań, choć w tym wypadku łatwo o wpadkę. Rozmiary odzieży różnią się często w zależności od sklepu, dlatego bezpieczniejszy jest wybór akcesoriów odzieżowych, np. apaszek, szali, krawatów, skórzanych pasków itp.

Można też po prostu kupić kartę podarunkową, ale tylko, jeśli masz pewność, że nie zostaniesz posądzony o pójście na łatwiznę. Osoby, które są w bliskiej relacji mogą też pomyśleć o podarowaniu sobie bardziej intymnego prezentu, np. bielizny lub gadżetu z sexshopu. To zawsze dobry pomysł, by odrobinę podnieść temperaturę w związku. Chyba że upominki będą rozpakowywane w towarzystwie całej wielopokoleniowej rodziny...

Dla dziewczyny/chłopaka

Wszystko zależy od stażu pary i bliskości więzi między partnerami. Gdy  jest na etapie poznawania się, zbyt osobisty lub intymny prezent może wprawić w zakłopotanie. Krępujący może okazać się też, zwłaszcza w początkowej fazie związku, zbyt kosztowny upominek. Najlepiej zarezerwować sobie więcej czasu na jego wybór, rozglądać się za nim przy okazji wszelkich zakupów, czy podróży, bo wtedy rzeczywiście jest szansa na podarowanie czegoś naprawdę wyjątkowego. Ważne, żeby upominek był jak najbardziej spersonalizowany, "od serca", nawet jeśli kupujesz niedrogą biżuterię, książki, płytę muzyczną, czy perfumy.

Dla teściowej/teścia

Można kupić wspólny prezent lub też dla każdego z osobna. W tym pierwszym przypadku sprawdzi się wszelkiego rodzaju sprzęt AGD (np.: ekspres do kawy, toster, wyciskarka do cytrusów, młynki) czy zestawy kosmetyków. Często trafionym pomysłem są np. bilety do kina, czy teatru. Na pewno prezent nie powinien sprawiać wrażenia zbyt taniego, co od razu sugeruje kupno byle czego i naprędce.

Dla rodziców

Na pewno można wybrać podobne podarunki jak dla teściów lub bardziej zindywidualizowane, jeśli rodzice mają konkretne zainteresowania i pasje. Jeśli szczególnie chcemy im za coś podziękować możemy pomyśleć o droższym prezencie, np. zaproszeniu na kolację do wykwintnej restauracji, czy weekendzie w urokliwym hotelu.

Dla koleżanki/kolegi

W tym wypadku sprawdzą się wszelkiego rodzaju niedrogie, ale pomysłowe upominki, np. filiżanka do kawy, kubek z zabawnym napisem, ciepły, zimowy koc, obudowa na telefon, oryginalne wyroby rękodzielnicze. Można postawić na prezenty neutralne lub odnoszące się do relacji znajomości, np. przyjaciółce z dzieciństwa można podarować coś, co będzie wspomnieniem z dawnych lat. Na pewno warto wykazać się kreatywnością i poczuciem humoru. W stosunku do osób, które mniej znamy, np. koleżanek z pracy, trzeba uważać na prezenty-pułapki, m.in. nie kupować zestawu mydeł, które mogą wprawić w zakłopotanie.

Dla szefa

Podarek nie powinien być osobisty, lecz raczej neutralny, odnoszący się np. do hobby naszego przełożonego. W tym wypadku sprawdzą np. wszelkiego rodzaju gadżety sportowe (jeśli uprawia sport) lub zestawy kolekcjonerskie np. do wina, do robienia sushi, pięknie wydane albumy tematyczne. Na pewno upominek nie powinien być zbyt drogi, żeby szef nie poczuł się skrępowany lub co gorsza błędnie nie zinterpretował, że zarabiasz zbyt dużo...

Izabela Orlicz

źródło: Skarb

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas